A Food Systems Innovation nonprofit kutatási szárnya, a Nectar több mint ezer emberrel végzett vakkóstolásán a növényi csirkefalatok legyőzték a húsból készült vetélytársukat az íz kategóriájában. A kutatás több terméktípusra is kiterjedt, de egyedül a panírozott növényi fehérjék értek el ilyen jó eredményt. A hot dog kategóriában viszont nagyon leszerepeltek a növényi verziók.
Bizonyára sokan gondolják úgy, hogy egy kellemes panírozott csirkefalathoz vagy csirkemellfiléhez elengedhetetlen a csirke. A világ legnagyobb vakkóstolásán részt vevők szerint viszont ez egyáltalán nincs így. Az 1150 alany számos állati termékcsoportban kóstolt növényi alternatívákat, és bár a legtöbb kategóriában az állati verziók diadalmaskodtak, a növényi csirkefalatok jobban ízlettek a kóstolóknak, mint a csirkéből készült termékek – írta meg a National Post.
A Nectar – a Food System Innovations nevű nonprofit cég kutatásokat végző tudományos szárnya – nemrég jelentette meg a 2024-es bemutatkozó jelentését „A szektor íze” címmel. A leírás alapján ez volt a világ eddigi legnagyobb, nyilvánosan hozzáférhető eredményeket szolgáltató vakkóstolása a témában. A mindenevő résztvevők öt termékkategóriában mondhatták el véleményüket a növényi fehérjékről. A kutatás célja az volt, hogy segítsen a gyártóknak az általános fogyasztói vélemény megismerésében.
Az eredményből az látszik, hogy az átlagos növényi termékek egyelőre nincsenek az állati vetélytársuk szintjén, ami az elégedettséget jelzi. Az is jól látszik a rövid összefoglalóból, hogy az adott termékkategória vezető növényi márkája és a többi növényi termék között egyelőre nagy a különbség a fogyasztói elfogadottságot illetően – vagyis a legtöbb gyártó számára van még hová fejlődni. Ezzel szemben az egyes termékkategóriák vezető húsmentes márkái elég közel végeztek az állati verziókhoz képest.
A növényi csirkefalatok a panír miatt lehetnek népszerűbbek
Mind a két kategória, amiben a növényi verziók nagyon jól szerepeltek, panírozott termék: ezek a növényi csirkefalatok és a panírozott csirkemellfilé voltak. Előbbinél a vezető növényi márka túlszárnyalta az állati verzió ízvilágát, de még az átlagos növényi csirkefalatok is azonos értéket értek el, mint a húst tartalmazó típus.
Nem csak egyetlen márka volt, ami túlszárnyalta a húst. Számos márka teljesített jobban az íz kategóriájában, ami nagyon izgalmas eredmény
– mondta Caroline Cotto, a Nectar igazgatója.
A kutatásból az is kiderült, hogy a mindenevő fogyasztók a húsosabb, szaftosabb, zsírosabb, sósabb ízvilágot keresik. A szektoron belül elég sok szó esik az egészséges életmódról, ezért a fogyasztók ilyen irányú igényei Cottót is meglepték. A Nectar második tanulmánya októberben várható, amiben a „blended” (lényegében összeturmixolt) alapanyagú élelmiszereket vetik össze az állati eredetűekkel.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.