A Duna-Ipoly Nemzeti Park hétfői Facebook-bejegyzésében fotókat osztott meg egy nyakörvet viselő kutyáról, amint az egy muflon hátsó lábszárába harap. A nemzeti park arra kéri a kutyasétáltatókat, hogy a védett természeti területeken kizárólag pórázon vezessék az állataikat. A tájékoztatás szerint a vadra támadó kutyákat a vadászok akár le is lőhetik.
Az állattámadásokról szóló hírek jellemzően olyan esetekről szólnak, amikor állat támad emberre – mint például a múlt heti tragikus eset Szlovákiában, ahol egy medvetámadás következtében életét vesztette egy férfi.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park hétfői Facebook-bejegyzése azonban egy más típusú találkozásról számolt be: egy – feltehetően sétáltatás közben elszabadult – kutya muflonra támadt. Emberi sérülés nem történt, ám a képek tanúsága szerint a muflon nem úszta meg sérülés nélkül. A vadat üldöző kutyának sikerült elkapnia az állat hátsó lábszárát.
Feltehetően nem kóbor kutyákról van szó. A képen is látható barna, nyakörves kutyával megegyező példányról korábban már készült fotó a gazdájával együtt nem messze ettől a helyszíntől. A megzavart, megsebzett vagy megölt vad szempontjából azonban nincs jelentősége, hogy a kutya kap-e máshol is vacsorát
– olvasható a bejegyzésben.
A nemzeti park tájékoztatása szerint a teljes képsorozat alapján nem is egy, hanem két kutya vett részt a muflon megtámadásában. Emellett hangsúlyozzák: a póráz nélküli kutyasétáltatás nemcsak felelőtlenség, hanem jogszabályellenes is a védett természeti területeken.
A kutyák szabadon engedése védett természeti területeken amellett, hogy nagy felelőtlenség, jogszabályellenes is, és a közvetlen károkozás mellett hozzájárulhat a terület természetes élővilágához tartozó nagyragadozók valós hatásainak eltúlzásához a vadgazdálkodók szemében
– írják.
Sokan bírálták a póráz nélkül sétáltató gazdákat
Ahogy arra számítani lehetett, a kommentek között a kutyások és nem kutyások heves hangvételű vitákban próbálják érvényesíteni az álláspontjukat. Sokan számolnak be arról, hogy terepfutás közben rendszeresen konfliktusba kerülnek szabadon engedett kutyákkal, amelyek rájuk támadnak. A turistaútvonalak mentén felhalmozódó kutyaürülék problémáját már nem is említve.
Milyen akadálya van a kutyák teljes kitiltásának a természetvédelmi területekről? Terepfutóként engem is számos incidens ért, felháborító és tarthatatlan a helyzet
– írta egy kommentelő.
Voltak olyan gazdák is, akik szerint nem a póráz a megoldás, hanem a kutyák megfelelő kiképzése: vagyis csak olyan kutya sétáltatható szabadon, amelyik vezényszóra azonnal visszajön. Mások épp azt kifogásolták, hogy sokan gondolják úgy, az ő kutyájuk szófogadó – egészen addig, amíg ki nem derül, hogy az ösztönei mégis erősebbek.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.