Lassú anyagcseréje miatt az erjedő levelek folyamatosan gázzal töltik meg a lajhár hasát, ami előnyére válik úszáskor. Háromszor olyan gyors ez a lassúságáról híres emlős a vízben, mint a szárazföldön.
Az köztudott a lajhárokról, mennyire lassúak, egy másik tulajdonságukról azonban, amellyel szintén az állatvilág rekorderei közé sorolhatók, kevésbé. Márpedig a lajhár képes lenne akár arra is, hogy szó szerint lélegzet-visszafojtva nézzen meg veled – epizódhossztól függően – egy vagy akár két részt is a kedvenc sorozatodból. Akár negyven percig is kibírják ugyanis légvétel nélkül – mutatott rá az IFLScience.
Összevetésképp: az emberi világrekord 24 perc 32 másodperc, egy delfin pedig mintegy tíz percig képes visszatartani a lélegzetét. Utóbbi esetében persze fajonként eltérő ez az idő, de még a Risso-delfinek is „csak” harminc percig bírják.
Az igazsághoz hozzátartozik persze, hogy – még ha a delfint le is pipálja ezen a téren – a lajhár bizonyos állatokkal nem tudja felvenni a versenyt. Az elefántfóka például mélytengeri merülései során akár 2 órát is kibír légvétel nélkül. Egy Cuvier-féle csőröscetnek pedig rekordhosszúságú merülését dokumentálták amerikai szakértők 2020-ban. Az állat 3 óra 42 percet töltött egyhuzamban a víz alatt.
Hogy lehet az úszás a lajhár erőssége?
Gondolhatnád, hogy bámulatos, de nemigen hasznos képesség ez a javarészt fák lombkoronájában tartózkodó lajhár számára. Valójában azonban ez az emlős egész jól úszik. Ahogy az várható, a vízben sem ő a leggyorsabb állat – a fekete marlin az, amely egyes mérések szerint közel 130 kilométer per órás sebességet is tud produkálni –, de háromszor olyan gyorsak tudnak lenni a vízben, mint a szárazföldön.
Hogy mégis hogyan képes erre a lajhár? Elképesztően lassú az anyagcseréje – akár egy teljes hónapig is eltarthat, mire megemészt egyetlen levelet. A lassú anyagcsere pedig a szívverése ütemét is visszaveti, ami meghosszabbíthatja azt az időt, amennyit kibír légvétel nélkül.
De másik – úszás szempontjából hasznos – hozadéka is van a lajhár lassú anyagcseréjének. A hasuk szinte mindig tele van az erjedő levelekből felszabaduló gázzal, az így létrejött természetes úszógumi pedig a felszínen tartja őket.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.