A Mujambi nevű afrikai oroszlán csak szenvedett volna az ausztráliai Adelaide Zoo szerint, ezért elaltatták, valamint a párját, Amanit is. Utóbbinak ugyan semmiféle akut egészségügyi problémája nem volt, de feltételezték, hogy a magányt és az esetleges áthelyezést sem élte volna túl.
Tényleg ez volt az egyetlen lehetőség? Sokan feltették ezt a kérdést a kommentszekciókban, miután kiderült, hogy Ausztrália második legrégebbi állatkertje, az Adelaide Zoo elaltatott egy oroszlánpárt, köztük egy – korához mérten – egészségesnek tekinthető nőstényt is.
Az állatkert beszámolója szerint Mujambi, a 19 éves afrikai oroszlán rosszul lett, és az állatorvosok nem tudtak segíteni rajta. Úgy ítélték meg, hogy az eutanáziával megkímélhetik az állatot a további szenvedéstől. Nem is ez váltott ki ellenérzéseket sokakból. Sokkal inkább az, hogy az állatkert úgy döntött, Mujambi 23 éves párját, Amanit is elaltatja, bár ennek közvetlen egészségügyi okai nem voltak.
„Miért nem tudtak szerezni neki egy másik társat? Csak azért, mert ő a legidősebb fogságban tartott állat, miért kell megölni? Egy egészséges állatot kivégezni kegyetlenség” – idéz egy kommentelőt az Independent. Egy másik pedig azt is megkérdőjelezte, hogy a fiatalabb Mujambi eutanáziája indokolt volt-e. „Mennyivel a rosszulléte után altatták el? Honnan lehet tudni, hogy egyébként nem javult volna-e az állapota?”
Mindkét oroszlán esetében komoly mérlegelés folyt az állatkert szerint
Az állatkert azzal érvelt, hogy a két oroszlán között nagyon szoros volt a kötelék, 16 évet éltek le együtt.
Amani nagyon közel állt érzelmileg Mujambihoz. Igen, odacsapott neki, megmorogta és ugráltatta, mégis mindig a közvetlen közelében akart lenni
– mondta Deb Barry, az állatkert kurátora.
Alaposan átgondolták az érveket és az ellenérveket, mielőtt meghozták ezt a döntést – szögezte le az állatkert igazgatója, Phil Ainsley is. Elárulta, az is felmerült, hogy egy másik, afrikai oroszlánokat is tartó állatkertbe szállítsák át Amanit. „Végül azonban arra jutottunk, hogy 23 évesen már nem ez a legelőnyösebb döntés a jólléte szempontjából” – mondta.
Az igazgató szerint „a tigrisek akár elszigeteltségben is élhetnek, az afrikai oroszlánokkal viszont egészen más a helyzet”, ők nagyon igénylik fajtársaik társaságát. Amani áthelyezése egy másik állatkertbe azonban a döntéshozók szerint túlságosan sok stresszt és szorongást keltett volna benne.
„Mindketten idősek voltak, már jó ideje orvosi kezelés alatt álltak. Nem akartuk, hogy Amani életének utolsó, talán hónapokig húzódó időszakában a hím után epekedjen, aki oly sokáig volt a párja” – fogalmazott az Adelaide Zoot üzemeltető szervezet, a Zoos South Australia vezérigazgatója, Elaine Bensted.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.