Bár a Márton-nap hagyományának része a liba és a libából készült ételek, a szokások arra nem világítanak rá, mennyire hűséges, taktikus állatok is ezek a madarak. Egy életre választanak maguknak társat a ludak, a hím pedig gyakran házőrzőként védelmezi a tojásokat kiköltő tojót. Annak, hogy V alakzatban vonulnak, stratégiai oka van, a teljesítmény együttes maximalizálása áll a háttérben.
A Márton-napi libalakoma Közép- és Nyugat-Európában, elsősorban német nyelvterületeken jellemző szokás, de Magyarországon is elterjedt. A szokás hátterében egy Szent Mártonhoz fűződő legenda áll. Eszerint Szent Mártont püspökké akarták avatni, ő azonban nem akarta elfogadni a tisztséget. Egy libaólba bújva próbált elrejtőzni az emberek elől, a libák viszont gágogásukkal elárulták őt.
A legenda szerint Szent Márton végül bosszút állhatott a libákon: püspökké avatása után ugyanis a tiszteletére felszolgálták az őt lebuktató állatokat.
A libáknak még több száz évvel Szent Márton elárulása után is bűnhődniük kell. Még ma is elterjedt, hagyományos Márton-napi étel a libapecsenye, a libamáj, a libaleves vagy éppen a libazsíros kenyér.
Magyarországon a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi időszakra esik – derül ki az Auchan közleményéből. A kiskereskedelmi lánc szerint a magyar lakosság évente megközelítőleg 3 kilogramm kacsahúst fogyaszt, 70 dekagramm-1 kilogramm közötti mennyiségben pedig libahúst. A kacsa- és libatermékek forgalma az őszi időszak beköszöntével, október második felétől nő meg ugrásszerűen. A csúcsidőszak a Márton-napot és a karácsonyt megelőző pár napra koncentrálódik.
Így készül a presztízsterméknek tekintett libamáj
Bár a libák – a kacsákhoz hasonlóan – társaságkedvelő, gazdag érzelmi világú lények, az állattenyésztés keretein belül legtöbbször ezek az állatok sem szembesülnek megfelelő életkörülményekkel. A libákat felhasználják húsipari és textilipari célokra is. Utóbbi esetben téli ruhák és ágyneműk tölteteként szolgál a tolluk. Előbbi keretén belül pedig a „hagyományos” húsipari gyakorlat mellett felmerül egy speciális is. A libatömés gyakorlata.
A libatömés az a módszer, amelynek segítségével a hízott libamájat – ahogy gasztrokörökben hívják, foie gras-t – előállítják. Ennek során mintegy három héten keresztül naponta többször is egy 30-50 centiméter hosszú csövet vezetnek le a libák nyelőcsövén át a gyomráig. Ezen a csövön át aztán pár másodperc alatt préselik le a táplálékot. A PETA állatvédő szervezet szerint egy-egy etetés alkalmával 1-1,8 kilogramm ételt juttathatnak a liba gyomrába. Viszonyításképp: a ludak átlagos testtömege – fajtától függően – mintegy 5 kilogramm.
Már a libatömés során is elszenvedhet súlyos sérüléseket az állat: átszakadhat a nyelőcső vagy szétrobbanhat a gyomor. Ha ezek nem történnek meg, a liba akkor is kínlódik. Ahogy nő – zsírosodik – a mája, egyre komolyabb mozgásszervi és légzési nehézségekkel szembesül.
Sokszor még mindig élő libák tollazatát tépik
Nem jobb a helyzet a textilipari céllal tartott libák esetében sem. A tollfosztást élő állaton elvégezni az Európai Unión belül tiltott gyakorlat. Vannak azonban kiskapuk a szabály alól, például ha a madár éppen vedlik – mutatott rá a Négy Mancs (Four Paws).
A nemzetközi állatvédő szervezet 2022-ben hozott nyilvánosságra egy felvételt, amelyen az látszik, hogy élő libák tollát is tépik. A szervezet 35 lengyelországi üzemet látogatott meg, az ott látottakból és rögzített tevékenységekből állt össze a videó.
A felvételeken az látszik, hogy a libák rikoltoznak, szárnyaikkal csapkodnak, miközben tépik ki a tollaikat. A fosztás után pedig az állatokon bőrsérülések, zúzódások láthatók, némelyikük szárnya is rendellenesen áll.
Ez a videó megmutatja, hogy a divat világában milyen rejtett kegyetlenségek fordulhatnak elő, amikor a profitot az állatok jólléte elé helyezik. Az állatoknak soha nem szabadna szenvedniük, különösen nem a ruházkodás rovására. A fogyasztók azzal segíthetnek, hogy hasonlóan meleg, állatmentes alternatívákkal töltött termékeket választanak
– mondta Jessica Medcalf, a Négy Mancs állatjóléti divatszakértője.
A Márton-napi liba elfeledett érzelmi világa
A libák nagyon hűséges állatok, a PETA állatvédő szervezet szerint egy életre választanak társat maguknak. Ha a párjuk beteg vagy sérült, gyakran nem hajlandók elhagyni őt, még akkor sem, ha a tél közeledtével a csoport többi tagja elindul délre. Ha társuk meghal, gyászolják őt, és bizonyos egyedek már életük végéig egyedül maradnak.
Évente egyszer, tavasszal fészkelnek, a tojók harminc napon át ülnek a tojásokon. Mindeközben a hím őrzi és védelmezi a családot – ez pedig szó szerint értendő. Nem véletlen, hogy vidéken gyakran kutya helyett – vagy mellett – libát is tartanak azért, hogy őrizze a házat. Az idegenek érkezésére hevesen reagál, hangosan sziszeg, gágog, és nekiront a betolakodónak.
A ludak remek csapatjátékosok. Csoportokban élnek, és felváltva táplálkoznak, folyamatosan változik, éppen melyikük tölti be az őrszem szerepét. Az ő feladata, hogy jelezze, ha ragadozó tűnik fel a láthatáron. De a V alakban repülő lúdcsapatok is legendásak. Ennek a hátterében az ösztönös fizikatudásuk áll: a szélárnyékot használják ki, csakúgy, mint az országúti biciklis versenyzők. Az elöl haladó állatok csökkentik a mögöttük haladók légellenállását, amikor pedig elfáradnak, mások váltják őket a csoport elején. A madarak így mintegy 70 százalékkal messzebbre tudnak repülni, mint egyedül.
Ha nem szeretnéd, hogy ezeknek az érzelmes és értelmes állatoknak a ruhatárad vagy az ünnepi asztalod miatt kelljen szenvedni, választhatsz kegyetlenségmentes alternatívákat. A Márton-napot pedig ünnepelheted akár egy hagyományos lámpás felvonulással is. Országszerte több településen is van lehetőség csatlakozni egy-egy ilyen menethez.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.