Most olvasott cikk
A növényi étrend növeli az energiaszinted és szabályozza a pajzsmirigy hormonokat

A növényi étrend növeli az energiaszinted és szabályozza a pajzsmirigy hormonokat

A növényi étrend fokozza az energiaszintedet és szabályozza a pajzsmirigy hormonokat

Az, hogy mennyi energiád van, nagymértékben függ az általad követett étrendtől. Ha tápanyagban gazdag élelmiszereket fogyasztasz, azzal javíthatsz a pajzsmirigy problémáidon és optimalizálhatod a tested energiafelhasználását is. Így egy fárasztó nap után is élettel telinek érezheted magad.

Ebben a cikkben megtudhatod, hogy mely ételek adják a legtöbb energiát, hogyan tudod szabályozni a pajzsmirigy hormonjaidat úgy, hogy hozzájáruljanak az anyagcseréd optimalizálásához és hogy hogyan tud neked egy növényi étrend segíteni ebben.

1. Ha az energiaszinted növelése a cél, akkor a növényi étrend fog neked segíteni!

Egy olyan növényi alapú étrend, amely tele van friss zöldségekkel, gyümölcsökkel, hüvelyesekkel, teljes értékű gabonával, magvakkal és diófélékkel nagyon sok energiát tud számodra nyújtani. Ez egyrészt azért lehetséges, mert ez az étrend nem terheli meg az emésztőrendszered (hiszen az emésztés általában rengeteg energiát igényel), másrészt a növényi étrend hozzájárul a pihentető alváshoz, és az optimális vércukorszint fenntartásához.

Az emésztés elengedhetetlen a sejtregenerációhoz, továbbá ahhoz, hogy a szervezetünk energiához jusson, de bizonyos élelmiszeripari termékek megemésztése rengeteg energiát igényel, így ezek jobban kimerítik a szervezetet.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a növényi eredetű fehérjét általában könnyű megemészteni, továbbá nem terheli túl az emésztőrendszered energiaigényes folyamatokkal. A teljes értékű növényi ételek továbbá komplex szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek szintén fontos szerepet játszanak az energiaanyagcserében.

Ha már elkezdted követni a növényi étrendet, akkor biztosan tapasztaltad, hogy sokkal kipihentebben ébredsz reggelenként, mint akkor, amikor még vegyes étrenden éltél. Ennek az az oka, hogy növényi étrend esetén sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy olyan ételeket fogyasztasz, amelyek B6 vitaminban gazdagok, mint például: édesburgonya, banán, különböző gyümölcslevek, kelkáposzta, dió, spenót, avokádó vagy mogyoróvaj. A B6 vitamin elengedhetetlen a pihentető alváshoz, hiszen a szervezet ennek a vitaminnak a segítségével szabályozza az idegrendszer tevékenységét. Ha pedig egy nyugodt alvás után kipihenten ébrendsz, akkor kétségtelenül több energiád lesz az előtted álló napon.

Ezenfelül a növényi alapú étrend hatékony eszköze lehet annak, hogy konstans szinten tartsd a vércukorszinted, hiszen ezzel együtt az energiaszinted is stabil marad,  és így elkerülheted a vércukorszinted hullámzását.

Hogyan hat a növényi étrend a pajzsmirigyedre?

A pajzsmirigy egy, a gége előtt két oldalt elhelyezkedő pillangó alakú szerv, amely olyan funkciókért felel, mint a szívritmus szabályzása, a lélegzés, a környéki- és központi idegrendszer működése, az anyagcsere, a testsúlyod és a tested hőmérséklete. A tested úgy szabályozza az anyagcserédet, hogy pajzsmirigyhormonokat szabadít fel, ennek hatására használja el a tested az energiáit. Ha a szervezetednek több energiára van szüksége, akkor a pajzsmirigy több T3 (trijód-thyronin) és T4 (thyroxin) hormont szabadít fel.

A növényi alapú étrend előnyös lehet a pajzsmirigy működése szempontjából, mert csökkenti a pajzsmirigy-túlműködés kialakulásának kockázatát. A pajzsmirigy túlműködése esetén a tested túl sok T4 és T3 hormont termel, amely szapora szívritmust, extrém fáradékonyságot, izomgyengeséget, hirtelen fogyást vagy hízást, illetve alvási problémákat eredményezhet.

A Public Health Nutrition által publikált tanulmányban megállapították, hogy a kutatásban résztvevők, akik kiiktatták az étrendjükből az állati eredetű termékeket és növényi alapon kezdtek el táplálkozni, 52 százalékkal csökkentették a valószínűségét a pajzsmirigy-túlműködés kialakulásának, azokhoz képest, akik a tradicionális, nyugati étrenden éltek.

A kutatás szerint ezt az antioxidánsban gazdag étrend eredményezte, illetve az, hogy a résztvevők nem fogyasztottak olyan ételeket, amelyeknek az ösztrogéntartalma magas, amelyet egyébként az autoimmun betegségek kialakulásával is összefüggésbe hoztak (ilyen betegség esetén a szervezet immunrendszere az egészséges sejteket támadja meg).

Energianövelő és pajzsmirigybarát ételek

A pajzsmirigyünk nagyon fontos szerepet tölt be a testünk működésében; ellátja a szervezetet energiával, szabályozza a szívműködést és a testünk hőmérsékletét, és az anyagcsere normális működése során is elengedhetetlen. Így a legkevesebb, amit megtehetünk, hogy olyan ételeket fogyasztunk, amellyel támogatjuk a működését.

Felsorolunk pár ételt, amellyel segítheted a pajzsmirigyed működését:

  1. Sötét leveles zöldségek: spenót, kelkáposzta, amerikai kelkáposzta és kínai kel. Ezek mindegyike kiváló magnéziumforrás, amely egy elengedhetetlen ásványi anyag a megfelelő T3 és T4 hormon termeléséhez
  2. Dió, legfőképpen paradió (brazil dió); ezek a csonthéjas gyümölcsök tele vannak szelénnel, így egyrészt az antioxidáns funkciójuk, másrészt a pajzsmirigy anyagcseréje szempontjából fontosak
  3. Tengeri hínár; magas jódtartalommal rendelkezik, amely elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő hormonális működéséhez.
  4. Bogyósgyümölcsök, amelyek remek antioxidáns források, így fogyasztásuk a pajzsmirigy működésére is jó hatással van.
  5. Macagyökér fogyasztása segít felállítani az agyalapi mirigy és a hipotalamusz működésének belső egyensúlyát. Ez szintén hozzájárul a pajzsmirigy normális hormontermeléséhez.
  6. A hüvelyesek, mint a feketebab, zöldbab vagy csicseriborsó szintén magas szeléntartalommal bírnak, amely szintúgy rendkívül fontos a pajzsmirigy működése szempontjából.

Rengeteg egészséges növényi ételt találhatsz a Prove.hu receptjei között. Próbáld ki őket!

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.