A Thaiföldről származó kókusz nagy részét rabszolgamunkában dolgoztatott majmokkal szüretelik. A jelenség évek óta ismert, ám sem a kormány, sem az érintettek nem szándékoznak fellépni a gyakorlat ellen. A Fehér Lótusz sorozat rendezője, Mike White levélben kérte a thai miniszterelnököt, hogy szüntesse be a majommunkát és az állatok kizsákmányolását.
Nemrég indult a nagy sikerű A Fehér Lótusz (The White Lotus) sorozat harmadik évada, amely Thaiföldön játszódik. A forgatás kapcsán a PETA állatvédő szervezet megkereste a régóta vegán rendezőt, Mike White-ot, hogy tájékoztassák az országban zajló majommunkáról. Vagyis arról a jelenségről, hogy a Thaiföldről származó kókuszból készült termékekhez felhasznált kókuszdiókat sok esetben rabszolgaként dolgoztatott majmokkal gyűjtik be. A PETA tavalyi tényfeltáró videóját osztotta meg a rendezővel. Ez arra ösztönzte White-ot, hogy levélben kérje a thai miniszterelnököt a kegyetlen gyakorlat beszüntetésére – olvasható a PETA oldalán.
A napokban fejeztem be A Fehér Lótusz harmadik évadának forgatását Samui szigetén. A hely csodálatos, de megdöbbentett, amikor a PETA-nál lévő barátaimtól megtudtam, hogy ott, valamint az országban sok más helyen majmokat dolgoztatnak a kókusziparban. Arra kérem, hogy tiltsa be főemlős barátaink kizsákmányolását, és biztosítsa, hogy az országban a kókuszipar teljes egészében emberi munkaerőre váltson
– írja White az ország miniszterelnökének, Paetongtarn Shinawatrának címzett levelében.
A PETA új tényfeltáró videója a majommunka kezdeti szakaszára fókuszál
Az állatvédő szervezet ázsiai részlege (PETA Asia) Heather Rally állatorvossal együttműködve tavaly leplezte le a majommunka talán legszívszorítóbb következményét, a kiképzőtáborként funkcionáló „iskolákat”. Ezek olyan helyek, ahol az anyjuktól elszakított vagy fogságban született kölyökmakákókat kiképzik a kókuszdiók szüretelésére. Mindezt olyan körülmények között, amihez képest még a legelhanyagoltabb útszéli állatsimogatók is tűrhetőnek tűnnek.
A videón Rally elmondja, hogy a nyomozás során jártak olyan helyszínen, ahol közel ötven kölyökmajom kiképzését végezték. Őket mind láncra vagy pórázra kötve tartották a legalapvetőbb szükségletek kielégítése nélkül. Sem a naptól, sem az esőtől nem voltak védve, az egész világuk addig húzódott csupán, amíg a nyakukra erősített póráz engedte őket.
A videót Rally azzal a felszólítással fejezi be, hogy ameddig a thai kormány nem tesz valamit, addig erkölcsi kötelességünk bojkottálni a majommunkát használó cégektől származó kókusztejet. Mike White rendező is hasonló hangnemben zárja levelét. Illetve kifejezi reményét, hogy a miniszterelnök megfontolja a kókuszipar megreformálására vonatkozó kérését az állatok érdekében.
Az etikus választást megkönnyíti a PETA listája, amelyen olyan – thai és egyéb országból származó – kókusztejmárkák szerepelnek, amelyek nem használnak majommunkával szüretelt kókuszt a termékeikhez.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.