A Freedom Food Alliance és a Rooted Research Collective együttműködésében készült az a jelentés, amely a közösségi média felületein terjedő téves vagy hazug táplálkozási tanácsadásokkal foglalkozik. Sokan ezeket a platformokat tekintik elsődleges információszerzési forrásnak, és ez a táplálkozási tippekkel kapcsolatban sincs másként. Az áltudományos trendek, javaslatok, diéták pedig sokszor nemcsak hatástalanok, de akár veszélyesek is lehetnek.
Biztosan sokan megdöbbennének, ha valaki azt ajánlaná nekik, hogy kutyaeledelből olcsón lehet egy kis extra fehérjéhez jutni. Esetleg azt, hogy a nyers tehéntej fogyasztása csodás egészségügyi előnyökkel jár. Pedig ezek még nem is legvadabbak azok közül az áltudományos táplálkozási tanácsok közül, amelyektől hemzseg az internet. Önjelölt dietetikusok, könnyű pénzt remélő influenszerek, kígyóolajat áruló kuruzslók osztják meg nap mint nap a legújabb varázsdiétát, csodaétrendet vagy mágikus élelmiszert.
A MyFitnessPal idén tavasszal készített egy felmérést, amiben kétezer Z (kb. 1997-2012) és Y (kb. 1981-1996) generációs felhasználót kérdeztek a TikTokon található áltudományos táplálkozási tanácsokkal kapcsolatos élményeikről. A felmérés alapján a válaszadók nagy része (87 százalék) használja a platformot kifejezetten étkezési tanácsok keresésére. A felhasználók 57 százaléka pedig azt mondta, hogy befolyásolják őket ezek a tartalmak, és rendszeresen ki is próbálják őket. A diétákat és csodamódszereket kipróbálók egyharmada viszont nagyon negatív tapasztalatokról számolt be.
A felmérés eredménye alapján fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az embereknek sokkal tudatosabbnak kell lenniük azzal kapcsolatban, hogy mit esznek. Mélyebbre kell ásniuk a közösségi tartalmak mögött rejlő tudományos háttérben, és megbízható forrásokra kell támaszkodniuk. Számtalan remek táplálkozási és egészségügyi szakember is fent van ezeken a platformokon, akik tudományosan megalapozott információt közölnek. Arra biztatunk mindenkit, hogy őket kövesse
– mondta Katie Keil, a MyFitnessPal marketingvezetője.
Az áltudományos tájékoztatásokról szóló jelentés célja a figyelemfelhívás
A két szervezet együttműködésében készülő dokumentum a TikTok- és Instagram-felületein terjedő táplálkozási tanácsokat és azok egészségügyi következményeit elemzi majd. Emellett téves információk terjesztésére vonatkozó korlátozási és szankcionálási javaslatokat is tartalmazni fog. Ez a terület ugyanis nem eléggé szabályozott – lényegében bárki azt mondhat, amit akar, komolyabb következmények nélkül. A szervezeteknek továbbá célja az is, hogy növeljék a tartalomfogyasztók tudatosságát. Erre kampányokat is terveznek indítani.
Az áltudományos táplálkozási tanácsok terjedésének gátat kell szabni. A Freedom Food Alliance csapata és Robbie Lockie elég jók abban, hogy az ilyen problémákat a közbeszéd homlokterébe emeljék. Biztosak vagyunk benne, hogy a kezdeményezésnek maradandó hatása lesz a jelentést követően is
– bizakodott Marlana Malerich, a Rooted Research Collective társalapítója.
A Freedom Food Alliance még februárban rukkolt elő azzal a jelentéssel, ami az álhírek egy másik nagy kategóriáját elemezte. Ezek pedig az állattenyésztési vállalatok és lobbicsoportok által terjesztett dezinformációk, melyekkel a szektor befolyásolni próbálja a közvéleményt.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.