Most olvasott cikk
Belőled is lehet most hoteltulajdonos, még a biodiverzitásért is teszel vele

Belőled is lehet most hoteltulajdonos, még a biodiverzitásért is teszel vele

Egy asztal, amin egy méhecskehotel van, egy farönk, egy fúró és egyéb barkácseszközök

Egy méhecskehotel február végi, március eleji kihelyezésével sokat tehetsz a beporzó rovarokért. Ezekbe támadásra nem hajlamos méhek és darazsak költözhetnek bele. Nem kell félni, a fájdalmas szúrású, családokban élő darazsak és a házi méhek számára nem vonzóak a méhecskehotel szűk járatai!

Egyszerű, mégis látványos és hatékony eszközt javasol a beporzó méhek és darazsak szaporodásának elősegítésére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Méhecskehotelek készítésére és kihelyezésére buzdítják közleményükben a lakosságot, a gazdálkodókat és az önkormányzatokat. Leszögezték, erre február második fele, március eleje a legalkalmasabb időszak.

A méhecskehotelekhez még csak kertre sincs szükség, akár erkélyen, ablakpárkányon, virágos balkonládák mellett is elhelyezhetőek. A magányos életmódot folytató, kevésbé közismert, szelíd beporzó méhek és darazsak szaporodását lehet támogatni velük már kora tavasztól.

A magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken – még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert ezek az állatok – a családokban élő rokonsággal szemben – nem támadékonyak, ha nem fogjuk meg őket, teljesen ártalmatlanok

– írja az egyesület.

Az Európában élő mintegy kétezer beporzórovar-faj többsége a méhek, ezen belül is a magányosan élő fajok közül kerül ki.

Megalapozottnak tűnhet a gondolat, hogy ezeknek a rovaroknak minden bizonnyal nincs szükségük segítségre ahhoz, hogy a szaporodáshoz megfelelő helyet kialakítsák maguknak. Valójában azonban a városi környezet nem bővelkedik az áttelelésükhöz vagy éppen fészkelésükhöz ideális menedékekben. Az emberek ellenük dolgoznak többek között a permetezéssel, a gyomirtással, a fűnyírással, valamint az odvas fák kivágásával is.

Így készülhet méhecskehotel

A magányos méhfajok közül sok az ujjnyinál is vékonyabb járatok védelmére bízza utódait. Ezekbe a járatokba a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a járatot sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.

A méhecskehoteleknek tehát ezeket az ujjnyi járatokat kell reprodukálniuk. Ez az MME szerint a legegyszerűbben 4-10 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifakugliba készíthető el. De akár nádszövet, bambusznád vagy gerendahulladék is alkalmas lehet erre a célra.

Az elkészült méhecskehotel elhelyezése úgy ideális, ha esőtől védett, keleti-déli tájolású, és közvetlen napsütés éri. A gyakran darázsgarázsként is emlegetett rovarmenedék várhatóan márciustól május végéig, június közepéig lesz a legforgalmasabb.

Ezekre ügyelj méhecskehotel készítésekor:

  1. A furatok átmérője maradjon az ideális tartományban, a széleket pedig csiszold le, nehogy felsértse a rovarok testét!
  2. Nem elég a megfelelő átmérőre összpontosítani, a furatok mélysége is lényeges szempont. A lyukak legalább 10-15 centiméter mélyek legyenek, hogy elegendő hely legyen a petéknek!
  3. Ha az alapanyag fa, fontos, hogy ne legyen vegyszerrel kezelt – festett vagy lakkozott –, túl puha és könnyen repedező. Valamint fémet és műanyagot ne használj ilyen célra, ezek alkalmatlanok méhecskehotelnek.
  4. A megfelelő elhelyezés is kritikus szempont, ahhoz, hogy sikeresen „üzemeltesd” a rovarhotelt, napos, keleti-déli tájolású, esőtől védett helyen kell lennie.
  5. Időnként érdemes ellenőrizni, nem jelentek-e meg paraziták vagy penész a méhecskehotelben, és ha szükséges, ki kell tisztítani a járatokat – ezt persze érdemes „szezonon” kívül, ősszel vagy télen megtenni.

Az MME kiemelte, nem kell attól tartani, hogy csípésre hajlamos fajok költöznek majd be ezekbe a méhecskehotelekbe.

A támadékony és fájdalmas szúrású, családokban élő darazsak és a házi méhek nem tudnak beköltözni ezekbe a szűk járatokba, mert itt egyszerűen nincs hely a lépek megépítésére, tehát a méhecskehotel nem vonzza oda ezeket.

Ebből fakadóan pedig a méhecskehotel remek óvodai, iskolai vagy családi projekt lehet. Az elkészítés és kihelyezés után akár néhány centiméternyi távolságból is megfigyelhetik a gyerekek és gondozóik a beporzó rovarok jövés-menését. Közben pedig azt is el lehet nekik magyarázni, miért fontos a biodiverzitásnak és ezeknek a rovaroknak is a védelme.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének