Hat göttingeni törpemalacot szabadított ki egy laboratóriumból az Animal Legal Defense Fund amerikai állatjogi szervezet. A malacmentés három napig tartott, de hetekig tartó szervezés előzte meg.
A kísérleti nyúl kifejezés a mindennapi kommunikáció része, bár legtöbbször inkább csak átvitt értelemben emlegetjük. A nyulak mellett a patkányokról, egerekről, macskákról, kutyákról és a majmokról köztudott, hogy rendszeresen végeznek rajtuk orvosi vagy kozmetikai kísérleteket. Az már kevésbé ismert tény, hogy a göttingeni törpemalacokat is előszeretettel használják ilyen célokra a laboratóriumokban.
A közelmúltban pedig éppen ilyen fajta disznók sorsát változtatta meg az Animal Legal Defense Fund (ALDF) amerikai állatjogi szervezet. A malacmentés sikeres volt: összesen hat állatot menekítettek ki egy laboratóriumból. Beszámolójuk szerint a hat göttingeni törpemalacot három – két oregoni és egy kaliforniai – menhelyen helyezték el, párosával.
Last week we facilitated the release of 6 pigs from a research lab. They now have new homes among three reputable sanctuaries to live out their lives in peace. ❤️🐷
Read more: https://t.co/7ZSSSyl11U pic.twitter.com/IZzuMypIOk
— ALDF (@ALDF) July 30, 2024
„Hetekig tartó komplex koordináció és tervezés után a mentők három nagyon hosszú napon keresztül több ezer mérföldet utaztak. Két külön transzporttal juttatták el a sertéseket új otthonukba” – írták.
A szervezet nem pusztán a szervezéssel és a szállítással biztosította az új kezdetet az állatok számára. Anyagi segítséget is nyújtanak a befogadó menhelyeknek annak érdekében, hogy a hat disznó ne szenvedjen semmiben hiányt.
Talán soha nem tudjuk meg, hogy ezeknek az okos és érzékeny disznóknak milyen kínokat kellett elviselni a zárt laboratóriumi ajtók mögött. Azt viszont tudjuk, hogy a sertéseken elvégzett kísérletek rendkívül kegyetlenek lehetnek, ráadásul szükségtelenek is. Ezért nagyon örülünk, hogy legalább ennek a hat édes léleknek segíthetünk abban, hogy biztonságos, nyugodt menedékhelyeken kezdhessék meg új életüket, ahol boldogok lehetnek és örökre biztonságban érezhetik magukat
– mondta Chris Green, az Animal Legal Defense Fund ügyvezető igazgatója.
Ritka a sikeres malacmentés
Becslések szerint csak az Egyesült Államokban mintegy 50 millió állaton kísérleteznek éves szinten. Kozmetikai és gyógyszerészeti vállalatok, valamint egyetemek is végeznek állatkísérleteket. Az erre a sorsra jutó malacoknak sokszor akár a testük 40 százalékát is megégetik. A sebeik gyakran súlyosak, sok esetben harmadfokú égési sérüléseket szenvednek el. A kísérleti fázis végén így sokuknak szinte megváltás az eutanázia.
„A törpemalacok az egyik leghasznosabb kísérleti állatoknak tekinthetők, mivel anatómiai és fiziológiai tulajdonságaik hasonlók az emberéhez” – írja egy cseh tudományos kutatási összegzés. A tanulmány szerint a törpemalacok testmérete „éppen megfelelő a sebészeti beavatkozásokhoz”, anatómiai szempontból pedig a
- bőr,
- csontváz,
- fogak,
- gyomor-bélrendszer,
- hasnyálmirigy,
- máj,
- vese,
- tüdő és
- immunrendszer tekintetében is hasonlítanak az emberhez.
Éppen ezért gyakran használnak kísérleti malacokat gyógyszerészeti, szív- és cukorbetegséggel kapcsolatos kutatásokban is.
Az ALDF szerint ugyanakkor egyéb oka is van annak, hogy a laboratóriumok előszeretettel választják kísérleti alanyaiknak a göttingeni törpemalacokat. „A menhely munkatársai arról számoltak be, hogy a göttingeni törpemalacok még akkor sem visítanak, amikor oltást kapnak – ez a reakció más sertésfajtáknál nem jellemző.”
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.