Azok az állatok, akik a mexikói Black Jaguar-White Tiger intézménybe kerültek, nem leltek biztos menedékre. Valójában még több szenvedést kellett elviselniük az állatmenhelyre költözést követően, mint előtte.
Sokan vannak, akik állatok szenvedéséből szeretnének hasznot húzni – gyakorlatilag erre épül a modern mezőgazdaság és a nagyipari állattartás is – de ahhoz, hogy valaki hánytatott sorsú állatok megmentését használja álcaként, már különösen kegyetlennek kell lenni.
A gyanú alapján Eduardo Serio, a mexikói Black Jaguar-White Tiger állatmenhely alapítója pontosan ezt tette. Ráadásul olyan nagyszerűen játszotta a jólelkű állatmentőt, hogy számos világsztárt sikerült meggyőznie az intézmény támogatására és népszerűsítésére. Az állatmenhelyen megfordult hírességek között van Katy Perry, Kristen Stewart, Paris Hillton, de még a vegán és állatjogi aktivista, Lewis Hamilton is.
A júliusban bezáratott menhelyről körülbelül 200 nagymacskát – egyes beszámolók szerint ez a szám 177, máshol 190, illetve 201 –, köztük afrikai oroszlánokat, fehér oroszlánokat, tigriseket, jaguárokat és pumákat menekítettek ki, de a megmentett állatok között vannak még majmok, kutyák és szamarak is. A bentlakók közül többen életveszélyesen soványak voltak, egyes állatoknak a farka is hiányzott, ami beszámolók szerint annak tudható be, hogy a mardosó éhség következtében egyszerűen megették őket.
Hogy derült fény a borzalmas körülményekre?
A bezárást megelőző hónapokban kezdtek terjedni a közösségi médiában azok a felvételek és feltételezések, amelyek azután a bezáráshoz vezettek. A menhely korábbi dolgozói és állatjogi aktivisták számos panasszal éltek Claudia Sheinbaum, Mexikó város polgármestere felé az ügy kapcsán, aminek következtében a környezetvédelmi hatóság (Profepa) egy kiszállást követően bezáratta a menhelyet. A Mexikói Állatkertek, Tenyésztők és Akváriumok Szövetsége (AZCARM) felügyeli a mentett állatok elhelyezését, rehabilitációját, egészségügyi ellátását.
Természetesen Eduardo, az alapító mindent tagad, és azzal védekezik, hogy a bemutatott felvételeket kiragadták a kontextusból. Elmondása szerint az állatok farkát a játszadozás közben szerzett sérülések miatt kellett amputálni.
„Az állatok nem eszik meg egymás farkát. Esténként, amikor együtt vannak, harapdálják egymást, de nem az éhség miatt” – nyilatkozta.
Azt is elmondta egy televíziós interjú során, hogy a világjárvány óta nagyon elapadtak a támogatások, de egy korábbi dolgozó az El Universalnak adott interjújában ezt is megcáfolta. Állítása szerint továbbra sem volt semmilyen anyagi gondja az intézménynek, a tulaj egyszerűen csak az állatok helyett magára költötte a befolyt összegeket.
Ez az ember, ahogy sok más állatvédő szervezet alapítója is, nagyon gazdaggá és híressé vált a hazugságoknak és megtévesztésnek köszönhetően. Pedig nem ért a vadvilághoz. Csak ahhoz ért, hogyan húzzon hasznot az állatokból, majd amikor elérte az anyagi céljait, akkor egyszerűen megfeledkezett róluk
– adott dühének hangot Ernesto Zazueta, az AZCARM elnöke.
Honnan tudhatjuk, ha egy menhely szándékai tisztességesek?
A PETA oldalán találhatunk egy leírást, amely felsorol pár nagyon fontos szempontot, ami alapján nagy valószínűséggel megállapítható, hogy az adott intézmény tényleg az állatokon akar segíteni, vagy a tulajdonosok csak a zsebüket szeretnék megtömni.
- Elhelyezés: Az igazi menhelyek igyekeznek az állatok természetes környezetét megteremteni. A magányosak egyedül, a társas élőlények csoportosan kerülnek elhelyezésre. Az apró, bemutatásra szolgáló betonketrecek intő jelek lehetnek.
- Ingergazdag környezet: Fontos, hogy a menhelyen lévő állatok habitusuknak és igényüknek megfelelő fizikai és pszichés igényeiket ki tudják elégíteni. A lényeg, hogy az ingergazdag környezet az állat igényeit szolgálja, ne pedig a látogatók szórakoztatását.
- A menhely mérete: Egy igazi állatmenhely nagy helyen terül el, ezzel is kellő teret biztosítva az állatoknak, hogy a lehető legkevesebb emberi interakció nélkül tölthessék a napjaikat. Akaratuk ellenére nem mutogatják őket, nem látványosságok.
- Állatsimogató: Az a menhely, amelyik egzotikus vadállatokkal enged fotókat készíteni, vagy ahol ezek az állatok megsimogathatók, ölbe vehetők, nem igazi menhely. Itt is életbe lép, hogy a menhelyen az állat nem vendégcsalogató termék.
- Beszerzés módja: Egy valódi menhelyen nem vásárolják, cserélik, kölcsönzik az állatokat és semmilyen körülmények között nem szaporítják őket!
![](https://prove.hu/wp-content/uploads/2021/11/korosi-bogdan-provehu-iro-szerzo-180x180.jpg)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.