Most olvasott cikk
Áradások, fogyó vízkészletek, energiaszűkösség – ezeket okozhatják az olvadó gleccserek

Áradások, fogyó vízkészletek, energiaszűkösség – ezeket okozhatják az olvadó gleccserek

Egy gleccsermoréna Qinghai és Tibet között

A klímaváltozás hatására olvadó gleccserek közel két centiméteres tengerszint-emelkedést okoztak ebben az évszázadban, derült ki egy új tanulmányból. A 2000 és 2023 között folyt kutatás szerint a világ gleccsereiről 6,542 ezermilliárd tonna jég olvadt le két évtized alatt.

Gyorsabban olvadtak a gleccserek az elmúlt két évtizedben, mint valaha. Egy új kutatás szerint csak ez a jelenség 18 mm-es tengerszint-emelkedést okozott ebben az időszakban. Ez évente átlagosan 273 milliárd tonna elolvadt jeget jelent, ami nagyjából az egész emberiség harmincéves vízfogyasztásával egyenlő – írja a The Guardian.

A kutatók szerint a gleccserek csak ebben az évszázadban a teljes térfogatuk körülbelül öt százalékát vesztették el, nagy szórással. A déli-sarkköri szigetek két, míg a közép-európai gleccserek térfogata 39 százalékkal csökkent.

A tengerszinttel a kiszolgáltatottság is nő

Ami igazán aggasztó a kutatók szerint, az az olvadás ütemének egyértelmű gyorsulása: 2012 és 2023 között 36 százalékkal több jég tűnt el, mint az ezt megelőző évtizedben.

Már egy kisebb mértékű tengerszint-emelkedés is gyakoribb part menti áradáshoz vezet. Minden egyes centiméter újabb kétmillió embert tesz ki az éves szintű áradásoknak valahol a bolygónkon

– mondta Andrew Shepherd, a Northumbria Egyetem földrajzi és környezettudományi tanszékének vezetője a The Guardiannek.

De nemcsak az áradások miatt nő a tengerszinttel együtt a kiszolgáltatottság, hanem azért is, mert édesvízhiánnyal sújtja azokat a területeket, amik egyébként sem bővelkednek vízkészletekben. Shepherd szerint nagyjából 2 milliárd ember függ a gleccserek olvadékvizétől, emiatt a visszahúzódásuk nagy problémát jelent ezen társadalmak számára.

Emellett a gleccserek az energiatermelésben is fontos szerepet játszanak. Noel Gourmelen, a tanulmány egyik szerzője elmondta, Izlandon a villamosenergia 70 százalékáért a vízerőművek felelősek, ezeket pedig a gleccserek olvadékvize táplálja. De nemcsak itt, hanem az Andok, Európa és Svájc egyes részen is ettől a mechanizmustól függnek a vízerőművek.

Martin Siegert, az Exeteri Egyetem földtudományok professzora szerint több szempontból is aggasztóak az eredmények. Egyrészt azért, mert további olvadást vetítenek előre. Másrészt pedig a nem olyan soknak hangzó két centiméter csak a gleccserek olvadásából származik, nincs benne a bolygó többi jégtáblájának vagy a grönlandi és antarktiszi jégnek a hozzájárulása.

Az olvadó gleccserek és jég társadalmakra való lesújtó hatása nem mindenkit ráz meg – vannak, akik a lehetőséget látják benne. Donald Trump amerikai elnök például már a januári beiktatása előtt kijelentette, Grönland megszerzése nemzeti érdek az Egyesült Államok számára – valószínűleg a jég alatt található fémek, ritkaföldfémek és feltételezett kőolajkészletek miatt.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének