Egy méhecskehotel február végi, március eleji kihelyezésével sokat tehetsz a beporzó rovarokért. Ezekbe támadásra nem hajlamos méhek és darazsak költözhetnek bele. Nem kell félni, a fájdalmas szúrású, családokban élő darazsak és a házi méhek számára nem vonzóak a méhecskehotel szűk járatai!
Egyszerű, mégis látványos és hatékony eszközt javasol a beporzó méhek és darazsak szaporodásának elősegítésére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Méhecskehotelek készítésére és kihelyezésére buzdítják közleményükben a lakosságot, a gazdálkodókat és az önkormányzatokat. Leszögezték, erre február második fele, március eleje a legalkalmasabb időszak.
A méhecskehotelekhez még csak kertre sincs szükség, akár erkélyen, ablakpárkányon, virágos balkonládák mellett is elhelyezhetőek. A magányos életmódot folytató, kevésbé közismert, szelíd beporzó méhek és darazsak szaporodását lehet támogatni velük már kora tavasztól.
A magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken – még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert ezek az állatok – a családokban élő rokonsággal szemben – nem támadékonyak, ha nem fogjuk meg őket, teljesen ártalmatlanok
– írja az egyesület.
Az Európában élő mintegy kétezer beporzórovar-faj többsége a méhek, ezen belül is a magányosan élő fajok közül kerül ki.
Megalapozottnak tűnhet a gondolat, hogy ezeknek a rovaroknak minden bizonnyal nincs szükségük segítségre ahhoz, hogy a szaporodáshoz megfelelő helyet kialakítsák maguknak. Valójában azonban a városi környezet nem bővelkedik az áttelelésükhöz vagy éppen fészkelésükhöz ideális menedékekben. Az emberek ellenük dolgoznak többek között a permetezéssel, a gyomirtással, a fűnyírással, valamint az odvas fák kivágásával is.
Így készülhet méhecskehotel
A magányos méhfajok közül sok az ujjnyinál is vékonyabb járatok védelmére bízza utódait. Ezekbe a járatokba a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a járatot sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét.
A méhecskehoteleknek tehát ezeket az ujjnyi járatokat kell reprodukálniuk. Ez az MME szerint a legegyszerűbben 4-10 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifakugliba készíthető el. De akár nádszövet, bambusznád vagy gerendahulladék is alkalmas lehet erre a célra.
Az elkészült méhecskehotel elhelyezése úgy ideális, ha esőtől védett, keleti-déli tájolású, és közvetlen napsütés éri. A gyakran darázsgarázsként is emlegetett rovarmenedék várhatóan márciustól május végéig, június közepéig lesz a legforgalmasabb.
Ezekre ügyelj méhecskehotel készítésekor:
- A furatok átmérője maradjon az ideális tartományban, a széleket pedig csiszold le, nehogy felsértse a rovarok testét!
- Nem elég a megfelelő átmérőre összpontosítani, a furatok mélysége is lényeges szempont. A lyukak legalább 10-15 centiméter mélyek legyenek, hogy elegendő hely legyen a petéknek!
- Ha az alapanyag fa, fontos, hogy ne legyen vegyszerrel kezelt – festett vagy lakkozott –, túl puha és könnyen repedező. Valamint fémet és műanyagot ne használj ilyen célra, ezek alkalmatlanok méhecskehotelnek.
- A megfelelő elhelyezés is kritikus szempont, ahhoz, hogy sikeresen „üzemeltesd” a rovarhotelt, napos, keleti-déli tájolású, esőtől védett helyen kell lennie.
- Időnként érdemes ellenőrizni, nem jelentek-e meg paraziták vagy penész a méhecskehotelben, és ha szükséges, ki kell tisztítani a járatokat – ezt persze érdemes „szezonon” kívül, ősszel vagy télen megtenni.
Az MME kiemelte, nem kell attól tartani, hogy csípésre hajlamos fajok költöznek majd be ezekbe a méhecskehotelekbe.
A támadékony és fájdalmas szúrású, családokban élő darazsak és a házi méhek nem tudnak beköltözni ezekbe a szűk járatokba, mert itt egyszerűen nincs hely a lépek megépítésére, tehát a méhecskehotel nem vonzza oda ezeket.
Ebből fakadóan pedig a méhecskehotel remek óvodai, iskolai vagy családi projekt lehet. Az elkészítés és kihelyezés után akár néhány centiméternyi távolságból is megfigyelhetik a gyerekek és gondozóik a beporzó rovarok jövés-menését. Közben pedig azt is el lehet nekik magyarázni, miért fontos a biodiverzitásnak és ezeknek a rovaroknak is a védelme.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.