Most olvasott cikk
Miért kukorékol a kakas? Nem csak a napkezdésnek adhat hangot

Miért kukorékol a kakas? Nem csak a napkezdésnek adhat hangot

Egy kakas profilból, felfelé néz, csőre kukorékolásra nyitva

Szinte klisésen klasszikus nyitóhangja a falusi napfelkeltének, hogy kukorékol a kakas. Valójában azonban napközben is sokszor jelez így bizonyos dolgokat.

Vannak az állatokkal kapcsolatban örökzöld – részben még mindig megválaszolatlan – kérdések. Ilyen például, hogy miért utálják a macskák a vizet, vagy éppen az, hogy tényleg mindig a talpukra esnek-e. A városban lakók fejében pedig valószínűleg leginkább vidéki kiruccanások alkalmával fogalmazódhat meg a kérdés, hogy ugyan miért kukorékol a kakas – különösen kora reggel.

Az egyik legnépszerűbb és legismertebb indok a kakasok kora reggeli kukorékolására, hogy a belső órájuk jelzi nekik a nap kezdetét, mégpedig éppen napfelkelte előtt – írja a Green Matters. Ekkor szinte azonnal neki is látnak élelem után kutatni.

Ébredés, ragadozó, területsértés, izgalom – ezt mind jelezheti a kakas

A Nagoya Egyetem munkatársai kutatásaik során arra jutottak, hogy ennek a belső órának a működését befolyásolhatják bizonyos külső tényezők, például a fény vagy más kakasok kukorékolása, de csak korlátozottan. Eredményeiket a kutatók 2013-ban tárták a nyilvánosság elé.

A kutatók negyven kakast helyeztek el egy állandóan megvilágított helyiségben, majd megfigyelték, megzavarja-e a konstans világítás a belső órájukat és a kukorékolásukat. Azt látták, hogy némi zavar keletkezett ugyan a rendszerben a külső tényezők miatt, összességében azonban a reggeli, napfelkeltét közvetlenül megelőző kukorékolásuk maradt a legerősebb, legkarakteresebb.

Nyilvánvaló tény ugyanakkor, hogy nem kizárólag hajnalban kukorékol a kakas. Azt is így jelzi baromfitársainak, ha ragadozót lát a közelben. Ezt a szokását fel is használták egy másik kutatás közben, amikor azt próbálták kideríteni, felismeri-e magát a kakas a tükörben, vagy azt hiszi, másik egyeddel került szembe.

A fiatal kakasok még csak utánozzák idősebb társaikat, utóbbiak azonban akár egyfajta területjelzésként, a másik visszariasztására is bevethetik ezt az eszközt. De izgalmukban is tehetik ezt: ha például megjelenik a gondozójuk, akivel jó kapcsolatot ápolnak. Kukorékolhatnak továbbá egy sikeres hódítást követően is.

Amikor nem kukorékol a kakas

Ha a tojásiparon múlik, nem sok kakas kukorékolhat. Bevett gyakorlat ugyanis a hím csirkék elgázosítása vagy élve darálása a legtöbb országban. Hogy ezt mi indokolja? Természetesen az, hogy a tojásipar igazi profittermelői a tojótyúkok.

Egyes országokban bizonyos szintű előrelépés már történt ezzel kapcsolatban. Svájc már 2019-ben úgy döntött, hogy betiltja a naposcsibék élve darálását. Németország 2022-től vezette be ugyanezt.

Korábban Spanyolország és Franciaország esetében is felmerült, hogy beállnak a sorba. Párizs a hím csibék gázosításától is elzárkózott volna, végül azonban erre nem került sor. Olaszországban 2026-tól lép életbe az élve darálást tiltó törvény.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.