Bár Európában még csak most ismerkedünk a quinoával, a dél-amerikai népeknek régóta ez az álgabona az egyik fő tápláléka. 100 grammonként (főzés előtt) 14 gramm fehérjét tartalmaz, ráadásul komplett aminosavprofillal rendelkezik. Emellett magas rost-, B-vitamin- és magnéziumtartalma miatt is kiemelkedően egészséges része lehet a mindennapi étrendednek.
Az álgabona kifejezés egyébként azokra a növényekre utal, amik felhasználásukban nagyon hasonlítanak a gabonákra – gabona például a rizs, a köles, a zab, a búza és a kukorica –, de nem tartoznak a perjefélék családjába, tehát botanikailag elkülönülnek az „igazi” gabonaféléktől. A quinoán kívül ilyen például a hajdina és az amaránt is.
Bár köretként is lehet fogyasztani, a quinoa egytálételként is megállja a helyét, sőt, nem kell olajos dresszingbe sem fojtani: ezt mi sem bizonyítja jobban, mint ez a teljes értékű növényi étrendbe illeszthető, isteni, laktató, meleg quinoasaláta-recept.
Ez a saláta hidegen is tökéletes, akár egy napra előre elkészítve, utazós ebédként.
Hozzávalók:
3-4 adaghoz
A quinoához:
- 1 bögre (180 gramm) quinoa (szárazon)
- 1 konzerv (240 gramm) feketebab (ha nincs, vörösbab is jó)
- 1 konzerv (280 gramm) csemegekukorica
- 300 gramm friss paradicsom vagy 1 konzerv darabolt paradicsom
- 2 nagyobb kápia paprika
- 1 csokor friss korianderzöld, korianderutálóknak friss petrezselyemzöld
- opcionális: egy hegyes erős zöldpaprika vagy ízlés szerint jalapeno paprika
Az öntethez:
- 1 evőkanál dijoni mustár
- 2 evőkanál tahini*
- 3 evőkanál frissen facsart limelé (ha nincs, citromlé is jó)
- 2 közepes gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál római kömény
- jó pár tekerés frissen őrölt bors
- opcionális: 1-2 evőkanál a jalapeno paprika üvegének levéből
- só
*A tahini szezámmagból készült krém, amit bioboltokban vagy közel-keleti, ázsiai boltokban, esetleg nagyobb szupermarketek nemzetközi részlegén tudsz beszerezni. Nem elengedhetetlen a recepthez, ha nem étkezel olajmentesen, akkor helyettesítheted egy evőkanál olívaolajjal, esetleg mandula- vagy kesuvajjal is.
Elkészítés:
- A quinoát hideg vízzel alaposan mosd át, majd tedd fel két bögre vízben főni. Ha felforrt, tegyél hozzá fél teáskanál sót, vedd a lángot alacsonyra, és fedő nélkül főzd addig, amíg a víz el nem párolog róla (kb. 12-16 perc). Nem kell kevergetni. Ha elkészült, húzd félre, és fedd le tíz percre.
- Miközben a quinoa fő, készítsd el a salátaöntetet: ehhez egy kis tálban keverj össze egy evőkanál dijoni mustárt, három evőkanál limelevet, ízlés szerint egy-két evőkanál jalapeno levet (ha szereted a csípőset), két evőkanál tahinit, két közepes gerezd zúzott fokhagymát, egy teáskanál római köményt, jó pár tekerés frissen őrölt borsot és fél teáskanál sót. Ha majonézállagúnál sűrűbb az önteted, egy-két evőkanál vízzel hígítsd.
- A kápia paprikát, a hegyes erős paprikát/jalapeno paprikát (ha szereted a csípőset) és a paradicsomot vágd kis kockákra (ha konzerv paradicsomot használsz, értelemszerűen ez utóbbi lépést hagyd ki), a babot és a kukoricát alaposan mosd át, a korianderzöldet/petrezselyemzöldet pedig vágd apróra.
- Mielőtt felhasználod a quinoát (miután hagytad fedő alatt még tíz percig állni), keverd át, majd még amíg meleg, add hozzá a zöldségeket. Ezután locsold rá az öntetet is és alaposan keverd össze. Kóstold, és ha szükségesnek érzed, adj még hozzá sót és/vagy limelevet.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.