Most olvasott cikk
Lámákkal feledtetik a várakozó utasok reptéri szorongásait

Lámákkal feledtetik a várakozó utasok reptéri szorongásait

Egy láma és egy alpaka színes kiegészítőkbe öltöztetve állnak a portlandi repülőtér bejárata előtt

Láma és alpaka is gondoskodik már arról a portlandi repülőtéren, hogy kiegyensúlyozottabban várják járatuk indulását az utasok. Az már más kérdés, hogy az állatokra a zsúfolt környezet milyen hatással van. A szolgáltatást biztosító szervezet szerint mindenesetre az ő tevékenységük és az elefánton lovaglás vagy tigrissel fotózkodás között semmiképp nem vonható párhuzam.

Különleges módszert eszeltek ki a Portlandi nemzetközi repülőtér üzemeltetői arra, miként oldják a feszültséget az indulásra várakozó utasokban. Állatterápiát vetnek be annak érdekében, hogy az utazók nyugodtabban szálljanak majd fel a járatukra.

A reptér szerződést kötött a Mountain Peaks Therapy nevű nonprofit szervezettel, amely lámákkal és alpakákkal vállal állatterápiát. Ők rendszerint idősotthonokba, speciális igényű gyerekek iskoláiba és rehabilitációs intézményekbe látogatnak állataikkal. A listára pedig immár felkerült a portlandi repülőtér is. Az állatok pár hetente jelennek meg a terminálokon a Business Insider beszámolója szerint.

A láma mint terápiás állat – etikus szolgáltatás ez?

A ridgefieldi székhelyű állatterápiás szervezet jelenleg öt láma és hat alpaka tulajdonosa. Szolgáltatásuk díja óránként és állatonként 650 dollár, azaz közel 250 ezer forint. A szervezetet működtető anya-lánya duó – Lori Gregory és Shannon Joy – tisztában van azzal, hogy nem minden láma és alpaka alkalmas arra, hogy terápiás állat váljon belőle. Éppen ezért nagy figyelmet fordítanak az új állatok kiválasztásakor azok habitusára, jellemére.

Honlapjukon leszögezik azt is, hogy a terápiák során az állatjóléti szempontokat is szem előtt tartják. „Shannon és Lori dolgozhat a hét minden napján, az állatokat naponta váltogatják. Ezzel biztosítják, hogy kellőképpen kipihenjék magukat otthon, majd élvezhessék ők is azt, mikor elhagyják a farmot.”

A szervezet azt is kiemeli, a lámák és alpakák háziasított állatok, akárcsak a lovak és a kutyák. „Munkaállatoknak tenyésztették ki őket, már évezredek óta háziasítottak. Amit mi csinálunk, az nem ugyanaz, mint elefánton lovagolni vagy tigrisekkel fotózkodni – azok egzotikus állatok.”

Egyesek azonban megkérdőjelezik, mennyire tisztességes gyakorlat arra kényszeríteni állatokat, hogy zsúfolt terminálokon keljenek át, miközben emberek százai simogatják és ölelgetik őket. Ez nagy stressznek teheti ki őket, ráadásul kizárólag az emberek érdekében – mutat rá a One Green Planet.

Egyéb relaxációs módszereket is bevet a portlandi repülőtér

A reptéri állatterápia nem Portland-specifikus módszer. A Denveri Nemzetközi Repülőtéren működik a világ legnagyobb állatterápiás programja, amellyel 2021-ben Guinness-rekordot állítottak fel. De a londoni és az isztambuli terminálokon is gyakran tűnnek fel terápiás kutyák az utazók között.

Színtiszta öröm ez, erről az utasok arca árulkodik leginkább

– nyilatkozta Allison Ferre, a portlandi reptér szóvivője.

A létesítményen belül egyébként nem a kizárólag láma- és alpakasegítséggel próbálják oldani a feszültséget az utasokban. Ezt a célt szem előtt tartva alakították át a közelmúltban a repteret úgy, hogy több természetes fény és élő fa legyen benne. Felmérések szerint ugyanis ezek is nyugtató hatással bírnak az emberre.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének