Most olvasott cikk
Ezért lehet veszélyes növényt hazahozni a külföldi nyaralásról

Ezért lehet veszélyes növényt hazahozni a külföldi nyaralásról

Rózsaszín virágú leander két nagy kaspóban

A külföldről hazahozott növény különleges szuvenír, ám a hazai növényvilágra veszélyes fertőzéseket is importálhatunk vele a Nébih szerint. Könnyen szállíthatsz Magyarországra Xylella fastidiosa baktériumot például Dél-Olaszországból, Franciaországból vagy Spanyolországból hozott, ellenőrizetlen vetőmaggal vagy növényi hajtással is.

Ne hozz haza külföldről növényeket! Erre kérte a magyar lakosságot a napokban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Facebook-posztjában.

A hatóság szerint a Xylella fastidiosa baktériumot terjesztő kabócák hazai jelenléte miatt lenne rendkívül fontos megálljt parancsolni annak a hóbortnak, hogy sokan növényi hajtásokkal vagy növénymagokkal térnek haza a külföldi nyaralásból. „Növényvilágunk megvédéséért nemcsak a növényegészségügyi szakemberek, hanem a lakosság is hatékonyan tehet” – írja a Nébih. „Ehhez elég, ha annyit teszünk, hogy a külföldi utazásokról nem hozunk haza növényeket, vetőmagokat, terméseket vagy növényi hajtásokat! Ezek ugyanis még tünetmentesen is képesek terjeszteni a nagy veszteséget okozó, idegenhonos károsítókat.”

A Xylella fastidiosa baktérium tekintetében kockázatos helyek Európában:

  • Dél-Olaszország – Puglia tartomány,
  • Spanyolország – Valencia tartománybeli Alicante megye és a Baleár-szigetek,
  • Franciaország – Korzika és Nizza környéke.

De az Európai Unión kívül is vannak olyan országok, ahonnan nagyobb eséllyel hurcolhatsz haza növénnyel vagy vetőmaggal együtt Xylella fastidiosa baktériumot. A Nébih szerint ezek közé sorolható az Egyesült Államok, Kína, Kanada és Izrael is.

Az Európai Unión kívülről származó növények behozatala csak érvényes növényegészségügyi exportbizonyítvánnyal lehetséges, míg az EU-n belüli szállítás esetén növényútlevél szükséges

hangsúlyozták.

Külföldről hazahozott növény helyett ezeket ültetheted a kertbe

Szebenyi Péter környezetmérnök lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta, a klímaváltozás fényében tanácsos tudatosan formálni a kertet. A korábban őshonos vagy betelepített növények az éghajlatváltozás hatására

  • kipusztulhatnak,
  • költséges lesz a fenntartásuk,
  • a gyümölcsfáknak jelentősen csökkenhet a terméshozamuk.

Ennek kiküszöbölése a környezetmérnök szerint kétféleképp lehetséges: a kert mikroklímájának javításával vagy klímareziliens növényfajok telepítésével. „Érdemes az előzővel kezdeni, mert nagymértékben javítható a mikroklíma árnyékoló növények telepítésével – például olasz náddal –, amelyek árnyékot vetnek egyes növényekre. A biodiverzitás növelhető még például sziklakert vagy kerti tó létesítésével. Ezek kis helyet foglalnak, de összességében jócskán csökkenthetik a talajközeli hőmérsékletet. Továbbá megfelelő talajtakarással, mulccsal is javíthatjuk kertünk talajának vízháztartását és tápanyag-utánpótlását is” – magyarázta.

Leszögezte, minden évszaknak megvannak a maga minimális vízigényű virágzó növényei. „Szárazságtűrő, közkedvelt virágzó növény a levendula. De mellette olyan növényeket is fel lehet sorolni, mint az örökzöld tatárvirág, a lizinka vagy az őszi rózsa” – mondta.

„Érdemes a kertünk egyes szakaszain meghagyni a növényzetet, és ha nem műfűvel rendelkezünk, akkor rengeteg olyan – elsőre gyomnak tűnő – növény is felbukkanhat, ami csodálatos virágjával ámulatba ejtett bennünket. De kaphatók már méhlegelőhöz magkeverékek is, amelyekkel könnyedén létrehozhatók méhlegelős területek.”

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének