Bill de Blasio, New York polgármestere által elfogadásra került a Green New Deal, azaz a 14 milliárdos terv, amelynek célja a globális felmelegedés és a globális klímaváltozás elleni küzdelem.
A nevét a nagy gazdasági válságra megoldást ajánló tervezetről kapta, amely találó, hiszen most is egy krízissel kell felvennünk a harcot.
A Green New Deal célja, hogy az emberi tevékenység által kibocsátott szén-dioxid mennyiséget 30%-kal csökkentse 2030-ra, emellett pedig több ezer új munkahelyet teremtsen.
„Minden várakozással teli nappal közelebb kerülünk ahhoz, hogy elérjük azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút. A Green New Deal valós problémákkal néz szembe. Azokkal az érdekekkel konfrontálódik, amelyek a klímaváltozást okozták és elmélyítették az egyenlőtlenségeket”
– mondta Blasio.
„Nincs vesztegetni való időnk. Most kell cselekednünk, míg nem késő.”
Zöld politika
A polgármester a Föld napján jelentette be a tervet, négy nappal azután, hogy a városi tanács elfogadta azt. A Green New Deal-t nem véletlenül gondolják bátornak: nem csak a párizsi klímaegyezménnyel próbál lépést tartani, de a terv elfogadásával New York lesz az első nagyváros, amely vállalja, hogy a város nagyobb épületeinek kibocsátását jelentősen csökkenti.
Minden 2300 négyzetméternél nagyobb területű épületnek (amelyből városszerte 50.000 található) hatékony fejlesztéseket kell eszközölnie, hogy csökkentse az energiafelhasználását és a szén-dioxid kibocsátását. Amennyiben ezt nem teljesíti, büntetéssel nézhet szembe.
„Az vitán felül áll, hogy a szigorúbb előírásokra van szükségünk. Túl sok minden forog kockán. Így meghallgattuk a legjobb javaslatokat és az ötleteket arról, hogy mely megoldások lennének a legpraktikusabbak. Egy kikötésünk volt: eredményeket szeretnénk látni. És ha nem látunk eredményeket, akkor az előírásokat nem követők büntetésekre számíthatnak”
– nyilatkozta de Blasio a hétfői sajtóértekezleten.
Az egyezmény részét képezi, hogy a város csökkentse a közúti járművek károsanyag kibocsátását, továbbá az is, hogy önkormányzat üzemeltetése 100 százalékos tiszta elektromos energiával történjen. Ezenfelül betiltásra kerülnek az üvegépületek, mivel rengeteg energiát pazarolnak.
A kötelező érvényű komposztálást is városszerte előírja majd az egyezmény, emellett pedig az egyszer használatos műanyagokat is betiltja.
Kevesebb állati termék, több növényi étel
Eric Adams, Brooklyn elnöke, azonban nem a fent felsorolt lépéseket tartja az egyezmény legizgalmasabb részének.
A Green New Deal keretében a város fokozatosan megszünteti a feldolgozott hús árusítását, és a marhahús vásárlást is 50%-kal csökkenti.
„Engem személy szerint az tölt el a legnagyobb örömmel, hogy a város felveszi a kesztyűt a túlzott húsfogyasztás ellen úgy, hogy fokozatosan megszünteti a feldolgozott húst és csökkenti a marhahús vásárlást”
– mondta Adams az egyezményről.
„A húsipar szén-dioxid kibocsátásának megszüntetése egy fenntartható megoldás az egészségünk, a testünk és a bolygónk számára.”
Blasio megragadta a lehetőséget, hogy Donald Trump elnök globális felmelegedéssel kapcsolatos politikáját is kritizálja.
Szerinte „Washington nem adott útmutatást arról, hogy hogyan mentsük meg a bolygónkat, ezért ezt mi magunknak kell megoldanunk”. Hozzátette tovább, hogy Donald Trumppal ellentétben, ők nem bujkálnak a globális felmelegedés elől.”
De Blasio említést tett a dugódíjról is, megígérte, hogy a városvezetés jobb tömegközlekedési lehetőségeket fog kínálni a jövőben.
Rep Nydia Velázquez – Brooklyn kerületi képviselője – reményét fejezte ki, hogy a jövőben több város is követni fogja ezt a new yorki egyezményt.
„New York az úttörő, de remélem a többi város is követni fogja a példáját. Nemzetközi szintű, lokális, és a szövetségi államok közötti együttműködést is igényel, ha fel akarjuk venni a harcot a globális felmelegedés ellen.”
„Remélem, hogy a Green New Deal elfogadása kikövezi az utat más városoknak, államoknak és közösségeknek. Példát mutat majd, hogy hogyan kell csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást, fenntartható gazdaságot kiépíteni, munkahelyeket teremteni és lehetőséget adni arra, hogy megőrizzük a bolygónkat a következő generáció számára.”
A Green New Deal főbb pontjai
- Szénmentes tiszta energiaforrásokra való átállás 2050-ig
- Az épületek kibocsátásának csökkentése
- Az alacsony hatékonyságú üvegépületek betiltása
- Vízenergiával működő önkormányzat
- Kötelező komposztálás
- Fokozatosan megszüntetik a feldolgozott húsok árusítását, és a marhahús vásárlást is 50%-kal csökkentik
- Hulladék mennyiségének csökkentése és a túlzott széndioxid kibocsátással járó iparágak tevékenységének visszaszorítása
- Az ENSZ fenntartható fejlődéssel összefüggő céljaihoz való igazodás
A városi tanács által nemrégiben elfogadott törvény szerint továbbá az újonnan épülő kereskedelmi-, vagy lakóépületnek zöldtetőt kell kialakítaniuk, vagy napelemmel kell ellátniuk a tetőszerkezetüket.
A törvényt benyújtó tanácstagok pedig köteleznék a lakástulajdonosokat, hogy a meglévő épületek tetőszerkezetét alakítsák át úgy, hogy a környezetvédelmi irányelvekhez igazodjanak.
Budapesten jártam egyetemre és végeztem közgazdaságtan szakon. Már akkor is visszásnak tartottam a fogyasztói társadalom túlkapásait, és elkezdtem megoldás után kutatni, így találtam rá a veganizmusra. Azért kezdtem el írni, hogy másokkal is megosszam az állat- és környezetvédelem fontosságát.