Most olvasott cikk
Amerikában mostantól fizetnie kell a metánkibocsátás után az olaj- és földgázcégeknek

Amerikában mostantól fizetnie kell a metánkibocsátás után az olaj- és földgázcégeknek

Több gyárkémény egymás mellett, amikek a füstje szinte teljesen eltakarja a horizontot

A metánkibocsátás csökkentését célozza egy új rendelettel az Egyesült Államok környezetvédelmi minisztériuma. A döntés értelmében az olaj- és földgázcégeknek mostantól fizetniük kell a tevékenységükkel okozott metánkibocsátás után.

Az Egyesült Államokban mostantól illetéket kell fizetnie a metánkibocsátásért a szennyező cégeknek. A törvény csak az olaj- és földgázcégekre vonatkozik, és csak akkor kell fizetniük, ha a kibocsátott mennyiség az új törvényben megszabott határt átlépi.

A határérték feletti metánért tonnánkért 900 dolláros illetéket kell fizetni, amit 2025-ben 1200 dollárra, 2026-ban pedig 1500 dollárra növelnének a hatóságok – írja a The Guardian.

A környezetvédelmi hivatal (Environmental Protection Agency – EPA) ezzel a lépéssel egy 2022-ben hozott határozatot léptetett érvénybe. A rendelet célja az olajat és földgázt előállító cégek ösztönzése arra, hogy törekedjenek a kibocsátást csökkentő intézkedések bevezetésére.

Az EPA szerint a jogszabály bevezetése nyomán 2035-ig több mint egymillió tonna metánnal kevesebb kerülhet majd a légkörbe, reményeik szerint ugyanis az olaj- és gázcégek idővel a kiszabott díj elkerülésének érdekében csökkentik majd a kibocsátásukat.

Környezetvédők szerint a lépés üdvözlendő, ugyanis az olaj- és gázcégek rendszerint kiszámolják, hogy a technológiai újítások bevezetése drágább lenne, mint simán hagyni, hogy valamennyi metán kárba menjen a szivárgások miatt.

A metán a klímaváltozás gyakran elhanyagolt vétkese

A köztudatban a klímaváltozásért felelős gázok alatt gyakran csak a szén-dioxidról van szó, kevesebb figyelmet kap a metán. Bár ebből a gázból valóban kevesebbet eregetünk a levegőbe, mint szén-dioxidból, a hatása mégsem elhanyagolható. Légkörmelegítő potenciálja ugyanis a szén-dioxid 27-30-szorosa lehet.

Csakúgy, mint a szén-dioxidnak, a metánnak is vannak természetes forrásai, amik által a légkörbe kerül. Ilyenek például a vizes élőhelyek, a baktériumok életfolyamatai és a mélytengeri metánoszlopok. A jelenlegi légköri szintért azonban leginkább az üvegházhatású gázokat termelő emberi folyamatok tehetők felelőssé.

Számos új kutatás hangsúlyozza, hogy a metánkibocsátást csökkenteni kell. Az IPCC szerint a korábban gondoltnál ugyanis sokkal erősebb ennek a gáznak a légkörmelegítő hatása, és így lehetne a leggyorsabban lassítani a másfél fokos küszöb elérését.

Az Egyesült Államokban a legnagyobb ipari kibocsátója ennek a gáznak az olaj- és földgázszektor, ezért őket érinti az új rendelet. Az iparon kívül az Egyesült Államok másik nagy metánkibocsátó szektora a mezőgazdaság, ezen belül az állattenyésztés. Ennek az ágazatnak a metánkibocsátását újabb számítások szerint a jelenlegi modellek akár 90 százalékkal is alábecsülhetik. A mezőgazdasági szereplőkre az új rendelet nem vonatkozik. Pedig kutatók szerint a hús-, tej- és rizstermesztésből származó metán miatt ugyanis megbukhat a másfél fokos klímacél.

Az amerikai határozat még Joe Biden elnöksége alatt született. Trump ígérete szerint azonban lazítani fog az olaj- és gázipart érintő jogszabályokon, ami várhatóan a metándíjra vonatkozó törvényt is érinti majd.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének