Mesterséges intelligencia bevetésével dolgozik egy szervezet azon, hogy lehetővé tegyék az állatok és emberek közötti kommunikációt. A projekt számos etikai kérdést is felvet ugyan, de távol vagyunk még attól, hogy ezekre választ is kelljen adni.
Felpörögtek az elmúlt időszakban a mesterséges intelligenciával való kísérletezések, egyre több területen igyekszünk kihasználni a technológiában rejlő lehetőséget.
Mi is készítettünk már interjút a ChatGPT beszélgetőalgoritmussal fenntarthatóságról, a bolygóbarát étkezésről és állatvédelemről, valamint egészen pontosan a veganizmusról.
Ugyanakkor a közelmúltban is a mesterséges intelligencia segítségével készültek egy kampányhoz képek öreg haszonállatokról, akikről csak a legritkább esetben láthatunk ilyen fotókat. Az állatiparban ugyanis természetes élethosszuknak csupán töredékéig élnek, mielőtt leölik őket.
A mesterséges intelligencia új távlatokat nyit
Az Earth Species Project (ESP) nonprofit szervezet szintén a mesterséges intelligencia segítségével vágott bele egy új projektbe, amelynek segítségével Dr. Dolittle babérjaira törnének. A rendelkezésre álló technológia révén szeretnék megérteni az állatok nyelvét az ember számára is érthető formában, bár a végső missziójuk túlmutat az „egyszerű” megértésen.
A dekódoláson túl céljuk egy olyan mesterséges intelligencián alapuló rendszer kidolgozása, amely az állatok és emberek közötti kommunikációt lehetővé tenné. Ezzel pedig új interakciós lehetőségeket nyitnának meg, teret engedve a mélyebb empátia kialakulásának.
Szeretek úgy gondolni a mesterséges intelligenciára, mint egy modern optikára, amelynek a feltalálásával egy új távcső került a kezünkbe. Ennek segítségével pedig megláthatjuk, hogy nem az emberiség van a középpontban
– mondta Aza Raskin, az ESP társalapítója.
A nonprofit szervezet a kutatás és fejlesztés keretében
- viselkedésökológusokkal,
- evolúcióbiológusokkal és
- bioakusztikusokkal is együttműködik.
Az még csak távoli cél, hogy a projektet sikeres végeredménnyel lezártnak lehessen tekinteni. Az állati kommunikáció – az emberihez hasonlóan – hangokat, testbeszédet, szagokat és kontextuális jeleket, összefüggéseket foglal magában.
A kaliforniai székhelyű szervezet vezérigazgatója és társalapítója, Katie Zacarian mindenesetre kijelentette idén januárban, a Világgazdasági Fórumon, hogy
rohamtempóban száguldunk egy olyan világ felé, amelyben már lehetséges a kétirányú kommunikáció eltérő fajok között.
Etikai kérdések
Kétségtelen, hogy hatalmas előrelépést jelentene, ha az ESP projektje sikerrel zárulna, ám komoly etikai kérdéseket is felvetne.
Aza Raskin például felhívta a figyelmet saját kezdeményezésük veszélyeire is: az állati kommunikáció akár félre is értelmezhető, a dekódolással az emberi faj megsérti az állati kommunikáció eddigi védettségét, kiszolgáltatottabbá téve a másik fajt.
Ráadásul a „személyiség” eddig kizárólag emberek számára fenntartott definícióját is újra kellene gondolni a nemzetközi jog szintjén.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.