Most olvasott cikk
Hátast dobsz a növényi tej árától, de pepecselni sem szeretnél? Ezt teheted

Hátast dobsz a növényi tej árától, de pepecselni sem szeretnél? Ezt teheted

Egy kéz szójatejet önt egy üvegkancsóból egy pohárba

A növényi tej bolti ára legtöbb esetben meglehetősen borsos, otthon készíteni pedig általában többlépéses, többedényes folyamat. Létezik azonban módszer arra, hogy kiküszöböld ezeket a kellemetlenségeket.

Azt, hogy növényi tejitalt fogyasztani környezetvédelmi szempontból előnyösebb döntés, mint állati eredetű tejre voksolni, számos szervezet és kutató igazolta már. Miközben egy liter tehéntej előállításához 8,95 négyzetméter földterületre és 628,2 liter friss vízre van szükség, rizstej esetében ez a két érték 0,34 négyzetméter és 269,81 liter. Zabtejjel összevetve ráadásul még látványosabb a különbség: egy liter zabtej előállításához ugyanis 0,76 négyzetméter földterület és 48,24 liter friss víz szükséges. Mindezek mellett a tehéntej előállítása több üvegházhatású gázkibocsátással is jár, mint akár a mandulatej, rizstej, zabtej vagy a szójetej.

Egészségügyi szempontból a növényi tej mellett szól a tehéntejjel szemben az alacsony telített zsírtartalom és az, hogy antioxidánsokban és rostokban is gazdagok. A hagyományos tehéntejben ráadásul előfordulhatnak hormon– és antibiotikum-maradványok, amelyek hosszú távú fogyasztása egészségügyi kockázatokat jelenthet.

Egyes szakértők, valamint a hagyományos tej mellett lobbizók gyakran érvelnek azzal, hogy a tehéntej viszont számos vitaminban és tápanyagban gazdagabb a növényi tejnél. Rendszeresen mutatnak rá arra, hogy természetes formában fehérjében, D-vitaminban és kalciumban is gazdagabb a tehéntej a növényi alternatíváknál. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az állati eredetű verzió lenne a jó választás.

A tehéntej fogyasztása nélkül is teljesíthetők a tápanyag-beviteli célértékek. Csak utána kell nézni ennek

nyilatkozta Megan Lott táplálkozástudományi szakértő a The New York Timesnak.

Ugyanerre hívta fel a figyelmet Abby Johnson, a Minnesotai Egyetem táplálkozástudományi központjának igazgatóhelyettese is. „Étkezz változatosan, fogyassz sok gyümölcsöt és zöldséget, és nem kell aggódni sem a B2-vitamin-, sem a foszforhiány miatt. A növényi alapú tejek mindenképp részei lehetnek az egészséges táplálkozásnak” – mondta.

Arra pedig, hogy etikai szempontból miért előnyösebb választás a növényi tej az állati eredetűvel szemben, számos kampány igyekezett már rávilágítani. Egy 2023-ban közzétett felmérés eredményének alapján a britek közel negyede – 24 százalékuk – nyitottabbá válhat a növényi étrendre azt követően, hogy bepillantást nyert a tejipar valódi működésébe.

A növényi tej egyre népszerűbb

A környezetvédelmi, egészségügyi és etikai előnyök fényében nem is meglepő, hogy a legtöbb piaci elemző abban egyetért: a növényi tej piaca várhatóan bővülni fog a következő években. A The Brainy Insights piackutató szerint a legnagyobb hajtóerői közé tartozhat

  • a vegán étrend egyre nagyobb népszerűsége,
  • a laktózérzékenység magas aránya,
  • valamint a tejtermeléssel kapcsolatos fenntarthatósági aggályok.

Ugyanakkor prognózisában a cég hangsúlyozta azt is, hogy egyes fogyasztók fenntartásokkal kezelik a tejalternatívákat, és foglalkozni kell a piac szereplőinek az ő aggályaikkal is. Ezek közé sorolhatók például a nem túl kecsegtető hozzáadott összetevők, valamint az allergének – szója vagy diófélék – jelenléte ezekben a termékekben.

Mások pedig a bolti tejalternatívák borsos ára miatt fanyalognak. Ezek 400 forintos literár alatt aligha lelhetők fel a magyarországi szupermarketekben és drogériákban. Ennek az oka pedig részben az, hogy a hagyományos tej forgalmi adója mindössze 5 százalékos. 2019 óta a kedvezményes áfakulcs alá sorolható a friss mellett a tartós tej is. Mindeközben azonban a növényi tej 27 százalékos áfakulcs alá tartozik.

Jó hír ugyanakkor, hogy ezek a problémák kiküszöbölhetők a házilag készített növényi tejjel.

Akár otthon is elkészítheted

Ahhoz, hogy házilag állítsd elő a növényi tejet, nem feltétlen van szükséged turmixgépen és sűrű szövésű szűrőn – akár konyharuhán – kívül extra készülékre. Egy növényitej-készítő géppel azonban jelentősen megkönnyítheted a folyamatot. A NutMilk márka készülékei például már beépített szűrőkosárral teszik még egyszerűbbé a növényi ital elkészítését.

A beépített szűrőkosár praktikus és biztonságos megoldás. Mivel nincs szükség arra, hogy a forró növényi tejet külön szűrőn átöntsük, elkerülhetők a balesetek. A hagyományos műanyag vagy fémszűrők nem olyan sűrű szövésűek, mint amilyen a NutMilk gépen van, így rengeteg szűrlemény marad a tejben, ami fogyasztáskor zavaró lehet. Nagyon finom szűrőn átszűrni pedig szinte képtelenség, rettentő időigényes folyamat. Ráadásul egészségesebb is a szűrőkosaras megoldás, mivel a forró ital nem érintkezik műanyag szűrőkkel, amelyekből káros anyagok oldódhatnak ki. A beépített szűrő kényelmesebb és higiénikusabb megoldás is, mert a készülékben azonnal tiszta, fogyasztásra kész növényi italt kapunk, nem kell több edénnyel és külön szűréssel bajlódni

– magyarázta Kopcsó Renáta, a NutMilk-termékeket Magyarországon forgalmazó cég alapítója.

Hozzátette, „elsőre nagyobb kiadásnak tűnhet egy növényi tejkészítő beszerzése, hosszú távon azonban gyorsan megtérül, hiszen az otthon készített italok jóval gazdaságosabbak, mint a bolti verziók. Egy adag házi zabtej mindössze 40 forintból elkészíthető.”

A NutMilk gépek 1,5 liter űrtartalmúak, és a bennük készített növényi tej természetesen adalékanyagtól, tartósítószertől és hozzáadott cukortól mentes. Ráadásul a környezetet is óvod azzal, ha házilag állítod elő a növényi italt – lehetőség szerint – csomagolásmentes forrásból beszerzett alapanyagok felhasználásával.

A cikk megjelenését a NutMilk támogatta.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének