Számos magyarázat létezik a macskák víziszonyára: az evolúciós félelem mellett például a kifinomult szaglás is közrejátszhat.
Köztudott, hogy a macskák többsége utálja a vizet. Mindannyian láttunk már videókat kád szélén egyensúlyozó, halas tó oldalán elmélázó, vagy éppen medence mellett az ugrást elmérő macskákról, akik a csobbanást követően riadt kapkodással és kapálódzással igyekeznek kievickélni a szorult helyzetből.
Közérdekű információ: nem kell azonnal megijedni és a legrosszabbtól tartani, ha azt látjuk, hogy vízbe esett egy cica, ugyanis a kutyákhoz hasonlóan tudnak úszni. A viselkedésüket tehát elsősorban az ijedség és a víziszony generálhatja, de persze nem árt résen lenni és segíteni az állatnak, ha szükséges.
Hogy mi miatt is jellemző a macskákra ez a bizonyos víziszony? Biztos válaszok nincsenek erre a kérdésre, teóriákból annál több.
A génjeikben hordozhatják
A házi macskák őse Észak-Afrika száraz éghajlatán élt, és egy elmélet szerint ez is állhat akár a félelmük hátterében. Az ezt a teóriát hangoztatók szerint evolúciós tulajdonság ez, amely azért alakulhatott ki, mert az ősök szintjén egész egyszerűen nem alakult ki a vízzel való kapcsolat. Erre vezethető vissza – részben legalábbis –, hogy a macskák nem tekintik a vizet normális közegnek.
A tézist gyengíti, hogy már több ezer éve megtörtént a macskák háziasítása, ezért világszerte mindenféle környezetben élnek már a faj képviselői. Ugyanakkor tudósok szerint az is igaz, hogy a cicák genetikailag nem sokat változtak az őseikhez képest.
Tisztálkodás, tisztálkodás és még egy kis tisztálkodás
Nem kell ahhoz macskatulajdonosnak lenni, hogy tudjuk, a macskák – legalább – a fél napjukat tisztálkodással töltik. Egyesek szerint ez is lehet az oka annak, hogy nem szeretik a vizet: az ugyanis szétzilálja a nagy gonddal rendben tartott bundájukat.
Általánosan kijelenthető, hogy
- ha túl vizes lesz a macskák bundája, az a testhő csökkenéséhez vezet, amelynek ellensúlyozásához sok energiára van szükség;
- a nedves szőrzet ráadásul nehezebb is, ami a vadászatban hátráltató tényező lehet.
Egyes fajtákra mindenesetre jellemzőbb, hogy érdeklődnek a víz iránt, például az abesszin, Maine Coon, norvég erdei és bengáli macskafajták. Ezekre jellemző, hogy a szőrzetük valamelyest vízállóbb a többi fajtáénál.
A túl jó szaglás átka
Az állatorvos szerint az is felmerülhet még megfejtésként, hogy a macskák szaglása igencsak kifinomult, elriaszthatják őket a csapvízben lévő adalékanyagok, a klór vagy például a fluor. Ahogy a fürdetéshez használt samponokat is sokáig érezhetik még a szőrükön, ráadásul nem kizárólag a szagukat, hanem az ízüket is, minden egyes tisztálkodás alkalmával.
Mindezek pedig negatív asszociációt kelthetnek bennük az egyéb vizes helyzetekkel kapcsolatban is.
A csapvízzel kapcsolatos veszélyekre egyébként a közelmúltban felhívta egy szakértő az állattartók figyelmét, különösen azokon a területeken, ahol túl kemény a víz. Szerinte kifejezetten ártalmas lehet a kisállatokra nézve hosszú távon, ha nem jó minőségű csapvízzel itatják őket.
Korábbi rossz tapasztalat
A szakértők szerint – ahogy az emberek, úgy – a macskák életében is van kritikus időszak, amikor megtanulják, miként lépjenek kapcsolatba a környezetükkel. Ha ebben az időszakban nem ismerkednek meg a vízzel az itatótálkájukon kívül, fürdési, úszási körülmények között, könnyen megeshet, hogy a lehetőség örökre elúszott.
Ugyanakkor az is rontja természetesen a vízzel való barátkozás esélyeit, ha a macska múltjában történt valami igazán ijesztő a vízzel kapcsolatban – egy vízipisztolyos hecc, esetleg egy kádba szédülés. Ezek szintén örökre elvághatják az állatot attól, hogy megpróbáljon ismerkedni a vízzel.
Az állatorvos kiemelte, a macskákat nem szükséges és nem is szabad rutinszerűen fürdetni. Ha azonban valami miatt mégis muszáj megtenni ezt, fontos a lehető legkevésbé stresszes formában kivitelezni a fürdetést.
A kivételek, akikre üzletágak épülhetnek fel
Persze a víztől való ódzkodás sem jellemző minden macskára, az alábbi videóban szereplő hawaii cica például imád a gazdái szörfdeszkáján siklani. Ráadásul attól sem riad vissza, hogy a deszkáról vízbe ugorva átússzon a másik gazdájához:
Azt, hogy nem a hawaii macska az egyetlen, amely szereti a vizet, bizonyítja az is, hogy létezik már kifejezetten cicáknak tervezett csobogó is, amely itatókútként funkcionál.
Azonban amennyiben úgy döntenek a macskatartók, hogy beszereznek egy ilyet a kedvencüknek, nem árt az óvatosság az olcsóbb, nem megbízható helyről beszerezhető márkákkal. A közelmúltban ugyanis egy TikTok-videóban hívta fel a figyelmet egy gazdi, hogy egy ilyen szerkezet okozta a macskája halálát: áramütést szenvedett el tőle, és már nem lehetett őt megmenteni.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.