Nem lesz macskatilalom, szögezte le John Swinney, Skócia első minisztere. Egy miniszteri tanácsadói bizottság azonban szigorításokat szorgalmaz. A jelentésük alapján muszáj lenne fellépni a házi macskák és a vadmacskák keveredése, valamint a házikedvencek vadvilágot tizedelő ösztöneivel szemben.
„Egyáltalán nem áll szándékunkban macskatilalom bevezetése. Szó sincs arról, hogy ez megtörténjen – nyilatkozta John Swinney, Skócia első minisztere a BBC-nek. Swinney gyakorlatilag kormányfőnek tekinthető Skóciában, ahol amiatt nem használják a miniszterelnök kifejezést, mert ezt címet az Egyesült Királyság vezetőjének tartják fenn.
Swinney amiatt kényszerült erre a kijelentésre, mert terjedni kezdett a régióban, hogy természetvédelmi okokból a macskatartásra vonatkozó szigorítások mellett dönthetnek. Bizonyos szempontból nem is alaptalanul: a skót kormány egyik szóvivője beszélt arról, hogy „teljes mértékben megfontolják” szakértők ezzel kapcsolatos javaslatait.
Állatjóléti tanácsadói bizottság érvelt a macskatilalom mellett
A kormányszóvivő a Skót Állatjóléti Bizottság (SAWC) javaslatcsomagjára célzott. A független testület ugyanis, amely a skót kabinetet látja el szakmai tanácsokkal állatjóléti kérdésekben, azt vetette fel, hogy bizonyos területeken szigorítani kellene a macskatartásra vonatkozó szabályokon.
A bizottság január végén közzétett jelentésében vetette fel, hogy a házi macskák jelentős mértékben befolyásolják a vadvilági populációkat több formában is.
- Számos alkalommal szaporodnak a házi macskák a vadmacskákkal, ez a hibridizáció pedig semmiképp nem tekinthető üdvözlendő folyamatnak.
- Becslések szerint a macskák az Egyesült Királyságban évente több tízmillió állatot – madarakat, emlősöket, hüllőket és kétéltűeket – visznek haza. A SAWC azonban kiemelte, a macskák a zsákmánynak csak egy részét viszik haza. „A vadon élő zsákmányállatok tényleges száma az Egyesült Királyságban elérheti az évi legalább 700 millió gerinces állatot.”
„A házi macskák és a skót vadmacskák keveredése olyan szintre jutott, hogy a skót vadmacskák gyakorlatilag kihaltak, és fel kellett lépni azért, hogy visszahozzuk ezeket az állatokat” – mondta Cathy Dwyer, a SAWC elnöke.
Chip és kiengedési tilalom is terítékre került
Az állatjóléti tanácsadó testület a felmerült problémákra több megoldási javaslattal is előállt. A teljes macskatilalom, az, hogy ne is lehessen macskát tartani, természetesen egy elég szélsőséges lépés lenne. Hangsúlyozták azonban, hogy több kevésbé drasztikus szigorítás is elegendő lehetne.
Az egyik javaslatuk a vadvilág védelme érdekében egy macskakiengedési tilalom. Ennek értelmében bizonyos területeken, ahol az ingatlan lokációja alapján ez indokoltnak tűnik, tilos lenne a szabadba engedni a házi macskákat.
Másik indítványuk pedig, hogy legyen kötelező mikrochipet ültetni a macskákba. Ez jelenleg az Egyesült Királyság egyéb területein – Walesben és Angliában – kötelező csak, Skóciában nem. Ez egyébként Magyarországon sem kötelező, csak a kutyák esetében, a macskáknál pusztán erősen ajánlott.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.