Advent harmadik vasárnapján karácsonyi menüsorunk harmadik receptjét, egyben főételét hoztuk el nektek: agavés-mustáros rizslapban sült laskagombát.
Ez a cikk Csenge és Flóra karácsonyváró menüjének harmadik része. A sorozat többi receptjéért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.
Sokat gondolkodtunk rajta, mi legyen a karácsonyi menünk központi eleme, hiszen szinte vitathatatlan, hogy a főétel az ünnepi vacsora fő durranása.
Nálunk a családban a karácsony nem is karácsony töltött káposzta nélkül, és tudjuk, hogy ezzel sokan így vannak. Végül a menüsorunkból mégis kihagytuk, egyrészt azért, mert valami különlegesebbet szerettünk volna megmutatni, amit Csenge idén harmadik éve fog elkészíteni a családi szentestén. Másrészt pedig azért, mert az oldalon már van fenn egy olyan finom és tökéletes vegán töltött káposzta recept, amit nehéz lett volna felülmúlni. Ha te sem tudod elképzelni a karácsonyt nélküle, a receptet itt találod.
Ha van egy bizonyos hagyományos étel, amire a laskasültünk kinézetre megszólalásig hasonlít, az nem a véletlen műve: a nagymamánk karácsonyi sültje volt hozzá az inspiráció, ennek a növényi alapú változata ez a recept.
Szerintünk elég jól sikerült – és a családunk szerint is, akik az első alkalom óta mindig a lelkünkre kötik, hogy ugye, az idei karácsonyi vacsorán is lesz laskasült –, de nagyon kíváncsiak vagyunk rá, hogy másoknak hogy sikerül. Ha elkészíted, fotózd le, és számolj be róla a Veganuár Facebook-csoportban a kedvünkért!
Mire jó a rizspapír/rizslap? Miért pont laskagomba?
A rizspapír alapvetően a kelet-ázsiai és délkelet-ázsiai konyha gyakori alapanyaga. Itthon talán a legismertebb felhasználási módja a vietnámi nyári tekercs, amibe zöldségeket, rizstésztát és tofut vagy rákot szoktak tekerni, majd mogyorószószba mártogatják.
A leleményes vegán konyha a rizspapír szokásos felhasználási módját ötvözi a “vegánosított”, hagyományos receptekkel: növényi alapú „rántott húst” is lehet például belőle készíteni, vagy épp olyasmit, mint a mi laskasültünk.
A rizspapír ugyanis vízbe áztatva puha, nyúlós, formázható állagú lesz, amit tökéletesen fel tudunk arra használni, hogy összefogjunk vele különböző töltelékeket, amik a hagyományos, mindenevő konyha bizonyos ételeihez lesznek hasonlóak. Emellett megsütve istenien ropogós lesz, akárcsak a hagyományosan készült sültek. És mivel semleges ízű, teljesen átveszi a pác ízét, isteni, fűszeres, ropogós kérget adva bárminek, amit belecsomagolunk.
A laskagombát pedig több okból választottuk: egyrészt azért, mert könnyen hozzáférhető, a csiperkegomba után a leggyakrabban használt gombaféle itthon, megtalálható szinte minden zöldségesnél és szupermarketban.
Ezen felül olyan szerkezettel rendelkezik, amit könnyedén szálaira, rostjaira lehet szedni, ezért tökéletes, könnyedén fűszerezhető sült készíthető belőle. Ha találsz, használhatsz ördögszekérgombát is (ez is egy laskaféle), de ez kicsit nehezebben beszerezhető.
Mivel tálald a laskasültet?
Köret tekintetében a választás nálunk most a steakburgonyára és a kelbimbóra esett. Ez utóbbit rozmaringos-citromos ízesítéssel bolondítottuk meg, és ez rendkívül jól illett a laskasült rozmaringos-kakukkfüves, citromos-fokhagymás ízvilágához.
Jól megy még hozzá a párolt lila káposzta, a hagymás tört krumpli, az egészben sült parázsburgonya, a zöldfűszeres, sütőben sült téli zöldségek (pl. cékla, sárgarépa, fehérrépa, édesburgonya), vagy bármilyen majonézes saláta is.
