A turcsi orrú kutyák népszerűsége elképesztő módon nőtt az Egyesült Királyságban az utóbbi években. A Moonpig ajándékgyártó cég – a PETA állatvédő szervezet unszolására – úgy határozott, hogy nem járul hozzá ezeknek a fajtáknak a további népszerűsítéséhez. Ezért törölte oldaláról azokat a dizájnokat, amelyeken mopszok, vagy francia bulldogok szerepeltek.
A rövid orrú kutyák reneszánszukat élik. Számos celeb és influenszer házi kedvence a mindig búslakodó tekintetű, a valóságban viszont igen játékos és kedélyes természetű mopsz (angolul pug), vagy a francia bulldog, emiatt pedig elképesztő mértékben megnőtt az ilyen pofázattal rendelkező társállatokra való igény.
2018-ban a francia bulldog hivatalosan is átvette a szigetország legnépszerűbb kutyája címet az azt addig birtokló labradortól. Ez az eredmény annak köszönhető, hogy az elmúlt évtizedben 3000%-kal nőtt ezeknek a kutyáknak a száma az országban.
A búskomor, édesen csúf pofa és az igéző gülüszemek viszont olyan túltenyésztés eredményei, amelyek komoly egészségügyi veszélyeknek teszik ki ezeket a kis testű társállatokat.
„A mozgásszervi betegségek mellett légzőszervi problémák is kialakulhatnak a mopszoknál. Az úgynevezett rövid orrú fajták esetében, és a mopsz határozottan ebbe a kategóriába esik, a felső légutak rövidebbek és keskenyebbek. Ez bizonyos esetekben légzési nehézségekhez, fulladáshoz, hörgéshez vagy horkoláshoz vezet” – olvasható a mopsz adatlapja a kutyabarat.hu weboldalon.
A fenti leírás igaz a legtöbb hasonló tenyésztési irány mentén kialakított fajtára is.
Nem normalizálják a túltenyésztést
A Moonpig az egyik legnagyobb online üdvözlőkártya-árusító webshop.
A tavalyi év folyamán a British Veterinary Association (BVA – Brit Állatorvosok Szövetsége) levelet írt a Greeting Card Associationnek (Üdvözlőkártya Szövetség), hogy fejezzék be a mopszok és egyéb turcsi orrú fajták szerepeltetését képeslapjaikon. Az állatorvosok attól féltek, hogy a képeslapokon látható állatok fokozzák majd az irántuk mutatott érdeklődést.
A BVA mellett a PETA is igyekezett rávenni a gyártókat, hogy ne szerepeltessék a légzési problémákkal küzdő fajtákat lapjaikon.
Azzal, hogy letiltotta a mopszok és a francia bulldogok képeit, a Moonpig felelősségteljesen cselekedett és hozzájárult ahhoz, hogy ne népszerűsítsék tovább azokat a kutyafajtákat, amelyeknek kellemetlen, akár életveszélyt is okozó deformitásokkal kell élniük
– olvasható Yvonne Taylor véleménye a PETA oldalán.
Habár a lépés mindenképpen a jó irányba mutat, és jelenleg tényleg nem találni egyetlen mopszos, vagy francia bulldogos dizájnt sem a weboldalon, több rövid orrú fajta még mindig szerepel. A PETA a továbbiakban is nyomást fog gyakorolni a cégre, hogy a boxerek, angol bulldogok, boston terrierek stb. is eltűnjenek a felületről.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.