Most olvasott cikk
Veszélybe került egy korallzátony Ausztrália gázkitermelési tervei miatt

Veszélybe került egy korallzátony Ausztrália gázkitermelési tervei miatt

Víz alatti élővilág, színes korallzátony és halak

Ausztrália partjaitól mintegy 300 kilométerre fekvő korallzátonyt fenyegetnek az ország legújabb gázkitermelési tervei. A Scott-korallzátony alatt megbúvó fosszilis energiahordozók kitermelését a Woodside Energy kezdheti meg rövidesen. A cég Ausztrália legnagyobb olajipari vállalata.

Ausztrália kontinentális talapzatának szélén, a szárazföldtől mintegy 300 kilométerre fekszik a Scott-korallzátony. Mint a legtöbb ilyen képződmény, ez a terület is biodiverzitási csomópont, hiszen elképesztően változatos élővilággal rendelkezik. Ez a víz alatti élővilág – amely sok veszélyeztetett faj otthona is egyben – került most veszélybe Ausztrália új gázkitermelési kezdeményezése miatt – számolt be a One Green Planet.

A korallzátony egy része a Torosa gázmező felett helyezkedik el, ahonnan az ország legnagyobb olajipari vállalata, a Woodside Energy tervez évi 11,4 millió tonna gázt kitermelni. A tervek szerint a fúrásokat mindössze három kilométerre a korallzátonytól végeznék. Ráadásul a cég egy 900 kilométeres víz alatti csővel szeretné a kitermelt energiahordozót a szárazföldre juttatni.

Mindez különösen veszélyes arra a több száz zátonyépítő korallra és hétszáznál is több halfajra, akik a korallzátony lakói. A terület ezenfelül veszélyeztetett teknősöknek és vonuló bálnáknak is az élettere, vagyis számos faj kerülhet veszélybe a kitermelési kezdeményezés következtében.

A korallzátony korábban már ki is fehéredett

Nem ez az első alkalom, hogy a korallzátonynak igen súlyos megpróbáltatásokkal kell szembenéznie. A 2016-os korallfehéredés ezt a térséget is sújtotta, a korallok 80 százaléka pusztult el ebben az évben. Ezt megelőzően 1998-ban volt egy ugyanilyen esemény hasonlóan pusztító eredményekkel, de abból még fel tudott állni a zátony.

Dr. Benjamin Fitzpatrick tengerökológus hangot is adott véleményének, mely szerint nem lenne szabad ilyen veszélynek kitenni ezt a törékeny ökoszisztémát. A fennálló kockázatok közé sorolható a vegyi szennyezés és a tengerfenék megbolygatása. Ezenfelül általánosságban a klímaváltozás okozta gondokat is meg kell említeni, az olajcég kezdeményezése ugyanis nagyban hozzájárul ehhez a folyamathoz is.

A korallzátonyok a világ legveszélyeztetettebb ökoszisztémái a klímaváltozással szemben – emiatt a National Oceanic and Atmospheric Administrationnek (NOAA) három új vészhelyzeti szintet is be kellett vezetnie év elején.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.