Most olvasott cikk
Csenge és Flóra világkonyhája: mujadara, a szegény ember eledele

Csenge és Flóra világkonyhája: mujadara, a szegény ember eledele

Csenge és Flóra világkonyhája - mujadara recept

Újabb állomására érkeztünk a közel-keleti recepteknek: most a levantei térség egyik legnépszerűbb, Irakból eredeztethető ételét, a mujadarát, azaz a lencsés, sült hagymás basmati rizst mutatjuk be.

Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája sorozat ötödik része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

A mujadara szó szerint azt jelenti arabul: „lyukacsos”. Nevét azért kapta, mert a lencseszemek sötét kis lyukak benyomását keltik a hófehér basmati rizságyon.

Bár elsőre kissé puritánnak tűnhet ez a koncepció (Lencse és rizs? Ennyi?), az erős fűszerezés és az istenien ropogósra sült hagyma olyan fejedelmi magaslatokba emeli ezt az ételt, ami megerősíti: a kreativitás az, ami igazán számít. Igenis lehet néhány összetevőből, a legolcsóbb alapanyagokból is igazán ízletes és egészséges fogásokat készíteni.

A mujadara hazájában egyébként „a szegény ember ételeként” ismert, és ahogyan a magyar konyhában komfortételként tekintünk a házi koszt klasszikusaira, mint amilyen a krumplis tészta vagy a lecsó, a levantei térségben is általános népszerűségnek örvend ez az étel. És nem ez az egyetlen hasonlóság a népkonyhákban, ugyanis csakúgy, mint sok magyaros ételnek, a mujadarának is az alaposan megpirított hagymában rejlik a titka.

A mujadarának tehát alapvetően négy összetevője van az olajon és a són kívül: rizs, lencse, római kömény és vöröshagyma. Ezekkel kapcsolatban adunk néhány tippet, mielőtt az elkészítésre ugornánk, illetve a különböző variációkról is ejtünk néhány szót.

Fontos a megfelelő összetevők kiválasztása

Rizs: a mujadarának fontos jellegzetessége a hosszú szemű rizs – legjobb a basmati –, de bármilyen megfelel, a lényeg, hogy ne rövid szemű fajtát válassz, ezek ugyanis több keményítőt tartalmaznak, ragacsosabbak, ami nem illik az étel jellegéhez. A rizst főzés előtt áztasd be egy éjszakára és alaposan mosd át. Ha ezt nem tetted meg, akkor a rizst duplán főzd: először öt percre dobd bő, forrásban lévő vízbe, öntsd le, mosd át, majd főzd készre. Rizs helyett szokták bulgurral is készíteni, ezt a változatot is kipróbálhatod.

Lencse: a mujadarát leggyakrabban barna vagy zöld lencséből készítik, de a fekete lencse is megfelelő. A vörös lencsét lehetőleg kerüld, ennek a fajtának ugyanis teljesen más a textúrája, mint a fentebb említetteknek.

Hagyma: a klasszikus recept vöröshagymával készül, de szinte bármilyen fajtát használhatsz – a lila hagyma, a mogyoróhagyma és a póréhagyma is illik hozzá.

Olívaolaj: ha lehet, ne helyettesítsd, de természetesen bármilyen, sütésre alkalmas olajat használhatsz a mujadara elkészítéséhez.

Friss zöldfűszerek: a mujadara „alapreceptje” nem követeli meg, de gyakran ízesítik apróra vágott, friss zöldfűszerekkel, főleg korianderzölddel vagy mentával, ezért ezt csak opcionális összetevőként tüntettük fel.

Csenge és Flóra világkonyhája - mujadara recept
Porkoláb Edit / Prove.hu

Hozzávalók:

5-6 adaghoz

♥ 1 és ½ bögre (245 gramm) hosszú szemű rizs
♥ 3 nagy fej vöröshagyma
♥ 1 konzerv (lecsepegtetve 240 gramm) vagy 100 gramm száraz lencse
♥ 1 teáskanál őrölt római kömény
♥ 4 evőkanál olívaolaj
♥ 1 teáskanál só
♥ opcionális: friss zöldfűszerek, pl. koriander, menta
♥ opcionális a tálaláshoz: növényi joghurt

Elkészítés:

  1. A rizst áztasd be éjszakára, majd alaposan öblítsd át. Ha erre a lépésre nincs időd, felhasználás előtt főzd elő bő vízben öt percig, öblítsd át, majd így add a következő lépésben a lencséhez.
  2. A hagymát szeleteld egészen vékony félkarikákra, hevíts fel három evőkanál olívaolajat egy serpenyőben, és közepes lángon addig pirítsd, amíg egészen mélybarna színt kap. Ha úgy látod, túl gyorsan pirul, vedd lejjebb a lángot. A kész pirított hagymát terítsd szét egy papírtörlővel bélelt tányéron, majd ha teljesen kihűlt, sózd meg.
  3. Ha száraz lencsét használsz, éjszakára áztasd be, majd alaposan öblítsd át. Egy nagy lábasban (a rizst is hozzáadjuk majd) tedd fel főni úgy, hogy nagyjából két ujjnyi víz legyen felette. Ha a lencse felforrt, adj hozzá egy teáskanál sót, és fedő alatt, közepesen alacsony lángon főzd tizenöt percig, majd add hozzá a beáztatott vagy előfőzött rizst, egy teáskanál őrölt római köményt, és továbbra is fedő alatt főzd még kb. tizenkét percig.
  4. Ha konzerv lencsét használsz, azt kevesebb ideig kell főzni, tehát ebben az esetben a rizzsel kezdjük: egy nagy lábasban tedd fel főni a beáztatott vagy előfőzött rizst kétszeres vízben, majd ha felforrt, adj hozzá egy teáskanál sót, egy teáskanál őrölt római köményt, és közepesen alacsony lángon, fedő alatt főzd kb. tizenkét percig kevergetés nélkül, majd keverd hozzá az alaposan átmosott lencsét, és főzd még három percig fedő alatt.
  5. A végén keverhetsz hozzá friss zöldfűszereket, például mentát vagy korianderzöldet is. Pirított hagymával megszórva tálald. Kínálhatsz hozzá natúr vagy fűszeres növényi joghurtot.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.