Egy friss felmérés azt vizsgálta, mennyire fenntarthatók a brit kórházak étlapjain szereplő fogások. Az ambiciózus klímacélok ellenére úgy tűnik, az intézmények nem különösebben igyekeznek megfelelni az ígéreteknek. A felméréshez készült értékelési keretrendszer alapján mindenhol leszerepelt az ételkínálat. Sok helyen nincs vegán ebéd- vagy vacsoraopció sem. A növényi étrend pedig nemcsak a klímacélok elérésében, de a lábadozásban is segíthetne.
A brit egészségügyi rendszer (NHS) 2045-re el szeretné érni a nettó zéró kibocsátást. Vagyis azt, hogy egyrészt csökkentse a kibocsátását, valamint a kibocsátott mennyiséget megfelelő módon ellentételezze. Ennek a célnak az eléréséhez viszont komoly működésbeli módosításokra lesz szükség, többek között a kórházakban kínált ételek tekintetében. Ezen a területen viszont minden kórház leszerepelt egy friss felmérés szerint – olvasható a Plant Based Health Professionals UK (PBHP UK) weboldalán.
A kutatás azt vizsgálta, mennyire fenntarthatók és környezetbarátak a kórházak által kínált fogások. Ehhez a vizsgálatot végzők összeállítottak egy értékelési sémát, ami különböző kategóriákban pontozta a 36 brit intézmény által kínált menüket és fenntarthatósági terveket. Az eredmények alapján azt lehet mondani, a kórházak nem különösebben feszültek neki a fenntarthatósági célok elérésének, és sok helyen elmaradások mutatkoznak.
Növényi étrend nélkül ebből nem lesz nettó zéró kibocsátás 2045-re
A vizsgált intézmények fenntarthatósági tervei minimális mértékben utaltak csak a növényi étrend bevezetésére és népszerűsítésére. A kórházak menüi pedig átlagosan csupán 20 pontot értek el a maximális 100 pontból. A leggyengébben szereplő menü 9 pontot kapott, de még a legjobb sem érte el a 40 százalékot (38 pont). A felmérés alapján a következő megállapításokat tette a PBHP UK:
- Az intézmények kevesebb mint fele vette bele a növényi étrend arányának növelését a fenntarthatósági tervezetbe.
- Minden vizsgált kórház ételkínálata tartalmazott feldolgozott húskészítményeket, annak ellenére, hogy ezeket 1-es típusú rákkeltő anyagként jegyzi a Nemzetközi Rákkutató Intézet.
- Az intézmények 42 százalékában, illetve felében nincs teljesen növényi alapú ebéd-, valamint vacsoralehetőség.
- Minden kórházi étlap tartalmazott húst kérődző állatoktól, amelyek a legnagyobb karbonlábnyommal bíró élelmiszerek.
- Azok a kórházak, ahol az étkeztetést kiszervezik, jobban teljesítenek a fenntarthatósági méréseken.
- A legtöbb intézmény semmilyen módon nem bátorítja a pácienseket a fenntartható élelmiszerek választására.
Az NHS klímavédelmi célkitűzéseinek ellenére az elemzésünk azt mutatja, hogy a kórházi ételkínálat nagyon kis mértékben felel csak meg a fenntarthatósági irányelveknek. Az egészségügyi rendszer évente 140 millió fogást szolgál fel a betegeknek, ezért hatalmas kiaknázatlan lehetőség van a környezeti terhelés csökkentésére a kórházi menükön keresztül
– nyilatkozta Isabelle Sadler, az elemzés egyik szerzője.
Az elemzés során fény derült egy érdekes paradoxonra is. Míg a kórházak a páciensek kívánalmaival magyarázzák a rákkeltő feldolgozott húskészítmények felszolgálását, addig a betegek számára nem jelentene gondot, ha ezek lekerülnének a menüről. Erről egy 2023-as felmérés ad tanúbizonyságot, míg a PBHP UK 2024-es felmérése alapján a betegek egyharmada a teljesen növényi alapú étrendre is nyitott lenne.
Bármennyire is rossz a helyzet a növényi étkezés tekintetében a szigetországban, itthon még talán ennél is nagyobb kihívás vegánként kórházban étkezni. A legbiztosabb módja annak, hogy ne kelljen állatot fogyasztanunk, de ne is jelentsen kényszerböjtöt a kórházi tartózkodás, ha mi magunk viszünk be élelmiszert, vagy megkérjük a barátokat, ismerősöket, hogy csinálják ugyanezt.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.