A lilahagymalekvár harmonikusan ötvözi az édes, sós és savanykás ízeket. Tökéletes kísérője lehet vegán sajtoknak, sülteknek vagy akár egy szelet friss kenyérnek is.
A lilahagymalekvár elkészítéséhez mindössze öt, hétköznapi hozzávalóra van szükséged, amit bármilyen boltban könnyedén megtalálhatsz. Ráadásul az elkészítése is egyszerű, csupán egy titka van: a türelem. A tökéletes karamellizációhoz ugyanis idő kell, és ezt a lépést nem szabad siettetni.
Ez az édes-savanyú hagymalekvár szinte minden fogáshoz illik. Próbáld ki egy vegán sajttál mellé, vagy kend egy ropogós bagettre. Ha pedig igazi ínyencségre vágsz, akkor próbáld ki vegán hamburgerbe vagy az itt található laskasülttel, az eredmény magáért fog beszélni. Az elkészült lekvárt légmentesen zárható üvegben tárolva akár karácsonyi ajándéknak is készítheted.
Hozzávalók
- 1 kg lilahagyma
- 4 evőkanál nádcukor
- 4 evőkanál olívaolaj
- 100 ml balzsamecet
- 2 teáskanál só
A lilahagymalekvár elkészítése
- A lilahagymákat pucold meg, majd szeleteld vékony félkarikára.
- Egy serpenyőben hevíts fel négy evőkanál olívaolajat, és add hozzá a felszeletelt hagymát. Alacsony-közepes lángon pirítsd 2-3 percig, majd adj hozzá két teáskanál sót. További 4-5 perc pirítás után, ha már kicsit összeesett a hagyma, adj hozzá négy evőkanál nádcukrot.
- Alacsony lángon folyamatosan kevergesd, hogy ne égjen le a hagyma. Fontos, hogy a lilahagyma vajpuhára karamellizálódjon. Ha azt vennéd észre, hogy elpárolgott alóla a folyadék, és kezdene leégni, akkor pici vizet adj hozzá, de ne sokat, hogy tudjon karamellizálódni. Ezt időnként, ha szükségesnek érzed, pótold, de egyszerre mindig csak pár cseppnyit.
- Ha már szinte vajpuha – mikor a színe már sötétebb, és ha megkóstolod, nem roppan, ez kb. további negyedóra, de függ a hagyma mennyiségétől és az edény méretétől is –, add hozzá a balzsamecetet. Ezzel addig párold még továbbra is alacsony lángon, amíg el nem párolog alóla a felesleges folyadék. Ez további kb. 10-15 perc. Kóstold, és ha vajpuha, akkor elzárhatod. Fontos, hogyha megkóstolod, egyáltalán ne roppanjon, hanem szétomoljon a szádban.
- Az elkészült lilahagymalekvár szinte azonnal fogyasztható, de üvegbe töltve és hűtőben tárolva akár 1-2 hétig is eláll.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.