Ahogy tavaly, úgy idén is Dániából került ki a legboldogabb város. Ezúttal azonban Aarhus helyett Koppenhágát sorolták az élre. Első helyét legfőképp a fenntarthatósági és az általános életminőség javítását célzó törekvéseinek köszönheti.
Koppenhága lett globális szinten a legboldogabb város 2025-ben. A boldog városok indexe alapján összeállt rangsort hatodik alkalommal tette közzé az Institute for Quality of Life. A fenntartható fejlődéssel, életminőséggel foglalkozó kutatóintézet 82 indikátor figyelembevételével állította össze a legboldogabb, legélhetőbb városok listáját.
A tavalyi lajstrom még 76 szempont alapján készült el, idén azonban olyan extrákkal egészült ki, mint a mentális egészség, a biztonság, a táplálkozás, és a munka-magánélet egyensúlya. A 82 indikátort hat nagyobb területhez sorolták:
- polgárok bevonása,
- kormányzás,
- környezet,
- egészség,
- gazdaság
- és mobilitás.
A tíz legboldogabb város a világon
- Koppenhága
- Zürich
- Szingapúr
- Aarhus
- Antwerpen
- Szöul
- Stockholm
- Tajpej
- München
- Rotterdam
A tavalyi és az idei lista élmezőnye között jelentős az átfedés, de akkor egy másik dán város, Aarhus végzett az élen. Koppenhága a 2024-es nyolcadik helyét váltotta idén győzelemre. A most harmadik helyre sorolt Szingapúr pedig tavaly nem fért be világ tíz legboldogabb városa közé.
Budapest a 110. lett idén, a régióból pedig a legelőkelőbb helyen Bécs végzett, a 12. helyre sorolták az osztrák fővárost.
Koppenhága fenntarthatósági kérdésekben is hasított
Koppenhága az első helyet elsősorban annak köszönheti, hogy a város nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésre és az általános életminőségre.
A „legboldogabb város” a turizmus környezetkárosító mivoltát is igyekezett ellensúlyozni egy tavaly indított programmal. A CopenPay kampány július 15-e és augusztus 11-e között zajlott, azzal a céllal, hogy fenntarthatóbb viselkedésre bírják a turistákat. Ennek a lényege nagy vonalakban, hogy ingyen ételekért, italokért és programokért cserébe különféle, zöldnek minősített tevékenységeket hajthattak végre.
Ilyen tevékenységek például a szemétszedés, valamint az, hogy tömegközlekedést használnak, vagy biciklivel járják be a várost. Ezekért cserébe pedig járhat ingyen ebéd, kávé, egy üveg bor vagy térítésmentes kajakbérlés, esetleg múzeumlátogatás.
Kulcsfeladatunk, hogy fenntarthatóbbá tegyük az utazást. Csak akkor járhatunk sikerrel, ha áthidaljuk a látogatók fenntarthatóság iránti vágya és a valós viselkedésük közötti szakadékot. Ez egyszerűnek tűnhet, de nem az. Azt akarjuk, hogy a vendégeink tudatos, zöld döntéseket hozzanak, és több élménnyel gazdagodjanak látogatásuk során
– mondta a dán főváros idegenforgalmáért felelős szervezet, a Wonderful Copenhagen vezérigazgatója, Mikkel Aarø-Hansen.
A CopenPay idén június 17. és augusztus 17. között lesz aktív, összesen kilenc héten át. Ez kétszer olyan hosszú időszak, mint a tavalyi.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, majd gazdasági újságíróként dolgozott. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon. Nem sokkal azt követően pedig, hogy vegán lett, megjelent benne az igény, hogy a munkája is tükrözze az életmódját. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.