Amerikai kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a szennyezett levegőnek kitett emberek hamarabb szorulnak gondozásra időskorukra. A tanulmány rávilágít, hogy az önállóság elvesztésével a közlekedés által okozott légszennyezés hozható leginkább összefüggésbe. Az idő előtt gondozásra szoruló idősek egészségügyi ellátása komoly terhet ró a társadalomra.
Egyre sűrűbben vizsgált téma, hogy a légszennyezés milyen változatos módokon befolyásolja negatívan az emberi egészséget. A rossz minőségű levegőnek való hosszas kitettség nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is rányomja a bélyegét az egészségi állapotra.
A University of Michigan kutatói most azt vizsgálták, van-e összefüggés a légszennyezés és az öngondoskodás képességének időskori elvesztése között – közölte a The Guardian.
A légszennyezésnek való kitettség összekapcsolható a rossz egészséggel – tüdő- és szívbetegségekkel, rövidebb várható élettartammal, demenciával. Tudván, hogy a szennyezett levegő idővel negatívan befolyásolja az egészségünket, kíváncsiak voltunk, hogyan hat a saját magunkról való gondoskodás képességére
– mondta dr. Boya Zhang, a tanulmány egyik szerzője. Nem ez az első tanulmány, amely a légszennyezés problémáját a demencia kialakulásával kapcsolja össze. Egy tavalyi kutatás is megállapította, hogy a levegőszennyezés nagy valószínűséggel felgyorsítja a kognitív képességek romlását és közrejátszik a demencia kialakulásában.
A jelenleg szóban forgó kutatás több mint 25 ezer, ötven évnél idősebb alany önállóságának alakulását vizsgálta 1998 és 2016 között. Az alanyok mind teljesen önállók voltak, amikor a kohorsztanulmányhoz csatlakoztak. Ezután kétévente interjúvolták meg őket. Átlagosan 9 és fél évet követően az alanyok 39,4 százaléka szorult valamilyen segítségre, vagy kellett idősek otthonába vonulnia fizikai vagy mentális állapotának romlása miatt.
A forgalomból származó légszennyezés volt a legfőbb kiváltó ok
A kutatók megjegyzik, hogy a különböző források közül a forgalom által generált szennyeződések voltak leginkább összefüggésbe hozhatók az önállóság elvesztésével.
Az eredmények azt bizonyítják, hogy a légszennyezés által okozott egészségügyi károk igencsak befolyásolják, mennyire tudunk magukról gondoskodni, ahogy idősödünk. Amennyiben teszünk a légszennyezés ellen, úgy nemcsak az időskorban töltött éveink lesznek kellemesebbek, hanem az egészségügyi ellátás társadalmi terhét is csökkenthetjük
– magyarázta dr. Sara Adar, a kutatás vezetője.
A tanulmány úgy kalkulálja, hogy Amerikában évente 730 ezer ember veszíti el az önállóságát a légszennyezés következtében, és szorul valamilyen segítségre mindennapjai során. Az ezzel járó közterhet közel 12 milliárd dollárra (közel 4 és fél ezermilliárd forint) becsülik.
A tanulmány megjegyzi, hogy a levegő minőségének javítása nagy valószínűséggel hozzájárulna ahhoz, hogy az emberek időskorukban tovább megőrizhessék önellátásra való képességüket. Ez nem csupán azért lenne fontos, mert így jobb minőségű, teljesebb életet élhetnek: ha mindenki tovább marad egészséges és tud gondoskodni önmagáról, az nagymértékben csökkentheti az egészségügyi közterheket.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.