Egészen pontosan 723 vadállat leölését tervezi a namíbiai kormány. Így segítenének a lakosságot sújtó éhínségen, amit az évtizedek óta nem látott aszály idézett elő. A leölendő állatok között elefántok, vízilovak, zebrák és antilopok is szerepelnek.
Több száz vadállat leölésével igyekszik enyhíteni a namíbiai kormány az ország lakosságát kínzó éhínség hatását. A 723 állat húsát szétosztanák, hogy így enyhítsék a jelenlegi élelmiszerhiányt, amiért az évtizedek óta nem tapasztalt aszály a felelős – írta meg az Independent.
A leölendő állatok listája a következő:
- 300 zebra,
- 100 jávorantilop,
- 100 csíkos gnú,
- 83 elefánt,
- 60 bivaly,
- 50 impala
- és 30 víziló.
„Ez a folyamat sajnos szükséges, és egybevág az alkotmánnyal, miszerint az ország természeti erőforrásait a lakosság érdekében kell felhasználni” – adott ki tájékoztatást a namíbiai környezetvédelmi minisztérium. Hozzátették, hogy ilyen aszály mellett az emberek és állatok közötti konfliktusok növekedése elkerülhetetlen, ezért is van szükség a minisztérium beavatkozására.
Az ENSZ szerint az ország élelmiszerkészletének 84 százalékát már felélte júliusban. Emiatt Namíbia lakosságának közel felét súlyos élelmiszer-ellátási gondok, akár éhínség sújthatja majd az elkövetkező hónapokban.
A folyamat segít szabályozni a vadállatok számát azokon a területeken, ahol nincs elegendő legelő és ivóvíz az állatok számára. Mindeközben pedig hússal látja el a rászoruló közösségeket
– idézi a Bloomberg a minisztériumot.
Az állatokat olyan területeken tervezik levadászni, ahol a víz- és élelemkészlet egyébként sem lenne elegendő a számukra. A Namib Naukluft, a Mangetti, a Bwabwata, a Mudumu és a Nkasa Rupara nemzeti parkok azok a területek, ahol a vadászatot tervezik. Eddig 157 vadállatot öltek le a kezdeményezést követően. Ez 56.800 kilogrammnyi hússal csökkentette az éhínség hatását.
A zebrák, impalák, antilopok fogyasztása nem csak aszály idején elképzelhető. Egy tavalyi kutatás például nagyon értékes fehérjeforrásként jellemezte a zebrahúst. Habár Dél-Afrikában nem gyakran fogyasztják, a bőrükért leölt zebrák húsát exportálni szokták. Leginkább olyan országokba, ahol a lóevés is bevett gyakorlat.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.