Barna medvét láttak Nógrád vármegyében, Kisecset község határában. Az önkormányzat fokozott elővigyázatosságot kér az arra járóktól.
Medvét láttak túrázók Nógrád vármegyében, erről Kisecset önkormányzata számolt be a Facebook-oldalán. „A medve a Lúcska puszta felé vezető út mellett, a kőkereszt közelében tartózkodott” – írták.
A település polgármestere, Pribelszki Tamás arra kér mindenkit, hogy körültekintően járja a természetet. Ez azért is fontos, mert – ahogy arra a Telex is rámutatott cikkében – a falu határában halad az Országos Kéktúra útvonala.
A közelmúltban egyébként Szlovákiában és Romániában is medveproblémák merültek fel. Északi szomszédunknál ismét legálissá vált a medvék kilövése, 350 példány leölésére bólintott rá áprilisban a pozsonyi kabinet a medvetámadások miatt. Robert Fico szlovák miniszterelnök arról beszélt, nem élhetnek olyan országban, „ahol az emberek félnek kimenni az erdőbe”.
Romániában pedig felmerült, hogy jóval több lehet egy új felmérés szerint a barna medve az országban, mint eddig gondolták. Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta, nincs más megoldás, mint a kilövések „felpörgetése”. Ennek megkönnyítésére pedig egy új törvényt is ígért. Ugyanakkor azt is belengette, hogy az Európai Bizottsághoz fordul a barna medve védelmi státuszának módosítását célzó javaslattal.
Mi a teendő, ha medve járhat a környéken?
A kisecseti önkormányzat közzétette a Bükki Nemzeti Park arra vonatkozó javaslatait is, milyen viselkedés ajánlott azon a környéken, ahol medve lehet. A következőkre hívják fel a kirándulók figyelmét:
- Ha erdőben jársz, azt a kijelölt turistautakon tedd!
- Kerüld az átláthatatlan sűrűket, bozótosokat!
- Ha nem szükséges, ne menj napnyugta és napkelte közötti időben az erdőbe!
- Tedd egyértelművé a medvék számára, hogy közeledsz: ne járj nesztelenül!
- Társaságban beszélgess!
- Egyedül járva használj zajkeltő eszközt, például csengőt vagy rádiót!
- Ne használj fejhallgatót!
- Ha véletlenül mégis találkozol a medvével, és az állat nem vett észre téged, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodj el a helyszínről!
- Ha a medve két lábra áll, azt a jobb tájékozódás érdekében teszi.
- Ha a medve észrevesz, ne próbáld meg elzavarni!
- Ne nézz a szemébe!
- Ne fordíts neki hátat!
- Ne akarj elfutni, mert gyorsabb nálad!
- Autós találkozás esetén ne hagyd el a járművet!
- Ne etesd a medvét!
- Ne próbáld meg közelről lefényképezni!
- Ha a medve közelebb merészkedik, ne provokáld, és ne tegyél hirtelen mozdulatokat!
- Kutyasétáltatás esetén tartsd szem előtt, hogy a medve elől menekülő kutya a gazdájához fog visszafutni védelemért, nyomában a támadó medvével!
- Ne vigyél magaddal erős illatú élelmiszereket!
- Ne hagyd ott magad után az élelmiszer maradékát, és annak csomagolóanyagát sem!
- A maradékot lehetőleg szagmentesen csomagold el, úgy vidd tovább magaddal!
- Sátorozáskor az élemet a sátortól távol eső fára függeszd fel!
- Az erdei kerékpározás növeli a meglepetésszerű találkozás veszélyét.
A lakosságnak pedig azt tanácsolja a nemzeti park igazgatósága, hogy számolják fel a kerítésen kívüli kerti és konyhai hulladéklerakókat. A kukát érdemes csak a szemétszállítás napján kitenni az utcára. Emellett arra is rámutattak, hogy a komposztba dobott élelmiszer-maradék is medvecsalogató tényező lehet.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, majd gazdasági újságíróként dolgozott. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon. Nem sokkal azt követően pedig, hogy vegán lett, megjelent benne az igény, hogy a munkája is tükrözze az életmódját. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.