Most olvasott cikk
Románia megelégelte a támadásokat, több száz medvét kilőnek

Románia megelégelte a támadásokat, több száz medvét kilőnek

Egy barna medve áll négykézláb egy füves területen, mögötte fák

Állatvédők szerint a medvetámadások Romániában nem csak a magas egyedszám miatt történnek, a parlament mégis az állománycsökkentésben hisz. A nyári szünetet megszakítva rendkívüli ülésen döntöttek a vadászati kvótákról szóló törvény módosításáról. Ennek értelmében idén 481 medve kilövését engedélyezik a tavalyi 220 után.

A közelmúltban történt medvetámadás volt az utolsó csepp a pohárban a román országvezetésnél. Egy kedvelt turistaútvonal mentén, Bușteni közelében egy medve megölt egy 19 éves nőt, a holttestét pedig magával is vonszolta. Az elszállítására érkezőkre szintén rátámadt, ezért végül kilőtték az állatot.

A Romániában élő barnamedvék száma mintegy nyolcezer egyedre tehető. Európában Oroszországon kívül egyetlen más államban sincs ilyen magas egyedszám. A környezetvédelmi minisztérium szerint az elmúlt húsz évben 26 ember halt meg medvetámadásban, 274 másik pedig súlyosan megsebesült.

Tavaly körülbelül 7500 sürgősségi hívás futott be az illetékes hivatalhoz azzal a bejelentéssel, hogy medvét láttak. Ez több mint duplája a 2022-ben regisztrált értéknek – írja a The Guardian.

Az elhunyt turista ügye miatt Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kezdeményezte, hogy módosítsák a medveállomány ritkítását célzó vadászati kvótákról szóló törvényt. Marcel Ciolacu kormányfő pedig eleget is tett a kérésnek. A nyári szünetet megszakítva egy rendkívüli parlamenti ülésre hívta be a képviselőket.

A megjelentek pedig támogatták az indítványt, amelynek értelmében idén 481 medve kilövését engedélyezik. Ez hatalmas ugrás a tavalyi 220-hoz képest.

A medvetámadások Romániában nem kizárólag az egyedszámra vezethetők vissza

A környezetvédelmi csoportok határozottan jelezték, hogy nem értenek egyet a módosítással. „Abszolút semmit nem old meg ez a törvény” – fogalmazott Calin Ardelean, a WWF állatvédelmi szervezet biológusa. Ő inkább a „megelőzésre és beavatkozásra” helyezné a hangsúlyt.

A WWF romániai részlege rámutatott, a medvetámadások Romániában nem arra vezethetők vissza, hogy magas az egyedszám az országban. Éppen ezért szerintük a több medve kilövése jó eséllyel nem jelent majd megoldást a kialakult problémára. Szerintük inkább arra kellene törekedni, hogy távol tartsák a medvéket a társadalomtól. Hangsúlyozták, már az is sokat segíthetne, ha a hulladékkezelési módszereken változtatnának.

Japán hasonló problémákkal küzd az elmúlt időszakban, mint Románia, az ázsiai országban is megugrott a medvetámadások száma az elmúlt hónapokban. Válaszlépésként a japán kormány nem pusztán engedélyezte a medvék kilövését, még állami támogatás is jár érte.

A Japán Medve és Erdő Társaság élén álló Murotani Juko – a WWF román döntés kapcsán nyilatkozó biológusához hasonlóan – kijelentette, rossz úton jár az országvezetés. Ő is arról beszélt, hogy a mészárlásra buzdítás helyett a kormánynak inkább a medvék emberektől való hatékony szeparálására kellene koncentrálni.

Az Agent Green környezetvédelmi szervezet elnöke, Gabriel Paun egy levélben figyelmeztette Klaus Johannis román államfőt, hogy a törvény gyakorlatilag jogsértő. Ha tehát az elnök aláírja azt, az ország vezetőinek az Európai Bíróság előtt kell majd felelniük érte.

Tánczos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter erre annyit mondott, nem szabad egy olyan szervezet reagálását figyelembe venni, amely szerint a Bucsecs-hegységben történt tragédiának két áldozata van: egy medve és egy 19 éves nő.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.