A mocsári teknős tojásrakási időszaka májustól júliusig tart, és a vizektől akár kilométerekre is bele lehet futni úttesten átkelő állatba. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület arra kér, vigyázz rájuk, segíts nekik átjutni az út túloldalára. De ne felejtsd el mindenekelőtt felmérni, merre is tartott az állat!
Az az információ, hogy nem minden elárvultnak kinéző fióka szorul segítségre, ma már szélesebb körben ismert. A madaraknál sokkal kevesebb figyelmet kapnak azonban többek között a hüllők is. Rájuk, pontosabban egy bizonyos fajukra hívja most fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A mocsári teknős hazánk egyetlen őshonos teknősfaja, mely országszerte megtalálható tavak, folyók, holtágak, csatornák mentén, mocsaras területeken – írja a szervezet a közleményében. Életük jelentős részét a vízben vagy annak közelében töltik. Van azonban egy olyan időszaka az évnek, amikor eltérnek ettől.
A nőstények fészkeiket a szárazföldön, laza talajú, vízelöntéstől védett, magasabban fekvő területekre rakják. Ilyenkor az élő- és a szaporodóhelyek között közlekedő teknősök gyakran kényszerülnek arra, hogy átkeljenek a vonulási útvonalukat kettészelő, az élőhelyeket feldaraboló betonozott és földutakon. Az azokon közlekedő autók, kerékpárok, mezőgazdasági járművek pedig sok esetben végeznek velük.
A víztől akár kilométerekre is lehet ilyenkor mocsári teknős
Elsősorban a lassú folyású és az állóvizeket kedvelik ezek a hüllők az MME szerint, leginkább azok közelében kell számítani rájuk.
A májustól júliusig tartó tojásrakás időszakában a vizektől több száz méteres vagy akár néhány kilométeres távolságban is találkozhatunk velük. Amennyiben úton áthaladó teknőssel találkozunk, álljunk meg, és segítsük át az úttest túloldalára.
Az egyesület arra kér, hogy az úttól biztonságos, pár tízméteres távolságra helyezd el az állatot, figyelve arra, hogy csak abba az irányba vidd, amerre ő is igyekezett. A felnőtt teknősöket semmiképp se vidd vissza a vízhez, ha azzal ellentétes irányba tartott, illúzió ugyanis, hogy ezzel segítesz nekik. Éppen ellenkezőleg, inkább nehezíted a dolgukat. Ebben az esetben ugyanis kezdhetik elölről az utat.
Előfordulhat, hogy vonulásuk során a teknősök a kertekbe is betévednek. Az ott élő kutyák pedig veszélyt jelenthetnek rájuk, nehezíthetik a dolgukat. Ebben az esetben a szakértők szerint – ahol ez megoldható – jobb a kutyákat elzárni erre az időszakra.
Az MME arra is felhívta a figyelmet, hogy minden hüllővel és kétéltűvel kapcsolatos észlelést érdemes jelezni az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapján. Ez egyébként okostelefonos alkalmazáson keresztül is ingyen elérhető mind Android, mind iOS rendszeren.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, majd gazdasági újságíróként dolgozott. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon. Nem sokkal azt követően pedig, hogy vegán lett, megjelent benne az igény, hogy a munkája is tükrözze az életmódját. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.