Idén júniusban állatvédő szervezetek a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak a Master Good csirkéket ábrázoló reklámja miatt. Indoklásuk szerint a húsgyártó a reklámban megtévesztően ábrázolja az állattartás körülményeit. A hivatal most vizsgálatot rendelt el a cég ellen.
„Farmjainkon a csirkéink úgy élnek, mint egy Spa-ban” – állítja a kisvárdai húsóriás, a Master Good reklámjában. Az állatvédők szerint ez a nagyipari állattartásról hamis képet fest, megtévesztve a fogyasztókat, ugyanis a valóság és a kép által sugallt idilli állapot igen messze állnak egymástól.
A vizsgálatot két szervezet, az Una Terra Alapítvány és a MAVEG (Magyar Vegán Egyesület) kérvényezte még júniusban. Az Una Terra Alapítvány elnöke, Nagy Ervin lapunknak elmondta, szerinte nem véletlen, hogy a kampány egy grafikusok által alkotott animáción alapszik, nem pedig a Master Good farmjain megörökített „boldog” csirkéken.
Ennek oka véleménye szerint az, hogy még a termékeik kisebb részét adó, valóban szabadon tartott szárnyasok esetében sem lehet a legkisebb hasonlóságot sem felfedezni a reklám világa és az ipari telepeken uralkodó körülmények között.
„Nagyon jól tudjuk, hogy a magyar fogyasztók is egyre jobban figyelnek a fenntarthatóság és az állatjólét kérdéseire. Az ezzel kapcsolatos felmérések eredményeivel a gyártók is tisztában vannak, ezért próbálják úgy eladni a termékeiket, mintha humánusan és fenntarthatóan tudnák előállítani azokat. Ez természetesen nem így van, a Master Good viszont most nagyon messzire ment a megtévesztés terén. Ez a magyarázata az óriási felháborodásnak is” – mondta.
Tisztességtelen piaci magatartás miatt indult vizsgálat
Az Una Terra Alapítvány október 16-ai Facebook-bejegyzése szerint a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot rendelt el a Master Good ellen
tisztességtelen piaci magatartás (1996. évi LVII. törvény 43/G és 43/H paragrafusok első bekezdése) bejelentése alapján.
„Mivel az abban megjelölt magatartás a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 6. paragrafusának 1/b pontjában foglalt tényállás megvalósításával valószínűsíthetően megsértette az Fttv. 3 paragrafus 1. bekezdésében előírt tilalmat” – írják.
Júniusban Nagy Ervin lapunknak elmondta, reményeik szerint objektív vizsgálatot követően olyan ítélet születik majd, amely komoly büntetést ró a cégre.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.