Hozzávalók
4 laskasülthöz
A töltelékhez:
♡ 600 gramm laskagomba
♡ 8 db nagyméretű rizslap
♡ 2 evőkanál + 1 teáskanál olívaolaj
♡ 2 evőkanál szójaszósz
♡ 2 gerezd zúzott fokhagyma
♡ ½ teáskanál szárított kakukkfű
♡ ½ teáskanál szárított rozmaring
♡ frissen őrölt bors
A rizspapír pácához:
♡ 2 evőkanál olívaolaj
♡ 1 evőkanál mustár
♡ 1 gerezd zúzott fokhagyma
♡ 1 evőkanál agaveszirup
♡ ½ biocitrom héja reszelve
♡ 1 evőkanál frissen facsart citromlé
♡ ½ teáskanál só
♡ frissen őrölt bors
Elkészítés
- A laskagombát szedd minél vékonyabb rostokra, és egy lezárható dobozban keverd össze egy teáskanál olívaolajjal, két evőkanál szójaszósszal, két gerezd zúzott fokhagymával, fél teáskanál kakukkfűvel, fél teáskanál rozmaringgal és frissen őrölt borssal. Akár egy egész éjszakára a hűtőben hagyhatod, hogy minél jobban felvegye az ízeket. A minimum fél óra legyen.
- Hevíts fel egy evőkanál olajat egy nagy serpenyőben és kezdd el magas lángon pirítani a bepácolt laskagombát. Sűrűn kevergetve, de azért nem folyamatosan, hogy legyen lehetősége kicsit lepirulni, süsd 20-25 percig, amíg aranybarna nem lesz. Kb. félidőben adj hozzá még egy evőkanál olívaolajat. Ha úgy látod, túl gyorsan pirul, vedd le kicsit a lángot.
- Miközben a gomba sül, készítsd el a rizspapír pácát. Ehhez egy evőkanál mustárt, két evőkanál olívaolajat, fél biocitrom reszelt héját, egy evőkanál citromlevet, egy evőkanál agave szirupot, egy gerezd zúzott fokhagymát, fél teáskanál sót és frissen őrölt borsot alaposan keverj össze egy tálban.
- Egy széles tálba – akkorába, amekkorába a rizspapír belefér anélkül, hogy megtörne (egy lapos tányér is jó egyébként, ha épp annyira mély, hogy kb. fél ujjnyi víz belefér) – engedj vizet, tedd bele a rizslapot és addig hagyd benne, amíg átlátszó és teljesen ruganyos nem lesz. Ezt gyorsíthatod azzal, hogy a kezeddel közben óvatosan tapicskolod. Ez kb. 10-15 másodpercet vesz igénybe.
- Ha elérte a kívánt állagot, terítsd ki egy tiszta felületre és húzd rajta végig a kezed élét, hogy kinyomd belőle a felesleges vizet. Tegyél a közepére egy evőpálcikát úgy, hogy kb. a fele lelógjon a papírról (elhagyható, csak esztétikai okai vannak, pálcika nélkül is tökéletes lesz) és halmozd rá (a pálcára és köré) a laska egynegyedét. A rizslappal zárd körbe a tölteléket: a papír, ha ráhajtod, össze fog tapadni egymással. Ezután egy újabb beáztatott rizslapra tedd rá megfordítva a buzogányod, és bugyoláld be megint. (Tehát sültenként két rizslapot használj.) Ezt ismételd meg a maradék rizspapírral és töltelékkel is.
- A kész sülteket sorakoztasd fel egy sütőpapírral kibélelt tepsin, és kend le mind a két oldalukat az elkészített páccal. Ehhez használhatsz ecsetet, az segíthet jobban eloszlatni a pácot.
- 190 ℃-ra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt süsd ropogósra úgy, hogy ha már csak kb. tíz perc van hátra, kiveszed a tepsit, és még egyszer lekened a sülteket a páccal. Egyúttal fordítsd is meg őket (az az oldal, ami eddig alul volt, most legyen felül). Így biztosan nem fog kiszáradni, és gyönyörű, ropogós, aranybarna laskasülteket fogsz kapni.
Csenge és Flóra karácsonyváró menüjének negyedik és egyben utolsó része december 18-án érkezik. Olvasd el a korábbi részeket itt.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.