Most olvasott cikk
A kutyákat is megviselheti a családtagok közötti veszekedés

A kutyákat is megviselheti a családtagok közötti veszekedés

Egy L alakú kanapé egyik végén egy férfi, a másik végén egy nő ül karbatett kézzel, feszült hangulatban, a férfi mellett egy kistermetű fehér kutya fekszik, a háttérben egy feldíszített karácsonyfa

Akárcsak a gyermek, a kutya is stresszhelyzetként élheti meg a családtagok közötti heves vitákat. Kutatók egy csoportja megfigyelte, hogyan reagálnak a négylábú családtagok a gazdik között kitört szócsatákra. Kiderült, hogy a legtöbb kutya a vita végeztével a vesztes féllel tölt el több időt, amit a kutatók evolúciós okokra vezettek vissza.

Nemcsak a szomszédok lehetnek passzív elszenvedői egy hangosra sikerült nézeteltérésnek. A gyermekekhez hasonlóan a kutyák is érzelmi stressz jeleit mutatják, ha a családtagok heves vitába keverednek. Ráadásul minél idősebb az állat, annál nagyobb stresszhatás érheti, amit a kutatók azzal magyaráztak, hogy az állatnak korából adódóan több tapasztalata van, vagyis könnyebben felismeri, ha valami nincs rendben.

A Psychology Today számolt be arról a kutatásról, amit a Buenos Aires-i Egyetem kutatói végeztek Laura Analía Rial vezetésével. A kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen reakciót vált ki a kutyákból, ha gazdáik heves szócsatába kezdenek. Tekintettel arra, hogy a kutyák érzelmi reakciói sok esetben a két-hároméves gyermekekéhez hasonlítanak, a kutatók úgy gondolták, érdekes lenne megvizsgálni a családon belüli dinamika nézőpontjából is a viselkedésüket.

Mindent egybevetve az eredmények arra utalnak, hogy az embereknél megjelenő negatív érzelmek stresszes viselkedést váltanak ki a kutyákból, ez pedig hatással van a jóllétükre

– olvasható a kutatásban.

A kutya a vesztest vigasztalja, ennek pedig evolúciós okai lehetnek

A kutatók az állatok reakcióit megrendezett viták során vizsgálták. A 23 négylábú alanyt videókapcsolaton keresztül figyelték meg, miközben a gazdáik verbálisan egymásnak estek. A megrendezett veszekedéseket két alkalommal – egy enyhébb és egy durvább verzióban – játszották el a kutya szeme láttára. Nem meglepő módon a hevesebb, hosszabb ideig tartó veszekedések erősebb reakciót váltottak ki az állatokból.

Érdekes eredmény, hogy a 23 kutyából 15 a veszekedés végén egyértelműen a vesztes fél közelségét kereste. Mellé ült, körötte járkált, míg az agresszort kerülte. A kutatók úgy magyarázzák az eredményt, hogy a kutyák azon képessége, hogy felismerjék az ember negatív érzelmeit, és vigaszt nyújtsanak ilyen esetekben, nagyban hozzájárult a két faj között évezredek óta fennálló kapcsolathoz.

A kutyák ezen képessége különösen fontos nemcsak azoknál, amelyek háziállatként élnek egy család tagjaként, hanem azoknál is, akik olyan emberekkel érintkeznek, akik rendszeresen élnek meg negatív érzéseket fizikai fájdalom vagy mentális problémák miatt

– mondják a kutatók.

További érdekesség, hogy a kan kutyák nagyobb arányban mutattak vigasztaló viselkedési mintákat, ez pedig különösen igaz volt akkor, amikor a vitában a vesztes fél nő volt. A fenti tények ismeretében talán nem meglepő, hogy nemcsak a vita, de a válás is megviseli a négylábú családtagokat. Erről még tavaly számoltunk be portálunkon.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.