Most olvasott cikk
Másfél évtizednyi börtön várhat a Sea Shepherd-alapító aktivistára

Másfél évtizednyi börtön várhat a Sea Shepherd-alapító aktivistára

Párizsi tüntetés 2024 szeptemberében a letartóztatott aktivista, Paul Watson mellett, a háttérben egy hatalmas banner az aktivista képével, "Free Paul Watson", azaz "engedjék szabadon Paul Watsont" felirattal

Paul Watson bálnavadászat-ellenes állatvédő július óta van fogságban Grönlandon. Tömegek követelik a letartóztatott aktivista szabadulását – többek között Emmanuel Macron francia elnök és a neves etológus, Jane Goodall is felszólalt a védelmében. Japán mindeközben a kiadatás mellett kardoskodik. A grönlandi bíróság egyelőre a középutas időhúzásra és a letartóztatás meghosszabbítására voksolt.

Japán példát szeretne vele statuálni, és elrettenteni az állatvédőket attól, hogy akcióba lépjenek – jelentette ki Paul Watson, a Sea Shepherd alapítója. A bálnavadászat-ellenes mozgalom kulcsfigurája egy grönlandi börtönből adott interjút az AFP hírügynökségnek.

Watson kapitány hajója, a John Paul DeJoria júliusban éppen Grönlandon, Nuukban kötött ki, hogy tankoljon, amikor a fedélzeten hirtelen rendőrök jelentek meg. Egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján tartóztatták le a híres aktivistát, aki a Greenpeace-nek is társalapítója.

A Captain Paul Watson Alapítvány (CPWF) beszámolója szerint a rajtaütés éppen egy olyan úton érte őket, ahol japán bálnavadászok orra alá terveztek borsot törni. A Kangei Maru nevű újonnan épített, 48 millió dolláros (több mint 17 milliárd forintos) japán bálnavadászhajó feltartóztatására indultak, a Csendes-óceán északi részére.

A letartóztatást meghosszabbították a hatóságok

Japán Watson kiadatását követeli a dán kormánytól, erről azonban még mindig nem született döntés. Egy grönlandi bíróság időközben október másodikáig meghosszabbította a letartóztatást – írta meg a Euronews. Azt azonban továbbra is mérlegelik a dán gyarmatból lett autonóm tartomány fővárosában, Nuukban, hogy kiadják-e Watsont az ázsiai országnak.

A letartóztatott aktivista egy 2010-es akciója miatt van fogságban. A japán vádak szerint engedély nélkül lépett egy társával együtt egy bálnavadászhajó fedélzetére. Állítólag nem hagyták, hogy a legénység a munkáját végezze, egyikük pedig meg is sebesült miattuk.

Amennyiben a bíróság bűnösnek találja, akár 15 év börtönre is ítélhetik a 73 éves állatvédőt.

Jane Goodall és Emmanuel Macron is felszólalt a letartóztatott aktivista mellett

Watson kapitány azonnali szabadon bocsátását követelte a neves brit etológus, Jane Goodall és a Jane Goodall Intézet Cet- és Etikai Bizottságának tagjai is. Leszögezték, hogy „dr. Goodall és a Jane Goodall Intézet Cet- és Etikai Bizottságának tagjai egyértelműen elítélik a bálnavadászat gyakorlatát, és határozottan ellenzik, hogy letartóztassanak olyan személyeket, akik együttérzésüket és aggodalmukat fejezik ki a cetfélék és az e fajok egyedeinek jólléte, megőrzése és védelme iránt”.

A közleményben hangsúlyozták, a bálnák összetett társadalmi kötelékekkel rendelkező, rendkívül intelligens lények. Ebből fakadóan a bálnavadászat kegyetlen és etikátlan, akármilyen céllal történik is.

Watson kapitány csupán azért tesz lépéseket, hogy megpróbálja megakadályozni a bálnák leölésének embertelen gyakorlatát, amelyet a legtöbb ország már évtizedekkel ezelőtt betiltott. Ezzel sok ország több ezer emberének dühét fejezi ki, akik abszolút támogatják erkölcsi bátorságát, hogy nemcsak felszólal a bálnák érdekében, hanem cselekszik is

– írták.

Watson mellett Koppenhágában, Párizsban és New Yorkban is tüntettek. Még Emmanuel Macron francia elnök is arra kérte a dán kormányt, hogy a letartóztatott aktivistát ne adják ki Japánnak. De az állatjogi szerepvállalásáról is híres színésznő, Brigitte Bardot, valamint számos európai parlamenti képviselő is Watson szabadon engedését követelte.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.