Most olvasott cikk
Növényi étrenddel könnyebben jön a baba

Növényi étrenddel könnyebben jön a baba

Meddőség

Egyre több pár küzd termékenységi problémákkal. Ennek egyik fő oka az étrendben keresendő. Számos kutatás és tapasztalat bizonyítja, hogy a teljes értékű növényi étrend mindkét félnél növeli a fogamzóképességet. Pintér-Galgóczi Dóra írása.

Női hormonok egyensúlyvesztése

Az egyik leggyakoribb ok a meddőség hátterében a policisztás ovárium szindróma. Ennek lényege, hogy sok tüsző érik meg egy ciklusban, ám egyik sem tud dominánssá válni és eljutni a tüszőrepedésig. Ehelyett ciszták keletkeznek belőlük.

A tünetek változatosak, egyes esetekben hízás, szőrösödés, aknék, menstruációs zavarok lépnek fel. Ám sok esetben tünetmentes marad, és csak orvosi vizsgálat erősíti meg a betegséget, mely gyakran kéz a kézben jár az inzulinrezisztenciával.

A hormonegyensúly felborulása egyaránt érinti a nemi hormonokat és a hasnyálmirigy hormonját, az inzulint. Az étrendi összefüggést több tanulmány is alátámasztja. A húsokban és tejtermékekben lévő hormonok hatására az ösztrogén- és progeszteron egyensúly felborul, valamint az étkezések utáni inzulinválasz is megnövekszik.

Mindez elősegíti a ciszták kialakulását és a testtömegindex növekedését. Ezzel szemben a magas rosttartalmú növényi alapú étrend segít kiegyensúlyozni a hormonszinteket. A több éve vegán, túlnyomóan nyers vegán étrendet folytató Yulia Tarbath korábban PCOS-el és az ezzel összefüggő meddőséggel küzdött. Étrendváltásának köszönhetően egészséges várandósság után megszületett kislánya.

A másik gyakori, termékenységet gátló probléma az endometriózis. Ekkor a méh megvastagodott nyálkahártyája a méh üregén kívül is megjelenik, vérzészavarokat és sok esetben meddőséget okozva. Orvosilag igazolt tény, hogy a betegség ösztrogénfüggő.

A hús és a tejtermékek rejtett ösztrogéntartalma fokozza az endometriózis kockázatát, illetve a már kialakult problémánál súlyosbítja a tüneteket. Ezzel szemben a magas rosttartalmú növényi étrend segít megfékezni az ösztrogéndominanciát. Különösen hatásosak a keresztesvirágú zöldségek, mint a brokkoli, a karfiol és a káposztafélék.

Teljes értékű növényi étrend a koronavírus ellen

Spermium-javítás babbal és zöldséggel

A termékenységi problémák minegy felénél a férfi oldalon kereshető a gond. Az utóbbi évtizedekben drámaian csökkent a férfiak spermiumszáma és mozgékonysága. A környezeti ártalmak és a stressz mellett az étrend is a jelentős okok közt szerepel.

A magas állatifehérje-tartalmú étrend, különösen a vörös- és feldolgozott húsok fogyasztása számottevően csökkenti a spermiumszámot.

A húsokban található arachidonsav gyulladásképző, és a tartósan fennálló gyulladások a nemzőképességet is csökkentik. A kevés növényi antioxidánst tartalmazó étrend hatására a spermiumok szabadgyök-tartalma megnő, ezt a ROS index mutatja, és szorosan összefügg a meddőséggel.

A magas antioxidáns-tartalmú táplálékok fogyasztása ajánlott, mint a béta-karotinban gazdag sárgarépa, sütőtök, édesburgonya, a C-vitaminban dús bogyós gyümölcsök és citrusfélék, valamint az E-vitamint nagy mértékben tartalmazó búzacsíra, dió- és mogyorófélék.

A spermiumok megtermékenyítő képességéhez fontosak az omega-3 zsírsavak, és míg ha ezt halakból vesszük magunkhoz, akkor nehézfém-terheltség fenyeget – ám a növényi omega 3 források, mint az őrölt lenmag, az algafélék és a dió, biztonságos megoldást nyújtanak.

További hasznos, férfi termékenységet javító tápanyag a szelén. Napi 1-2 szem paradió fogyasztása fedezi az ajánlott mennyiséget.

Nem elég, ha vegán

Bár a hús, a tojás és a tejtermékek elhagyása fontos lépés a termékenység fokozásához, de itt nem szabad megállni. A növényi alapú étrend legyen teljes értékű, kevés vagy semennyi feldolgozott táplálékkal. A rosszabb minőségű margarinokban nem megfelelő a zsírsavak aránya, ez gátolja a fogamzóképességet.

A hormonrendszerre negatív hatással vannak az adalékanyagok, ígyhát a zacskós leves, még ha vegán is, nem válthatja ki a zöldségekből otthon főzött leveseket.

A szejtán közismert húspótló, de még ha nem is gluténérzékeny aki fogyasztja, annak sem tesz jót a gyulladásokra hajlamosító tömény glutén – és a túl magas fehérjetartalom. Helyette egészséges választás a babfélék, a csicseriborsó, melyek rezisztens keményítőtartalma szabályozza az inzulinszintet, így közvetve a nemi hormonokra is kedvezően hat.

A finomliszt, a cukor értéktelen kalóriaforrás, és a glikémiás indexük is magas. Válasszunk inkább teljes őrlésű gabonákat, édesítésnek pedig legjobb a datolyacukor, süteményhez a pépesített gyümölcsök.

A teljes értékű, termékenységet fokozó növényi étrend bázisai a hüvelyesek, gabonák, nyers és párolt zöldségek (főként a folátban gazdag leveles zöldek), nyers gyümölcsök és a mértékkel fogyasztott olajos magvak.

Kiegészítésként mindössze B12- és D vitamin ajánlott, illetve fennálló probléma esetén az orvossal egyeztetett étrendkiegészítők.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.