Kolumbia a bikaviadalok tilalma mellett döntött. Hároméves türelmi időszak alatt állhatnak át más tevékenységre azok, akik eddig ebből éltek meg. A bikaviadalra használt stadionok pedig a későbbiekben kulturális és sportcélokat szolgálnak majd.
Nagy állatjogi lépést tett Kolumbia: a kongresszus elfogadta a bikaviadalok betiltásáról szóló törvényjavaslatot – írta meg a BBC. A határozat 2027-től lép majd hatályba. Ehhez a gyakorlatban még Gustavo Petro kolumbiai államfőnek is alá kell írnia a javaslatot. Tekintve azonban, hogy a politikus nyíltan támogatta az indítványt, ez a valóságban csak formalitás.
Gratulálok azoknak, akiknek végre sikerült elérni, hogy a halál ne legyen többé látványosság. Azok, akik állatok halálán szórakoznak, végül emberek halálán fognak szórakozni; ahogy azok is, akik könyveket égetnek, végül embereket fognak égetni
– írta az elnök azt követően, hogy a kongresszus a bikaviadalok ellen szavazott.
Felicitaciones a quienes por fin lograron que no sea un espectáculo la muerte.
Quienes se divierten con la muerte de animales terminarán divirtiéndose con la muerte de seres humanos; como los que queman libros terminarán quemando seres humanos. https://t.co/Y6NtZzVPpy
— Gustavo Petro (@petrogustavo) May 28, 2024
A dél-amerikai ország évszázadokon keresztül képezte a spanyol gyarmatbirodalom részét. Ebben az időszakban váltak a kultúra szerves részéve a bikaviadalok. A PETA állatvédő szervezet azonban rámutatott, a bikaviadal az erőszak ünnepe, ami nem lehet a kultúra része.
„A bikaviadalok egyébként sem igazi harcok: ezeket a véres látványosságokat úgy rendezik meg, hogy a bikák veszítsenek. Az emberek kényszerítik őket a ringbe, ahol a harcosok kínozzák és csonkítják meg őket. Amikor pedig a bikák már túl gyengék és a vérveszteségtől túlságosan zavartak ahhoz, hogy megvédjék magukat, egy matador végzetes csapást mér rájuk. Gyakran előfordul, hogy lebénulnak, de még akkor is az eszméletüknél vannak, amikor kivonszolják őket a ringből” – olvasható a PETA kolumbiai döntés kapcsán kiadott közleményében.
A szervezet hangsúlyozta, abban bízik, hogy a bikaviadalok tilalma Kolumbiában felébreszti majd azt a hét országot is, ahol még mindig engedélyezik ezeket a rendezvényeket. Cselekvésre szólították fel
- Ecuadort,
- Franciaországot,
- Mexikót,
- Perut,
- Portugáliát,
- Spanyolországot és
- Venezuelát.
Kérészéletű volt a bikaviadalok tilalma Mexikóvárosban
A mexikói állatvédők számára igazi örömünnep volt 2022 júniusa. Ekkor ugyanis egy bíró úgy határozott, hogy helyt ad a Justicia Justa állatvédő szervezet panaszában megfogalmazottaknak. A beadványban kifejtették, hogy a bikaviadalok betiltása elengedhetetlen annak fényében, hogy azok egyértelműen állatkínzásnak minősíthetők. Ez a bizonyos bíró pedig egyetértett, és be is tiltotta ezeket a rendezvényeket Mexikóvárosban.
Ez azért volt különösen nagy lépés állatvédelmi fronton, mert a város bikaviadal-arénája a legnagyobb a világon. Akár 40 ezer fős tömeg is megtekintheti az ott megrendezett eseményeket. És pontosan ezért számíthat nagy visszalépésnek a legfelsőbb bíróság 2023 végi döntése. Megszavazták ugyanis, hogy folytatódhassanak a bikaviadalok az ország fővárosában.
A határozat előtt értetlenül állnak az állatvédők, köztük Jorge Gaviño is, aki a mexikóvárosi kongresszus egyik tagja. Gaviño korábban három helyi intézkedést is indítványozott a bikaviadalok ellen – sikertelenül. Kifejtette, hogy a bírósági tilalom feloldása az állatok jogainak megtépázását jelenti. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, ez nem tántorítja el őt és több állatvédő szervezetet attól, hogy a bikaviadalok tilalmát szorgalmazzák a továbbiakban is.
Zúgolódnak a bikaviadalok hívei
Azok, akik a kultúra részének tekintik ezeket a véres eseményeket, hangos tiltakozásba kezdtek a bikaviadalok tilalma miatt. Erre persze már előzetesen is számítani lehetett.
Nem történt ez másképp Spanyolországban sem, pedig ott nem is a teljes betiltásról határoztak, hanem csak a Nemzeti Bikaviadal-díjat, egy 30 ezer eurós állami kitüntetést töröltek el. Ernest Urtasun spanyol kulturális ügyekért felelős miniszter a döntést azzal indokolta:
A társadalom többsége nem támogatja az állatkínzást, azt pedig még kevésbé, hogy ezért még közpénzből finanszírozott díj is járjon.
A kolumbiai bikaviadal-rajongók szerint a kormány nem pusztán a kulturális élménytől fosztja meg őket, de megélhetési válságba sodorja a bikatenyésztőket és a stadionok környékén dolgozó árusokat is.
A törvényjavaslatban azonban éppen az ő védelmükben szerepel a hároméves türelmi időszak. Ezzel próbálnak átállási lehetőséget biztosítani azoknak, akik a teljes üzleti modelljüket erre a hagyományra építették fel. Az érintettek még állami segítséget is kérhetnek abban, merre forduljanak alternatív jövedelemszerzés céljából.
Azokat pedig, akik attól tartottak, a bikaviadalok tilalma után kihasználatlanul állnak majd a stadionok, szintén megnyugtatták. A bikaviadalok korábbi helyszínein 2027 után különböző sport- és kulturális eseményeket rendezhetnek.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.