A kriptobányászok által használt elektromosságra vetne ki extra adót egy szakértői szervezet. Az így befolyt összegből a klímaválságtól leginkább szenvedő országokat szeretnék támogatni a zöld átállás folyamatában. Emellett abban is reménykednek, hogy egy ilyen lépés fenntarthatóbb energiafelhasználási megoldások felé lendíthené a bányászokat.
A kriptovaluták továbbra sem részei a legtöbb ember mindennapjainak. A bányászatuk következtében fellépő többletkibocsátás viszont egyaránt érint mindenkit, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e kriptopénzzel, vagy sem. 2023-ban a kriptivaluták bányászata több energiát használt, mint Ausztrália teljes lakossága. A kripto viszont jó eséllyel nem fog eltűnni, ezért a tavalyi (COP28) klímakonferencián megalakult adóügyi munkacsoport úgy véli, célszerű lenne különadót kivetni a bányászatra, illetve a kriptovaluta ügyletekre.
Az IMF szerint a kriptobányászok által keltett energiaigény elérte Ausztrália vagy Spanyolország energiafelhasználását, a 2022-es szén-dioxid-kibocsátás 0,33 százalékát generálva ezzel. Egy Bitcoin-tranzakció hitelesítésének energiaigénye megegyezik egy átlagos ghánai lakos háromévnyi áramfogyasztásával, vagy egy német állampolgár háromhavi fogyasztásával
– olvasható a munkacsoport COP29-re készített beszámolójában.
A kriptovaluta megadóztatásának több lehetséges módja is létezik
A szervezet több milliárd dollár értékű adóbevételekkel számol attól függően, hogy milyen módon vetik ki a különadókat. A 0,1 százalékos tranzakciós költség nagyjából 15,8 milliárd dolláros bevételt, míg a 20 százalékos tőkenyereség-adó egy erős évben akár 233 milliárd dolláros többletbevételt is eredményezhetne. Az IMF szerint kW-óránként 0,045 dollár az a minimális összeg, ami a bányászat által okozott környezeti károkat érdemben mérsékelni tudja. Az így befolyt adótöbblet 5,2 milliárd dollárra rúg. Az adó mértéke a légszennyezési költségeket is figyelembe véve viszont akár 0,087 dollárra is felugorhat kW-óránként.
Az adóügyi munkacsoport célja kettős. Egyrészt remélik, hogy egy ilyen különadó bevezetése a teljes kriptovaluta-szektort elmozdíthatja a fenntarthatóbb, környezetkímélőbb megoldások felé. Valamint magukat a bányászokat is arra sarkallhatja, hogy próbáljanak meg zöldebb energiaforrásokat keresni a tevékenységükhöz. Másrészt az így keletkezett bevételekből a gazdaságilag hátrányosabb helyzetben lévő államok zöld átállását lehetne nagymértékben támogatni, akik sokkal kisebb mértékben járulnak hozzá a klímaváltozáshoz, mint amilyen mértékben kénytelenek elszenvedni annak hatásait.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.