Most olvasott cikk
Mogyoróvajas energiagolyó (vegán, gluténmentes, TÉNÉ)

Mogyoróvajas energiagolyó (vegán, gluténmentes, TÉNÉ)

Mogyoróvajas energiagolyó (vegán, gluténmentes, TÉNÉ)

Ez az energiagolyó-recept a tökéletes, édes nassolnivaló megtestesítője.

Ez nem túlzás, tényleg. Több okunk is van rá, amiért ezt mondjuk – pontosabban nyolc:

1. Elképesztően gyorsan elkészül, és minimális aktív munkát igényel. A leginkább „pepecselős” része a golyók megformázása, de akár még ezt is kihagyhatod – olvass tovább, és elmondjuk, hogyan egyszerűsítheted le még jobban az elkészítést.

2. Mindössze négy összetevő kell hozzá. Bizony, csak négy.

3. Az energiagolyók nem igényelnek sütést. Tehát nem kell a sütő előtt epekedve várni, hogy elkészüljenek: amint megformáztad, már eheted is! Ráadásul a konyhát se kell bemelegíteni vele.

4. Nem kell bele hozzáadott cukor és olaj. Kizárólag teljes értékű összetevőkből áll, például zabból és datolyából, így a teljes értékű növényi étrendbe is tökéletesen beilleszthető ez az édesség.

5. Könnyen szállítható és egész nap elvan hűtés nélkül, így tökéletes fehérje- és energiadús harapnivaló a munkába, túrázáshoz, vagy a gyerekek uzsonnásdobozába.

6. A zab, a mogyoróvaj és a lenmag miatt nemcsak energiadús, hanem fehérjében is gazdag, így ha bedobsz néhányat a kondis táskádba, edzés utáni turmix helyett is tökéletesen megállja a helyét.

7. Hűtőben tárolva akár egy hétig is eláll – ha nagyobb adagot készítesz belőle, egész hétre el leszel látva egészséges édességgel.

8. Az utolsó és egyben legerősebb indokunk pedig egyszerűen ennyi: isteni finom.

Hozzávalók kimérése: ha van mérleged, a hozzávalókat mérd ki grammra. A bögrével vagy evőkanállal számolás sok hozzávaló esetében eltérő mennyiséget ad, ezeknél az energiagolyóknál viszont fontosak az arányok, hogy ne legyen se túl puha, se túl száraz a végeredmény.

Tipp: ha nagyobb adagot készítesz, vagy csak simán nincs kedved golyókat formázni, a masszát sütőpapírral kibélelt tepsibe is nyomkodhatod, és négyzetekre vagy szeletekre vághatod.

Variációk: mogyoróvaj helyett használhatsz mandulavajat, kesuvajat vagy tahinit is. Csokidarabok helyett adhatsz hozzá kókuszreszeléket vagy kakaóport is, de mivel ezek száraz összetevők, annyival kevesebb zabot használj, amennyit ezekből beletettél. Jól illenek bele a durvára vágott magok is, például pekándió vagy mandula, vagy a szárított gyümölcsök, például vörös áfonya vagy barack.

Hozzávalók

kb. 26 golyóhoz

  • 1 és ⅓ bögre/120 gramm zabpehely
  • ⅔ bögre/160 gramm mogyoróvaj*
  • 8 db/192 gramm húsos datolya**
  • 3 evőkanál/21 gramm lenmagpehely
  • 1 nagy csipet só (csak akkor, ha a mogyoróvajad nem tartalmaz sót)

Opcionális:

  • ½ teáskanál vaníliakivonat
  • 50 gramm fekete csokoládé

* Ha teljes értékű energiagolyókat szeretnél készíteni, arra figyelj, hogy olyan mogyoróvajat válassz, amiben csak mogyoró (és esetleg só) van hozzáadott cukor és olaj nélkül, de egyébként mindkettő fajtával ugyanolyan jól működik a recept. Natúr mogyoróvajat ázsiai boltokban és bioboltokban tudsz venni, a szupermarketek általában csak a cukros változatot árusítják.

** A legjobb a királydatolya/medjool datolya, de ha csak szárazabb, kisebb datolyához jutsz hozzá, abból használj többet (kisebb, szárazabb datolyából darabra kb. kétszer annyi kell, mint királydatolyából), és felhasználás előtt áztasd negyed órára forró vízbe.

  1. Először a száraz összetevőket tedd a botmixer késes aprítójába, és mixeld szinte teljesen simára (maradhatnak benne kisebb darabok): 1 és ⅓ bögre zabpelyhet, három evőkanál lenmagpelyhet, és ha a mogyoróvaj, amit használsz, nem tartalmaz sót, akkor egy nagy csipet sót is.
  2. Az így kapott mixet tedd egy tálba, és most tedd a késes aprítóba a többi összetevőt: ⅔ bögre mogyoróvajat, nyolc darab húsos datolyát, és ha használsz, ½ teáskanál vaníliakivonatot. Alaposan mixeld össze, amíg nagyjából homogén masszát nem kapsz.
  3. A mogyorós-datolyás mixet keverd a zabpehelyhez, és alaposan forgasd össze. Ha fakanállal nem megy, vizes (és tiszta!) kézzel is összegyúrhatod.
  4. Ha használsz csokit, vágd apró darabokra, és keverd a masszához.
  5. Ha a massza nem ragad és pont gyúrható állagúnak érzed, már el is kezdhetsz golyókat formázni belőle – kisebbeket vagy nagyobbakat, amilyeneket szeretnél. (Közvetlenül a golyóformázás előtt alaposan moss kezet!) Ha ragad, akkor takard le és tedd hűtőbe fél órára, hogy kicsit megszilárduljon. Ha túl száraznak érzed a mixet, egy-két evőkanál növényi tejjel lazíthatsz rajta.

Ha el szeretnéd tenni későbbre az energiagolyókat, sütőpapírral kibélelt tálban vagy tányérban, lefedve tedd a hűtőbe. Akár egy hétig is eláll (de nem fog, mert túl finom hozzá).

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.