A medvék kilövése mellett voksolt a japán kormány, így szorítanák vissza az elmúlt időszakban megszaporodott támadások számát. Egy állat- és környezetvédő szervezet szerint az etikus, állatbarát megoldás inkább az lenne, ha igyekeznének hatékonyabban elválasztani egymástól az emberek és vadak lakta területeket.
Megugrott a medvetámadások száma az elmúlt hónapokban Japánban. A 2023-as – március végéig tartó – pénzügyi évben összesen 198 incidenst regisztráltak, 19 prefektúrában. Ezekben 2019-en sérültek meg, hat fő bele is halt a támadásba.
Szakértők szerint az incidensek megugrásának hátterében az áll, hogy táplálék hiányában az állatok kénytelenek a korábbiaknál gyakrabban kimerészkedni hagyományos élőhelyükről. A klímaváltozás okozta csökkenő táplálékforrás mellett az állatok számára az is vonzó, hogy egyes – a nagyobb városoktól távolabb eső – települések elnéptelenednek. A kevesebb lakost számláló falvakba, kisvárosokba pedig bátrabban kezdenek bejárni a vadállatok élelmiszer-hulladék után kutatva.
Akita prefektúra vezetői már korábban úgy döntöttek, hogy minden egyes befogott medvéért 5000 jen (kb. 11500 forint) összegű jutalmat kínálnak, ami a lőszer és a medve elszállításának díját hivatott fedezni. Az akitai csapdázós módszert azonban láthatóan túlságosan enyhének találta a japán kormány. A One Green Planet szerint ugyanis bejelentették, immár engedélyezett a medvék kilövése, sőt: még állami támogatás is jár érte.
A környezetvédelmi minisztérium szakértői testülete mindeközben azt javasolta az érintett prefektúrák vezetőinek, hogy képezzenek világos határt a vadvilág és az emberek lakta területek között. Szerintük így kevesebb medve kilövésére lehet szükség, és nem gyérül túlságosan a populáció.
A Japán Medve és Erdő Társaság élén álló Murotani Juko kijelentette, a mészárlásra buzdítás helyett a kormánynak is inkább a medvék emberektől való hatékony szeparálására kellene koncentrálni. A szervezet korábban már jelezte, hogy nem támogatják a kabinet terveit. Februárban egy közel 15 ezer aláírást tartalmazó kérelmet adtak be a környezetvédelmi minisztériumhoz, kérve, hogy etikusabb módszereket támogassanak.
A medvék kilövése Olaszországban is forró téma
Nem csak Japánban keltett felháborodást az állatvédők körében az, hogy drasztikus módon oldanák meg a medvetámadások jelentette problémát. A közelmúltban Olaszországban pattantak ki tüntetések egy kilőtt medve miatt.
Az M90-es kódjelű állatot Trentino-Alto Adige régió kormányzójának, Maurizio Fugattinak az utasítására végezték ki az erdészek. A hivatalos indoklás szerint azért kellett meghalnia, mert „veszélyt jelentett a közbiztonságra”.
Nem támadott meg senkit, de állítólag három alkalommal szándékosan követett embereket, legutóbb egy kiránduló párt, akik egy hegyi ösvényen sétáltak egy Ortisé nevű falu felett, a Val di Sole régióban. A tartományi hatóságok szerint összesen 12 alkalommal látták lakott területeken, lakóházak közvetlen közelében. A látogatásait követően a nyakára erősített nyomkövető nyakörv segítségével tudták azonosítani az állatot, amelyről megállapították: „túlságosan magabiztos”.
Olasz állatvédők szerint azonban a medvék kilövését nem indokolhatja pusztán az, hogy kíváncsi természetűek. Ahogy azt is nehezményezték, hogy a döntést követően a megvalósítás olyan gyors volt, hogy nem is volt lehetőségük arra, hogy haladékot kérjenek és érveljenek a medve életben hagyása mellett.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.