Hivatalos uniós panaszt tett Szlovákiával szemben egy cseh állatkert, miután a szomszédos országban a medvék kilövése immár „problémás” viselkedés vagy támadás nélkül is megtörténhet. Ez márpedig ellentétes az Európai Unió jogrendszerével. Az Európai Bizottságnak most döntenie kell majd arról, indítson-e eljárást Szlovákiával szemben, indokolt-e a cseh kritika.
Románia után Szlovákiában is fellángolt a medvevita. A konfliktus pedig ezúttal nem maradt országhatárok között. A csehországi Tábor város állatkertje ugyanis panaszt tett az Európai Bizottságnál a szomszédos országvezetés döntése miatt.
Szlovákia májusban módosította a medvék kilövésére vonatkozó szabályokat, miután megugrott a medvetámadások száma. „Sikerült kiküszöbölnünk egy komoly jogi problémát, amely eddig megakadályozta, hogy a medvét akár olyan esetekben is kilőjék, amikor még nem támadott emberre. Többé nem kell utólag reagálnunk. A medvék kilövése immár előzetesen is végrehajtható, a lakosság életének, egészségének és vagyonának védelmében” – mondta az újításról májusban Tomáš Taraba szlovák környezetvédelmi miniszter.
A szlovák kormány döntése azonban az Európai Unió szabályrendszerét sérti, az uniós jog szerint ugyanis csak akkor lőhető ki egy medve, ha „problémás” viselkedésű. Taraba korábban kijelentette, az Európai Bizottság rábólintott a szlovák törvényjavaslatra. A miniszter szerint az engedékenység hátterében az állt, hogy a pozsonyi kabinet támogatta a természet helyreállításáról szóló uniós rendelet elfogadását. Ezt azonban a bizottság cáfolta.
Szlovákiában a barnamedvék száma 1000 és 1300 közé tehető egy elemzés szerint. Az év végéig mintegy száz engedélyt ad ki a szlovák környezetvédelmi minisztérium medvék kilövésére, 86 állatot már megöltek.
Középkori megoldás a medvék kilövése?
„A barnamedve az egész Európai Unióban védett faj. Nem véletlen költi az EU a legtöbb pénzt a veszélyeztetett állatfajok védelmére” – nyilatkozta a Politicónak Evžen Korec, a tábori állatkert igazgatója.
Nem meglepő, hogy Szlovákia középkori megoldást választott. Ekkor volt az a szokás, hogy mindent lelőttek, ami mozgott az erdőben, és ami csak egy kicsit is szőrösebb volt az akkori embernél.
Korec hangsúlyozta, „a veszélyeztetett fajok tömeges leölését barbár” gyakorlatnak tartja. Az állatkerti igazgató a medvék kilövésének szabályozásáért felelős szlovák környezetvédelmi minisztériumot pedig „a felelőtlen kiirtás minisztériumának” nevezte.
Nyáron egyébként Románia is a vadászati kvótákról szóló törvény módosításáról döntött. Ennek értelmében idén 481 medve kilövését engedélyezik a tavalyi 220 után.
Az Európai Bizottságnak a hivatalos panasz beérkezését követően nincs konkrét, jogszabályban meghatározott válaszadási határideje. Első lépésként ellenőrzik, valóban megalapozott-e a panasz, szükség van-e hivatalos eljárás indítására. Ha arra jutnak, hogy az érintett tagállam valóban megsértette az uniós jogot, kapcsolatba lépnek a vezetőivel, és felhívják a figyelmet a jogszabályi eltérésekre. Az ország ezt követően kap egy határidőt, ameddig igazodnia kell az uniós jogrendszerhez. Ha ez nem történik meg, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat az országgal szemben az Európai Unió Bíróságán. Ennek keretében szankciókkal próbálják cselekvésre, módosításra bírni a tagállamot.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.