A Balmain luxus divatmárka – Kylie Jenner egyik kedvence – betiltotta a prémet az állatokkal szembeni kegyetlensége miatt, és a műszőrmék továbbfejlesztésére helyezte a hangsúlyt.
Olivier Rousteing, a márka kreatív igazgatója egy Vogue interjúban jelentette be a változást.
„Másfél évvel ezelőtt döntöttem úgy, hogy elhagyom a prémet. Rengeteg dokumentumfilmet láttam ezzel kapcsolatosan, és úgy gondoltam, ez nem mehet így tovább”
– nyilatkozta Olivier.
A következőkben a Balmain további vegán alternatívákat fog bevezetni a luxusszőrmés divat számára.
„Most a beszállítók azon dolgoznak, hogy a műszőrme minél jobban hasonlítson az igazi prémhez, de már az is őrület, hogy eddig milyen eredményeket értek el”
– folytatta Rousteing.
A luxus divat szőrme-mentes
A várható jogszabályok bevezetésével, amelyek betiltják a prémek értékesítését Kaliforniában és New York-ban – mely a világ egyik divatfővárosa – az állatok rossz bánásmódja miatt hírhedt iparág megszüntetésére törekednek.
Az Atlanti-óceánon keresztül a prémtenyészetet több, mint tíz országban betiltották, köztük az Egyesült Királyságban, Ausztriában, Németországban, a Cseh Köztársaságban és Norvégiában. A prémtilalmat az ír kormány múlt júniusban hagyta jóvá, ezzel ez lett a 15. ország, mely betiltotta a szőrmekereskedelmet Európában.
Legutóbb a Balmain csatlakozott azon növekvő számú csúcsminőségű divatmárkák sorába, amelyek már betiltották a prémmel való kereskedelmet.
Egy szintén francia divatház, a Chanel tavaly év végén jelentette be, hogy a jövőbeli kollekciók már nem fognak állati eredetű anyagokat tartalmazni. Ehelyett új textiltermékek létrehozására fog összepontosítani. „A csúcskategóriás termékek a jövőben a műtermünkben szakszerűen előállított vegán alternatívákból fog készülni.” – mondta a Chanel divatmárka és a Chanel SAS elnöke, Bruno Pavlovsky.
Más neves márkák, úgy mint a Burberry, a Gucci, a Diane von Furstenberg és a Versace nemrégiben szintén prémtilalmat rendeltek el.
Az év elején Kim Kardashian Instagramon osztotta meg követőivel, hogy az állati szőrmés kabátjait vegán alternatívákra váltotta. Olyan dizájnerek, mint Stella McCartney, a Pelush és Tom Ford is újonnan vegán alternatívákkal kezdett dolgozni.
A brit divattervező Jazmin Lee, a Plus Equals alapítója színes műszőrmékre specializálódott, és 14-es mérettől 42-es méretig tervez különböző ruhákat.
Rousteing így nyilatkozott a prémmentes divat jövőjéről:
„Ha nem szeretsz valódi szőrmét viselni, akkor lehet, hogy a műszőrmét sem neked találták ki. Lehet, hogy a divatipar csak egy tendenciát követ, de szerintem, ha egyszer eldöntöd, hogy nem veszel igazi prémet, valószínűleg soha többet nem is fogsz. Óvatosnak kell lennünk – és hinnünk kell abban, amit csinálunk.”
2015-ben váltottam vegetáriánus életmódra, majd 2019 februárjában lettem vegán. Eleinte etikai okokból váltottam, később láttam csak meg, milyen jó hatással van a veganizmus a fizikai és mentális egészségemre, valamint milyen sokat tesz a klímaválság megfékezéséért folytatott küzdelemben is. Mivel csak pozitív változásokat tapasztaltam, szeretném másokkal is megosztani ezt az életszemléletet, valamint ezzel is segíteni az állatoknak, embereknek és a Földnek, hogy egy élhetőbb és harmonikusabb világot teremtsünk a mostani és a következő generációk számára egyaránt.