A jövőben akár grapefruitméretű jégdarabokra is lehet számítani a heves jégesők kapcsán. Ez a jelenség is az egyre melegedő éghajlat egyik következménye. Leginkább az Egyesült Államok keleti részén lehet tartani a nagy méretű jégdaraboktól.
A klímaváltozás következményeit legtöbbször a hőmérséklet emelkedésével szoktuk összefüggésbe hozni. Kevesek számára meglepő, hogy az egyik ilyen lehetséges következmény az egyes területek elsivatagosodása. A tavak kiszáradása és az aszályok is a legtöbbek számára érthető eredményei az emberi tevékenység következtében változó klímának.
Amikor viszont arról olvasunk, hogy gyakoribbá válhatnak a tengeri hideghullámok, vagy hogy hatalmas jégdarabok eshetnek az égből, sokan magasra húzzuk a szemöldökünket. Pedig egy új kutatás szerint akár grapefruitméretű jégdarabokra is számíthatunk a jövőben a heves jégesők hozományaként – írja a USA Today. A legrosszabb helyzetre az Egyesült Államok keleti részén élők számíthatnak.
Ha nagyobb jégdarabokat szeretnél, erős feláramlásra van szükséged. Ha egy hajszárítót felfelé fordítasz, elég könnyen tudsz vele fenntartani egy pingponglabdát. Ha egy grapefruitot szeretnél a levegőben egyensúlyozni, ahhoz sokkal erősebb hajszárítóra van szükséged
– magyarázza a jelenséget Victor Gensini meteorológus, a Northern Illinois University professzora.
A melegebb hőmérséklet következtében a viharok alatt nagyobb mértékű feléramlást lehet majd tapasztalni. Ezek a feláramlások több esőcseppet szállítanak a légkör felső, hűvösebb rétegeibe. Ez járul hozzá ahhoz, hogy a viharral érkező jégdarabok nagyobb méretűvé váljanak. Ezek az esőcseppek ugyanis ráfagynak a már meglévő jégdarabok felszínére. Ez a várható növekedés csak a 4-5 centiméternél nagyobb jégdarabokat érinti. Ezzel együtt a felszínhez közel keletkező, kisebb méretű jégdarabok kevésbé lesznek jellemzőek. Ezek jó eséllyel elolvadnak, mielőtt földet érnének.
A durvább jégesők nagyobb károkat is jelentenek
Csak az idei évben az ilyen viharok által okozott károkra eddig 60 milliárd dollárt fizettek ki a biztosítók. Walker Ashley, a kutatás másik szerzője elmondta, hogy itt nem egy nagy eseményről, hanem sok kis kártételről van szó. Ezek viszont idővel összeadódnak, az együttes érték pedig jelentős.
A kutatás az előrejelzéseit több kibocsátási érték mentén vizsgálta. Az eredmények alapján a legmagasabb üvegházhatású gázkibocsátás következtében tapasztalhatjuk majd a legpusztítóbb jégesőket és a legnagyobb méretű jégdarabokat is.
A kutatás arra is kitér, hogy míg egyes helyeken akár mérséklődhetnek is a jégesős napok, az Államok keleti területén lehet számítani a legrosszabb állapotokra a jövőben. Ez pedig egybecseng a tornádóaktivitással is, ami szintén keleti irányba mozdult el az utóbbi időben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.