Szinte klisésen klasszikus nyitóhangja a falusi napfelkeltének, hogy kukorékol a kakas. Valójában azonban napközben is sokszor jelez így bizonyos dolgokat.
Vannak az állatokkal kapcsolatban örökzöld – részben még mindig megválaszolatlan – kérdések. Ilyen például, hogy miért utálják a macskák a vizet, vagy éppen az, hogy tényleg mindig a talpukra esnek-e. A városban lakók fejében pedig valószínűleg leginkább vidéki kiruccanások alkalmával fogalmazódhat meg a kérdés, hogy ugyan miért kukorékol a kakas – különösen kora reggel.
Az egyik legnépszerűbb és legismertebb indok a kakasok kora reggeli kukorékolására, hogy a belső órájuk jelzi nekik a nap kezdetét, mégpedig éppen napfelkelte előtt – írja a Green Matters. Ekkor szinte azonnal neki is látnak élelem után kutatni.
Ébredés, ragadozó, területsértés, izgalom – ezt mind jelezheti a kakas
A Nagoya Egyetem munkatársai kutatásaik során arra jutottak, hogy ennek a belső órának a működését befolyásolhatják bizonyos külső tényezők, például a fény vagy más kakasok kukorékolása, de csak korlátozottan. Eredményeiket a kutatók 2013-ban tárták a nyilvánosság elé.
A kutatók negyven kakast helyeztek el egy állandóan megvilágított helyiségben, majd megfigyelték, megzavarja-e a konstans világítás a belső órájukat és a kukorékolásukat. Azt látták, hogy némi zavar keletkezett ugyan a rendszerben a külső tényezők miatt, összességében azonban a reggeli, napfelkeltét közvetlenül megelőző kukorékolásuk maradt a legerősebb, legkarakteresebb.
Nyilvánvaló tény ugyanakkor, hogy nem kizárólag hajnalban kukorékol a kakas. Azt is így jelzi baromfitársainak, ha ragadozót lát a közelben. Ezt a szokását fel is használták egy másik kutatás közben, amikor azt próbálták kideríteni, felismeri-e magát a kakas a tükörben, vagy azt hiszi, másik egyeddel került szembe.
A fiatal kakasok még csak utánozzák idősebb társaikat, utóbbiak azonban akár egyfajta területjelzésként, a másik visszariasztására is bevethetik ezt az eszközt. De izgalmukban is tehetik ezt: ha például megjelenik a gondozójuk, akivel jó kapcsolatot ápolnak. Kukorékolhatnak továbbá egy sikeres hódítást követően is.
Amikor nem kukorékol a kakas
Ha a tojásiparon múlik, nem sok kakas kukorékolhat. Bevett gyakorlat ugyanis a hím csirkék elgázosítása vagy élve darálása a legtöbb országban. Hogy ezt mi indokolja? Természetesen az, hogy a tojásipar igazi profittermelői a tojótyúkok.
Egyes országokban bizonyos szintű előrelépés már történt ezzel kapcsolatban. Svájc már 2019-ben úgy döntött, hogy betiltja a naposcsibék élve darálását. Németország 2022-től vezette be ugyanezt.
Korábban Spanyolország és Franciaország esetében is felmerült, hogy beállnak a sorba. Párizs a hím csibék gázosításától is elzárkózott volna, végül azonban erre nem került sor. Olaszországban 2026-tól lép életbe az élve darálást tiltó törvény.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.