A Just Stop Oil (JSO) egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, amely civil ellenállást alkalmaz azzal a céllal, hogy az Egyesült Királyság kormánya elkötelezze magát az új fosszilis tüzelőanyagok engedélyezésének és kitermelésének leállítása mellett.
Pénteken a Just Stop Oil aktivistái paradicsomlevest öntöttek Vincent van Gogh Napraforgók című festményére a londoni Nemzeti Galériában – számolt be róla a The Guardian.
Mi ér többet, a művészet vagy az élet? Többet ér, mint az étel? Többet, mint az igazságosság? Jobban érdekel egy festmény, mint a bolygónk és az emberek védelme?
– kiabálták az aktivisták, miután a falhoz ragasztották magukat.
„A megélhetési válság része az olajárválság, az üzemanyag megfizethetetlen több millió fázó, éhező család számára. Még egy konzervleves felmelegítését sem engedhetik meg maguknak” – nyilatkozta Alex De Koning, a Just Stop Oil szóvivője.
A Nemzeti Galéria munkatársai gyorsan kiürítették a termet. A galéria azóta megerősítette, hogy a festménynek nem esett baja. Az aktivistákat ezt követően a rendőrség letartóztatta rongálás miatt, és őrizetbe vették őket.
Az elmúlt két hétben a csoport ülőtüntetéseket rendezett London belvárosának útjain, ezzel akadályozva a forgalmat, ami feldühítette a városban közlekedőket. A múzeumi incidens is vegyes reakciókat és rengeteg dühöt váltott ki. A 43 éves, surrey-i Sophie Wright kezdetben elítélte az akciót, de meggondolta magát, amikor megtudta, hogy a festmény valószínűleg nem szenvedett maradandó károsodást.
„Támogatom az ügyet, és ahogy elnézem, ezeket tüntetésnek tekintik, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet és sokkolják az embereket. Amíg nem bántanak vagy nem sodornak veszélybe embereket, addig támogatom őket” – mondta.
Egy másik szemtanú azt mondta, hogy megérti az ügyüket, de aggódik a műalkotások épségéért. Azt is hozzátette, hogy lehet, hogy megpróbálják elgondolkodtatni az embereket a problémákról, de a végén csak annyit érnek el, hogy nagyon felbosszantanak másokat.
„Természetesen aggódom amiatt, hogy az emberek elidegenednek az ügyünktől, de ez nem az X-Faktor. Mi itt nem barátokat próbálunk szerezni, hanem változást akarunk elérni, és sajnos ez a változás így történik” – mondta Alex De Koning, a szervezet szóvivője.
Október 6-án, csütörtökön a Just Stop Oil London központjában tartott tüntetésén 25 embert tartóztattak le. A tüntetők a Trafalgar tér közelében akadályozták a forgalmat.
A tüntetések egy hosszabb, a hónap hátralévő részére tervezett londoni demonstráció-sorozat részei, annak érdekében, hogy rákényszerítsék a kormányt az olaj- és gázfelhasználás leállítására.
A csoport számos más akciót is végrehajtott már, többek között július elején megrohamozták a Brit Nagydíjat (Sunday’s British Grand Prix), ahol a rendőrség hét tüntetőt letartóztatott. A verseny utáni sajtótájékoztatón Lewis Hamilton, amikor a tüntetésről beszélt, úgy tűnt, hogy támogatja a tiltakozást, és azt mondta: „Nagy tapsot nekik”.
Míg a JSO akciói a sportrajongók és a közvélemény haragját váltották ki azzal, hogy több tiltakozásuk is megzavarta az utakat, valamint a repülőterekre és a mérkőzésekre tartókat, mások szerint több támogatást kellene kapniuk az ügyükhöz.
Július 4-én két aktivista odaragasztotta magát a Nemzeti Galéria legnépszerűbb festményéhez, John Constable idilli tájképéhez, amihez “a jövő apokaliptikus vízióját” csatolták, amely bemutatja az éghajlat összeomlását és azt, hogy ez mit fog tenni ezzel a tájjal.
„A művészet fontos, meg kell őrizni, hogy a jövő nemzedékei is láthassák, de ha nincs élelem, mi haszna a művészetnek? Mi haszna a művészetnek, ha nincs víz? Amikor emberek milliárdjai fájdalmasan szenvednek, akkor mi haszna a művészetnek?” – mondta Eben Lazarus, az egyik aktivista.
Augusztus 26-án, pénteken több mint 50 ökoharcos blokkolta a benzinkutakat London nyugati és központi részén, és azt követelték, hogy a kormány állítsa le az Egyesült Királyságban tervezett új olaj- és gázprojekteket.
Ezek voltak a klímaaktivista-csoport legutóbbi tiltakozásai, melyek számos letartóztatáshoz vezettek, és több mint 70 tagjuk ellen indult büntetőeljárás.
Kik állnak a Just Stop Oil mögött?
A Just Stop Oil mindössze néhány hónapja, 2022 áprilisában alakult, és azóta több akciót is szerveztek. A szervezet mögött a szintén radikális klímaügyi kampányairól ismert Extinction Rebellion, valamint az Insulate Britain áll.
A JSO honlapján úgy fogalmaznak: „A Just Stop Oil több csoport koalíciója, amelyek együtt dolgoznak annak érdekében, hogy a kormány elkötelezze magát az új fosszilis energiahordozók engedélyezésének és kitermelésének leállítása mellett”.
Mik a céljaik?
A Just Stop Oil számos célt tűzött ki maga elé, hogy véget vessen az új engedélyezésnek és a fosszilis tüzelőanyagok feltárására, fejlesztésére és kitermelésére vonatkozó hozzájárulásoknak az Egyesült Királyságban. A csoport azt is követeli a kormánytól, hogy állítsa le az összes új olaj- és gázprojektet.
„Milliárdokat pazarolnak el az olyan technológiák támogatására, mint a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási projektek, amelyek fügefalevélként szolgálnak az üzletmenet folytatásához. Nem történt gyors és átfogó társadalmi változás, nem történt meg az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák széles körű elfogadása” – áll a honlapon.
„A lehetőségek: gyors átmenet egy alacsony energia- és szén-dioxid-kibocsátású világba, vagy társadalmi összeomlás. Megtehetjük most, rendezett módon – megfelelő szakképzettségű munkahelyek millióit teremtve és a hanyatló iparág dolgozóinak jogait védve – vagy megvárjuk az elkerülhetetlen összeomlást”.
A szervezet egy korábbi tweetjében azt írta, a zavargások mindaddig folytatódnak az Egyesült Királyságban, amíg a kormány ki nem ad egy értelmes nyilatkozatot, amelyben elkötelezi magát az összes új olaj- és gázprojekt leállítása mellett.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.