Egyhangúlag fogadta el a parlament azt a törvénymódosítási javaslatot, amely a jövőben többek közt súlyosabban bünteti a mérgezést és szigorúbban lép fel a szaporítók ellen. A törvény legtöbb rendelkezése január 1-jén lép hatályba.
A kormány még tavasszal kezdeményezett online állatvédelmi konzultációt, hogy megismerhesse a polgárok véleményét a témáról.
A felmérés többek között olyan fontos kérdésekkel kapcsolatban igyekezett kideríteni a többségi nézőpontot, mint egy országos ivartalanítási program elindítása, hogy fontosnak tartják-e a felelős állattartásra történő nevelés elkezdését már gyerekkorban, vagy hogy szigorúbban lépjenek-e fel a visszaeső állatkínzókkal szemben.
Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy a többség az állatvédelmi szabályozások szigorítását szeretné látni. Ovádi Péter miniszteri biztos megígérte, hogy az online kérdőív eredményeit integrálják a nemzeti állatvédelmi programba, valamint ezt követően megalakult a Nemzeti Állatvédelmi Tanács és elindult az ivartalanítási program is.
Miről szól a szigorítás?
A jogszabály a büntető törvénykönyv jelenlegi szabályozásához képest bővíti a természetkárosítás, az állatkínzás és a tiltott állatviadal szervezésének minősített eseteit.
A jövőben szigorúbban lehet fellépni többek között a különös visszaesőkkel, a haszonszerzési céllal működtetett szaporítótelepekkel, illetve azokkal szemben, akiket korábban már az állatok tartásával összefüggő tevékenységtől eltiltottak.
Ezentúl már a méreg vagy csalétek kihelyezésének előkészülete is büntetendő.
Magasabb büntetési tétel, egytől öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki a méreg alkalmazásával vagy az élet kioltására alkalmas csalétek kihelyezésével több állat pusztulását okozó, illetve a különös visszaesőként történő állatkínzás elkövetéskor.
Az állatkínzás minősített esete lett a szaporítás, amelyet szintén egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnek.
Az állatviadalok szervezői mellett mostantól a résztvevőket is büntetik, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel.
Rögzítették: állat esetében az elkobzás végrehajtásának általános lépéseit – különösen a megsemmisítést – nem kell elvégezni.
Van még hová fejlődni
A legtöbb civil szervezet nagyon komoly előrelépésként értékeli a módosításokat, de hangoztatták, hogy szükség lenne a jogalkalmazók – rendőrség, ügyészség, bíróság – érzékenyítésére, hiszen jelenleg sok esetben csak az ő lelkiismeretükön múlik, hogy ténylegesen megbüntetik-e az állatkínzókat. A törvénymódosítások önmagukban még nem biztosítják a szenvedő állatok jobb életkörülményeit, azokat megfelelő módon be is kell tartatni.
Az ellenzéki pártok is támogatták a módosítási javaslatot, bár megjegyezték, hogy szerintük megkésett és hiányos. Ennek értelmében számos módosítási, kiegészítési javaslattal álltak elő, de ezeket a kormánypárti többségű igazságügyi bizottság nem fogadta el.
A legfontosabb módosítási javaslatok a között szerepelt többek közt a vadállatok cirkuszi szerepeltetésének betiltása, egy állatvédelmi ombudsman kinevezése, valamint az állatvédelem oktatásának kötelezővé tétele a Nemzeti alaptantervben.
(MTI)

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.