Most olvasott cikk
Mikroműanyag jelenlétét mutatták ki delfinek leheletében

Mikroműanyag jelenlétét mutatták ki delfinek leheletében

Delfinek egy csoportja közvetlenül a vízfelszín alatt

Mikroműanyagot talált a delfinek leheletében egy új tanulmány. A káros részecskék valószínűleg akkor kerülnek be a tengeri emlősök légzőrendszerébe, amikor feljönnek a felszínre levegőért. A probléma a városközeli és a lakott területektől távolabb eső delfinpopulációkat is érinti.

Először fordult elő, hogy kutatók mikroműanyagra bukkantak delfinek leheletében. Az eredmények arra utalnak, hogy a tengeri emlősök a vízfelszín felett belélegzik az apró szennyező anyagokat, amik így a tüdejükbe kerülnek.

A kutatást két helyszínen végezték: egy floridai, városközeli öbölnél és egy lousianai, lakott területtől távol eső torkolatnál. Összesen tizenegy egyed leheletéből vettek mintát, és mindegyikben találtak mikroműanyag-darabokat.

A PLOS One tudományos folyóiratban megjelent tanulmány kutatóit aggasztja, milyen potenciális hatása lehet a belélegzett műanyagnak a tengeri emlősök tüdejére – írja a The Guardian.

„A műanyag olyan szennyező anyag, ami már mindenhova eljutott, így a probléma a szárazföldi és a tengeri területeket is érinti. A természetben a műanyagok kisebb részecskékre bomlanak le, ami bizonyítottan hatással van az állatokra több trofikus szinten is”  – olvasható a tanulmány bevezetőjében.

Hozzáteszik, a mikroműanyag leginkább az étrenden és a légzésen keresztül kerül be a szervezetbe. Ennek „várható” következménye a mikroműanyag bélben, székletben és tüdőben történő lerakódása. A transzlokáció és a véráramon keresztüli szállítás miatt azonban már a szívben és a méhlepényszövetben is kimutatták a jelenlétét.

Az emberek bevonásával készült tanulmányok alapján a mikroműanyagok belélegzése összefüggésbe hozható az oxidatív stresszel és a gyulladásos megbetegedésekkel. Delfinekről azonban eddig csak a műanyagokhoz köthető vegyszerekről és a bélrendszerben talált műanyagról készült kutatás.

„A mikroműanyagok belélegzése az emberek esetében már erősen kutatott terület, de állatok bevonásával egyelőre kevés tanulmány készült. Az, hogy a delfineknek sokkal nagyobb a tüdőkapacitása, ezáltal mélyebb lélegzeteket is vesznek, azt is jelentheti, hogy nagyobb mennyiségű mikroműanyagnak vannak kitéve, mint az emberek” – mondta Leslie Hart, a tanulmány társszerzője.

A mikroműanyag csak egy az aggasztó szennyező anyagok közül

A delfinek leheletében talált szennyező anyagok összetétele a tanulmány szerint megegyezik a korábbi, tengeri légkörben talált mikroműanyagokról szóló kutatásokkal. A beazonosított polimereket leginkább textilgyártásra használják. Ezekből az anyagokból – főleg a meleg vizes – mosás közben műanyagrészecskék kerülnek a vízbe. Ezek a részecskék így a szennyvízhálózatba, később pedig a földbe, a levegőbe és a természetes vizekbe kerülnek.

Az eredményeket a kutatók a floridai delfinek esetében azért is tartják különösen aggasztónak, mert ennek a populációnak egyébként is rossz állapotban vannak a légzőszervei. A 2010-ben felrobbant Deepwater Horizon olajfúrótorony miatt ugyanis több mint félmilliárd liter olaj ömlött a Mexikói-öbölbe, ami a tengeri állatok egészségére a mai napig hatással van.

Mivel ez az első tanulmány, ami a delfinek légzőszervi kitettségét vizsgálta a mikroműanyagokra, a szerzők szerint további kutatásokra van szükség. Nem világos ugyanis, hogy az ilyen módon a szervezetbe kerülő mikroműanyagok önmagukban is, vagy a különféle környezeti stresszfaktorok részeként okozhatnak-e egészségügyi problémát a tengeri emlősök számára.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének