Javíthatják a növényekben található antociánok a mikroműanyagok által okozott károkat a szaporodási képességek területén egy új kutatás szerint. A kedvező eredményeket egyelőre csak egereken figyelték meg, így kérdéses, hogy az emberekben is hasonló módon jelentkeznek-e a pozitív hatások.
Az antioxidánsok egészséges táplálkozásban betöltött szerepe eddig sem volt kérdéses. Segítenek csökkenteni az oxidatív stresszt és a szabadgyökök káros hatásait, hozzájárulva a sejtek védelméhez. Gyulladáscsökkentő szerepük mellett csökkentik a legtöbb áldozattal járó szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, illetve egyes rákfajták megjelenésének esélyét. Egy friss kutatás szerint pedig még ennél is több pozitív hatásuk lehet. Kínai és finn kutatók egereken végzett kísérletei alapján enyhíthetik a mikroműanyagok nemzőképességre gyakorolt káros hatásait – írja a The Guardian.
Nem túlzás azt állítani, hogy a mikroműanyagok (és nanoműanyagok) mára a mindennapjaink részévé váltak, és szinte lehetetlen elkerülni a velük való érintkezést. Találtak már mikroműanyagot a herékben, az anyatejben, az emberi agyban és a delfinek leheletében is. Szinte nincs olyan terület a világon, ahova a műanyaghulladék ne jutott volna el.
A mikroműanyag-szennyezés emberi szervezetre gyakorolt pontos hatásait átfogóan még nem ismerjük, de eddigi kutatások alapján úgy tűnik, hogy számos egészségügyi problémához járulhatnak hozzá. A merevedési zavartól kezdve az alacsony spermiumszámon át a hormonháztartás felborulásáig számos negatív állapot kialakulásában játszhatnak szerepet. Ezeket javíthatják a kutatás alapján a növények élénk színeiért felelős antioxidáns-vegyületek, az antociánok.
A mikroműanyag a férfiak és nők nemzőképességére egyaránt káros lehet
A kutatás során egereket vetettek alá a mikroműanyag-szennyezés hatásait imitáló eljárásoknak, majd ezt követően kezelték őket antociánokkal. A kezelést követően többek között javult az egerek spermiumszáma és aktivitása, valamint a heréket érintő károsodás is csökkent.
Az antioxidáns-vegyület hatásmechanizmusa abban rejlik, hogy kapcsolatba lép a szteroidreceptorokkal, amelyek például az ösztrogén és androgén hormonokkal kapcsolódnak. Az antociánok megakadályozzák, hogy a mikroműanyag ezekkel a receptorokkal érintkezzen, vagy egyenesen az antioxidáns vegyület lép velük kapcsolatba. A receptorok modulálásával helyreállítják a hormonháztartás egyensúlyát és javítják a szaporodásért felelős szervek egészségét.
A bizakodásra okot adó eredményeket egyelőre csak egereken figyelték meg, ami kérdésessé teszi, hogy az emberekben is hasonló hatást fejtenek-e ki az antociánok. Az állatkísérletekkel kapcsolatban egyre többen jutnak arra a nézőpontra, hogy nemcsak irrelevánsak, de egyenesen gátolják a hatékony egészségügyi kutatást.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.