Sokan döntenek egy kutya örökbefogadása mellett, különösen az olyan különleges alkalmakkor, mint az otthontalan kisállatok világnapja. A gyakorlati problémákkal és összecsiszolódási nehézségekkel szembesülve azonban meghátrálnak, a négylábú pedig ismét a menhelyen köt ki.
A pénzért – törzskönyvvel vagy törzskönyv nélkül – vásárolt kutyák aránya (28,4 százalék) viszonylag alacsony a más módokon „megszerzett” ebekéhez képest Magyarországon. Ez egy 2021-es felmérés alapján készült, a Magyar Állatorvosok Lapjában 2022-ben publikált tanulmányból derül ki.
Ennél azonban még alacsonyabb a menhelyekről és gyepmesteri telepekről befogadott kutyák aránya: mindössze 14,5 százalék.
Ma van az otthontalan kisállatok világnapja, amelyet 1992 óta hagyományosan augusztus harmadik szombatján tartanak világszerte. Ezen a napon rendszerint arra biztatják a lakosságot számos fórumon, hogy ha megtehetik, látogassanak el egy menhelyre, és fogadjanak be onnan egy állatot.
Arról azonban ritkán esik szó, mi történik azt követően, hogy meglépted a napi jó cselekedetet, és hazavittél magaddal egy addig gazdátlan kutyust.
Amikor a kutya örökbefogadása hirtelen teherré válik
Egy Honey (Méz) nevű idős huskyt is egy nagy floridai örökbefogadó eseményről vittek haza. A szervezők elégedettek lehettek, mert nekik köszönhetően kutyák százai leltek új otthonra.
Honey számára azonban ez nem jelentette a happy endet. A The Animal Club beszámolója szerint ugyanis a család nem sokkal később visszavitte a menhelyre a kutyát, arra panaszkodva, hogy túlságosan unalmasnak találták az állatot. A kislány „egy játékosabb barátra” vágyott, és csalódott volt, hogy az idős huskynak „nem igazán volt személyisége”.
Egy Burrito nevű kutya pedig 48 órán belül került vissza ideiglenes befogadójához. A férfi, aki megpróbálta magához venni, azt állította, hogy a kutya megharapta őt, és egyéb gondok is akadtak a viselkedésével.
Schneider Kinga, a Noé Állatotthon munkatársa elárulta, hozzájuk is gyakran kerülnek vissza örökbeadást követően kutyák és macskák is. „Az indok nálunk csak ritkán harapás, a leggyakoribb a problémás viselkedés. Leginkább azt látjuk, hogy a gond a kitartás, a türelem hiánya és az, hogy nem adnak elég időt az állatnak. De az élethelyzet megváltozása is gyorsan elsöpri a kisállatokat” – nyilatkozta a Prove-nak.
Elmondta, problémás viselkedés alatt a legtöbb visszakozó szobatisztasági és szocializációs nehézségeket ért. Gyakran előfordul ugyanakkor az is, hogy kiderül, mégis hiányzik a családi konszenzus az állattartással kapcsolatban.
Hiába mondjuk el az embereknek, hogy amilyennek mi megismerjük ezeket az állatokat, az csak az érem egyik oldala. Mikor ebből a környezetből kiszakadnak, az rengeteg stresszt és változást hoz az életükbe. Mire az állat megnyugszik, és mire beállnak az ő tényleges fiziológiai tulajdonságai, az minimum három hónap. Könnyen megeshet, hogy három hónap után ők nem azt az arcát fogják látni, mint amit mi a menhelyen ismerünk. Az örökbefogadás egy folyamat, ami nem zárul le akkor, amikor hazaviszik az állatot
– magyarázta.
Kiemelte, ahogy egy párkapcsolatban is sok nehézség merülhet fel összecsiszolódáskor, úgy általában az ember és állat összeszokása sem történik meg csettintésre. Ahogy a párodnak egyes szokásai és tulajdonságai bosszantóak tudnak lenni, úgy a kisállatodra is igaz lehet mindez.
A városi környezet sem könnyíti meg a friss gazdi dolgát
Schneider Kinga arra is felhívta a figyelmet, hogy a vizes lepedőt nem lehet kizárólag az örökbefogadókra ráhúzni. Városi környezetben különösen sok elvárásnak kell megfelelni a kutyásoknak.
Elképesztően nagy a nyomás a kutyás gazdikon, rengeteg a kutya, szorosan élünk egymás mellett. Tényleg gondot okoz, ha egy kutya problémás viselkedésű, de nem segít sokat, hogy a gazdáját a közösség azonnal a szájára veszi. Emiatt a gazdi feszültté válik, türelmetlenebb a kutyával. A feszült kutyát nem lehet otthon hagyni, rögtön jön erre a szomszédok nyomása, ráadásul a lakást is amortizálhatja a magára maradt állat
– mondta.
Szerinte egy ilyen helyzetből kiutat jelenthet, ha kutyatréner segítségét veszi igénybe a gazdi. Vannak már olyan coachok is, akik kifejezetten arra specializálódtak, hogy a kutya örökbefogadása utáni nehézségeken átlendítsék az embert és az állatot.
Csak óvatosan a világnapi elköteleződéssel
Mint már említettük, az otthontalan kisállatok világnapja apropóján rendre számos médiumon jelenik meg örökbefogadásra buzdító cikk. Szervezetek próbálnak minél több embert meggyőzni arról, hogy térjenek be egy menhelyre, és tegyék jobbá egy négylábú életét.
Egy kutya örökbefogadása azonban – amellett, hogy rengeteg szeretettel és örömmel töltheti meg a mindennapokat – teher is. Egy olyan teher, amelyet nem lehet egyetlen világnapon felbuzdulva, hirtelen elhatározásból vállalni. A menhelyre visszakerülni ugyanis nagy megrázkódtatás egy állatnak. Ráadásul az intézmények többségénél gyorsan feltöltik a megüresedett helyeket, így anyagi és kapacitásproblémákat is okozhat egy-egy „visszatérő vendég”.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.